Wystawa i aukcja Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie
Jacek Malczewski jest jednym z najważniejszych i zarazem najdroższych, polskich twórców. Jego dzieła znajdują się w największych kolekcjach muzealnych oraz prywatnych. Jest to również jedyny polski artysta, który doczekał się monograficznej wystawy w paryskim Musee d'Orsay. Obraz „Wiosna” to unikat na rynku aukcyjnym. Przez ponad 80 lat znajdował się w prywatnych rękach, a pierwotnie w kolekcji rodziny Antoniego Götz-Okocimskiego, przedwojennego właściciela słynnego browaru. Na obrazie, zgodnie z tendencjami swojej epoki, Malczewski połączył dwa przeciwstawne wątki. W sposób alegoryczny zestawił życie i śmierć. Umieszczona na pierwszym planie postać kobiety to personifikacja wiosny. Wysoka, smukła szatynka o pociągłej twarzy i długiej szyi to piękna i enigmatyczna dama, która kroczy po budzącej się z zimowego snu łące pełnej kwiatów.
Wszystkie prezentowane na wystawie prace Malczewskiego powstały w okresie I wojny światowej, kiedy artystę fascynowała tematyka odradzającej się po wojnie ojczyzny. Miały one również nieść nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawiona na obrazie „Ad Astra” kobieta ma rysy twarzy Michaliny Janoszanki. Była ona uczennicą i jedną z ulubionych modelek artysty. Jej postać ukazana została przy rozkopanym grobie rycerskim. Jest to dzieło o ogromnym ładunku symbolicznym. Artysta w sposób unikatowy odnosi się do odradzającej się ojczyzny. Trzecie dzieło to z kolei tajemniczy portret kobiecy.
Kolejnym unikatem na wystawie jest „Akt kubistyczny” autorstwa Meli Muter. Okres jej fascynacji kubizmem datuje się na lata 1919-23. Awangardowe teorie konstruowania obrazu artystka poznała od swojego przyjaciela, malarza kubisty – Alberta Gleizesa. W dorobku malarskim Muter znajdują się bardzo nieliczne akty. Jej obrazy nawiązujące do tego nurtu są prawdziwymi unikatami. Muter podjęła temat akademicki, nadając mu progresywną, niecodzienną dla siebie formułę artystyczną. W ten sposób artystka odniosła się do kanonicznego tematu aktu. Na wystawie pojawi się również jej druga praca zatytułowana „Martwa natura na stole z butelką”.
Na wystawie zobaczyć można będzie także prace innych, wybitnych twórców sztuki dawnej m.in. Józefa Mehoffera, Bolesława Cybisa i Wojciecha Kossaka. 4 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie”: 25 maja – 4 czerwca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie”: 4 czerwca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-dawna-xix-w-modernizm-miedzywojnie-1tyu/

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.