Komunikaty PR

Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989

2020-03-10  |  11:00
Biuro prasowe

Męski akt naturalnych rozmiarów. To pierwsza taka praca na aukcji w Polsce. Nadzy modele Wojciecha Ćwiertniewicza to postacie z otoczenia artysty. Są nimi znajomi historycy, krytycy sztuki i osoby bywające w jego pracowni towarzysko. Jeden z takich aktów oglądać można na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” w DESA Unicum. Zaprezentowane zostaną również dzieła takich twórców jak Marcin Berdyszak czy Piotr Janas, którego obraz na aukcji w Polsce będzie licytowany po raz pierwszy. 

Wojciech Ćwiertniewicz w centrum swojej twórczości stawia męskie ciała. Malarz studiuje je z dużą dokładnością, precyzyjnie oddaje ich anatomię. W zależności od fizjonomii i budowy eksponuje czy to heroiczną muskulaturę i posągowe kształty, czy niedoskonałości i wątłe ciała. Artysta odmalowuje je z fotograficzną precyzją i szczegółowością, tworząc obraz, który może wydawać się „obiektywny”, wierny rzeczywistości. Reakcje na niego są jednak zmienne i zupełnie subiektywne, różnią się zawsze w zależności od płci i preferencji obserwatorów oraz obserwatorek. Ćwiertniewicz nie nadaje tytułów swoim obrazom, nadaje im wyłącznie numery. Prezentowana na wystawie praca to wielkoformatowe płótno z 2010 roku oznaczone liczbą 212. 

 

Z kolei w twórczości Marcina Berdyszaka niezwykle ważny jest nie człowiek, a symbol. Stałym tematem przewijającym się przez liczne realizacje artysty  są owoce, a przede wszystkim banany. Pojawiają się one również w prezentowanej na wystawie pracy „Ani pustka ani wypełnienie” z 2018 roku. Dzieło cechuje minimalizm zastosowanych form, wnikliwe studium przestrzeni oraz charakterystyczna dla artysty redukcja kolorystyczna. Twórczość Berdyszaka z całą pewnością można określić jako wielowątkową. Berdyszak ze szczególną wnikliwością bada aktualne zjawiska społeczne, dotykając przy tym tematów związanych z widzialnością, realnością, prawdą oraz iluzją, jaką zdaje się emitować współczesna kultura masowa. Warto zaznaczyć, że źródłem kreacji i inspiracji dla artysty wydaje się być dialog, jaki prowadzi z twórczością artystów minionej epoki – René Magritta, Jaspera Johnsa, Jacka Malczewskiego, ale także własnego ojca – Jana Berdyszaka. W swoich pracach częstokroć nawiązuje do kół ojca, uwspółcześniając je charakterystycznymi dla siebie motywami.

Warto zwrócić uwagę również na pracę Piotra Janasa. Krytycy sztuki zgodnie wskazują w jego malarstwie na niezwykłe zawieszenie między abstrakcją a figuracją. Na obrazach tego artysty widzimy nieregularne plamy, amorficzne kształty czy ściekającą farbę. Na wystawie pojawią się również prace takich artystów jak Agata Kus, Piotr Uklański, Agata Bogacka, Paulina Ołowska czy Paweł Bownik. 12 marca wszystkie zostaną zlicytowane.

 

Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 4-12 marca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 12 marca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-ipt7/
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Prace na Papierze. Sztuka Dawna Biuro prasowe
2020-11-25 | 12:00

Prace na Papierze. Sztuka Dawna

To prace na papierze autorstwa najważniejszych polskich artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Nikifor, Artur Grottger, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Stanisław Wyspiański.
Kultura Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji
2020-11-24 | 15:00

Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji

  Dzieła sztuki drożeją w kryzysie - kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji.  Rynek dzieł sztuki nie wyhamował w ostatnich miesiącach, a niektórym
Kultura Portret Tamary Łempickiej na aukcji
2020-11-24 | 01:00

Portret Tamary Łempickiej na aukcji

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Konsument

Na Śląsku stawiają na innowacje społeczne i zielone technologie. Duże inwestycje klimatyczne czekają wszystkie polskie miasta

W najbliższych kilkunastu latach polskie miasta czekają duże inwestycje związane z potrzebą dostosowywania do europejskiej polityki klimatycznej i z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Środki potrzebne są przede wszystkim na nowe technologie, poprawiające jakość życia w długoletniej perspektywie. Sytuację skomplikowała jednak pandemia, w wyniku której samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem i mniejsze wpływy z podatków. W trudnych czasach potrzebne jest innowacyjne podejście do zarządzania, zwłaszcza w miastach, których gospodarka opiera się na kopalniach. W ramach projektu Rybnik360 śląskie miasto do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo, opierając się m.in. na zielonych technologiach i odnawialnych źródłach energii.

 

Finanse

Tarcza branżowa trafi pod obrady Senatu. Możliwe rozszerzenie listy sektorów uprawnionych do pomocy

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 28 listopada ponownie zaczną działać sklepy i usługi w galeriach handlowych, choć w bardziej rygorystycznym reżimie sanitarnym. Na większe luzowanie obostrzeń na razie nie pozwala wciąż wysoka liczba zakażeń i zgonów. Firmy z określonych branż, które pozostają zamknięte, będą mogły liczyć na pomoc z tarczy branżowej, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Problem w tym, że lista PKD jest niewystarczająca i z tym najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają się dziś do Rzecznika MŚP. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że na etapie prac Senatu wsparcie to może zostać rozszerzone na innych beneficjentów.

Farmacja

Pacjenci z ciężkimi chorobami jelit muszą przerywać terapię po 1-2 latach ze względów administracyjnych. Lekarze apelują o zmiany

Na nieswoiste zapalenia jelit choruje około 50 tys. Polaków, głównie młodych osób przed 35. rokiem życia. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby potrzebują terapii biologicznej, która w Polsce jest dostępna w ramach programów lekowych. Te ze względów administracyjnych są jednak ograniczone czasowo do 1–2 lat. Po tym okresie pacjenci nie mogą już kontynuować leczenia, a do programu lekowego mogą zostać włączeni ponownie dopiero, kiedy nastąpi nawrót choroby i ciężkie nasilenie jej objawów. Lekarze apelują o zmianę tych kryteriów. – Przerywanie terapii, które może doprowadzić do utraty jej skuteczności, powinno być uznane za błąd. To ryzykowne dla pacjentów – podkreśla prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii.

 
 

Problemy społeczne

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Klienci częściej szukają ochrony na wypadek nagłego zachorowania i pobytu w szpitalu

W ostatnich miesiącach widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Po wiosennym spowolnieniu spowodowanym lockdownem w III kwartale wzrósł popyt na ubezpieczenia, mimo wakacji, które zazwyczaj są spokojniejszym okresem w sprzedaży. W Unilinku od stycznia do września dynamika sprzedaży wzrosła o 120 proc. r/r, a w samym wrześniu – o 136 proc. To nie tylko efekt wzrostu świadomości ubezpieczeniowej, ale też przesunięcia w czasie decyzji o zakupie polisy.