Komunikaty PR

Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989

2020-03-10  |  11:00
Biuro prasowe

Męski akt naturalnych rozmiarów. To pierwsza taka praca na aukcji w Polsce. Nadzy modele Wojciecha Ćwiertniewicza to postacie z otoczenia artysty. Są nimi znajomi historycy, krytycy sztuki i osoby bywające w jego pracowni towarzysko. Jeden z takich aktów oglądać można na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” w DESA Unicum. Zaprezentowane zostaną również dzieła takich twórców jak Marcin Berdyszak czy Piotr Janas, którego obraz na aukcji w Polsce będzie licytowany po raz pierwszy. 

Wojciech Ćwiertniewicz w centrum swojej twórczości stawia męskie ciała. Malarz studiuje je z dużą dokładnością, precyzyjnie oddaje ich anatomię. W zależności od fizjonomii i budowy eksponuje czy to heroiczną muskulaturę i posągowe kształty, czy niedoskonałości i wątłe ciała. Artysta odmalowuje je z fotograficzną precyzją i szczegółowością, tworząc obraz, który może wydawać się „obiektywny”, wierny rzeczywistości. Reakcje na niego są jednak zmienne i zupełnie subiektywne, różnią się zawsze w zależności od płci i preferencji obserwatorów oraz obserwatorek. Ćwiertniewicz nie nadaje tytułów swoim obrazom, nadaje im wyłącznie numery. Prezentowana na wystawie praca to wielkoformatowe płótno z 2010 roku oznaczone liczbą 212. 

 

Z kolei w twórczości Marcina Berdyszaka niezwykle ważny jest nie człowiek, a symbol. Stałym tematem przewijającym się przez liczne realizacje artysty  są owoce, a przede wszystkim banany. Pojawiają się one również w prezentowanej na wystawie pracy „Ani pustka ani wypełnienie” z 2018 roku. Dzieło cechuje minimalizm zastosowanych form, wnikliwe studium przestrzeni oraz charakterystyczna dla artysty redukcja kolorystyczna. Twórczość Berdyszaka z całą pewnością można określić jako wielowątkową. Berdyszak ze szczególną wnikliwością bada aktualne zjawiska społeczne, dotykając przy tym tematów związanych z widzialnością, realnością, prawdą oraz iluzją, jaką zdaje się emitować współczesna kultura masowa. Warto zaznaczyć, że źródłem kreacji i inspiracji dla artysty wydaje się być dialog, jaki prowadzi z twórczością artystów minionej epoki – René Magritta, Jaspera Johnsa, Jacka Malczewskiego, ale także własnego ojca – Jana Berdyszaka. W swoich pracach częstokroć nawiązuje do kół ojca, uwspółcześniając je charakterystycznymi dla siebie motywami.

Warto zwrócić uwagę również na pracę Piotra Janasa. Krytycy sztuki zgodnie wskazują w jego malarstwie na niezwykłe zawieszenie między abstrakcją a figuracją. Na obrazach tego artysty widzimy nieregularne plamy, amorficzne kształty czy ściekającą farbę. Na wystawie pojawią się również prace takich artystów jak Agata Kus, Piotr Uklański, Agata Bogacka, Paulina Ołowska czy Paweł Bownik. 12 marca wszystkie zostaną zlicytowane.

 

Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 4-12 marca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 12 marca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-ipt7/








 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach Biuro prasowe
2025-06-05 | 06:00

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwa Państwowe w Polsce już po raz osiemnasty aktywnie włączą się w wydarzenie,
Kultura Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace
2025-05-14 | 06:00

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Marki modowe mają wpływ na postawy społeczne. Są też istotne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. O wyzwaniach na przyszłość dla branży modowej i nie tylko
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

Transport

Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku

Dobiegają końca konsultacje społeczne Planu Społeczno-Klimatycznego, tzw. KPO2, który ma być podstawą do wypłaty środków z nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej – Społecznego Funduszu Klimatycznego. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada, że mają one trafić m.in. na walkę z tzw. ubóstwem transportowym, łagodzenie skutków wprowadzenia ETS2 i unowocześnienie kolei, które stanowi ogromne wyzwanie.

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.