Zagraniczni pisarze, polscy muzycy oraz Dzień Gier Planszowych
Na tydzień 5-11 października zaplanowano kolejne spotkania z cyklu #premieraonline z twórcami najbardziej wyczekiwanych kulturalnych tytułów. W poniedziałek w studiu Empiku zagości Maciej Maleńczuk ze swoim nowym albumem. Kolejnego dnia Nico Walker odpowie na pytania czytelników odnośnie swojej kontrowersyjnej powieści „Świeży”. Dzień później w studiu Empiku zagości kolejny światowej sławy pisarz – Ken Follett, autor bestsellerowej serii „Filary Ziemi”. W czwartek o następcy złotego albumu „Matka Syn Bóg” opowie Wojciech Waglewski – członek rodzinnego tria Waglewski Fisz Emade. Weekend rozpocznie się spotkaniem z frontmanem Dr Misio, Arkadiuszem Jakubikiem, który zdradzi, jakie wydarzenia inspirowały go przy nagrywaniu nowego materiału. Natomiast w sobotę z okazji Dnia Gier Planszowych odbędą się cztery spotkania poświęcone radości płynącej z grania w planszówki.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Maciej Maleńczuk – poniedziałek, 5 września, godz. 18:00
Maciej Maleńczuk – polski muzyk, poeta oraz osobowość medialna powraca z nowym albumem o wymownym tytule „Klauzula sumienia” (Agora SA). Awangardowy wizerunek, oryginalny styl muzyczny oraz kontrowersyjne wypowiedzi przekładają się na ogromną popularność artysty. Większość płyt Maleńczuka pokryła się w Polsce złotem lub platyną.
Premiera najnowszej pozycji w dyskografii wykonawcy stanowi okazję do wirtualnego spotkania ze słuchaczami. Rozmowę z Maciejem Maleńczukiem poprowadzi Agnieszka Szkuta (Eska Rock).
Na spotkanie zapraszają również Agora oraz Going.
Nico Walker – wtorek, 6 października, godz. 20:00
Powieść „Świeży” (Wydawnictwo Poznańskie), finalistka PEN Hemingway Award, należy do najgłośniejszych tytułów ostatnich lat. Książka pojawiła się w zestawieniach najlepszych premier roku przygotowanych przez „New Yorkera”, „Entertainment Weekly” i „Vogue’a”. Nico Walker odpowie na pytania polskich czytelników podczas wirtualnego spotkania autorskiego. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.
Młody mężczyzna na pierwszym roku nauki w college'u poznaje Emily. Połączeni pasją do twórczości Edwarda Albeego i ecstasy szaleńczo się w sobie zakochują. Wkrótce jednak Emily musi wrócić do domu w Elbie, w stanie Nowy Jork, wobec czego chłopak rzuca szkołę i zaciąga się do wojska jako sanitariusz. Życie nie przygotowało go na koszmarną rzeczywistość, którą zastaje w Iraku. Koledzy z jego oddziału na zmianę palą, grają w karty, wdychają sprężone powietrze, nadużywają środków przeciwbólowych i oglądają porno. Oprócz tego giną jeden po drugim podczas kolejnych misji. Przez cały ten czas chłopak stara się podtrzymać na odległość swój związek z Emily. Gdy w końcu wraca do kraju, zespół stresu pourazowego nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Uzależnia się od heroiny, a kiedy kończą mu się pieniądze, postanawia zarobić je w jedyny sposób, jaki zna – poprzez wyuczoną przemoc.
Ken Follett – środa, 7 października, godz. 18:00
30 września do polskich księgarni trafiła powieść „Niech stanie się światłość” (Wydawnictwo Albatros), prequel „Filarów Ziemi” – najgłośniejszej książki Kena Folletta, która sprzedała się na świecie w ponad 27 milionach egzemplarzy. Autor porozmawia z polskimi fanami swojej prozy podczas spotkania online, które poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
„Niech stanie się światłość” to epicka historia o początku epoki, w której zaczęła się kształtować potęga imperium brytyjskiego. Opowieść o nieokiełznanej żądzy władzy, walce o prawa, które służą nie tylko rządzącym, o miłości i nienawiści, desperackim dążeniu do zachowania godności, nawet tam, gdzie nie ma na nią miejsca. Tak to się zaczęło, w Kingsbridge, które jeszcze wtedy nie nosiło takiej nazwy – 100 lat przed tym, jak Tom Budowniczy zaczął budować katedrę.
Wojciech Waglewski (Waglewski Fisz Emade) – czwartek, 8 października, godz. 18:00
Artystyczne drogi Waglewskich splatają się po raz trzeci. Po siedmiu latach od złotej płyty „Matka Syn Bóg” Waglewski Fisz Emade powracają z albumem „Duchy ludzi i zwierząt” (Mystic Production). Podczas spotkania online ze słuchaczami o pracy nad nowym materiałem opowie Wojciech Waglewski.
Na trzeciej wspólnej płycie muzycy przechodzą od utworów spokojnych i refleksyjnych, aż do dynamicznych, wręcz radosnych brzmień, zręcznie mieszając przy tym gatunki muzyczne.
Szerokie spojrzenie na muzykę, jakie prezentują Wojciech, Bartosz Fisz i Piotr Emade Waglewscy, po raz kolejny zaowocowało albumem o silnym artystycznym wyrazie. Fani poprzednich płyt tria z pewnością znajdą na „Duchach ludzi i zwierząt” brzmienia znane wcześniej, charakterystyczne dla zespołu, ale jak mówi Wojciech Waglewski: – Nasze nowe piosenki są inne niż stare, ładniejsze. Płyta też będzie ładniejsza i inna.
Na spotkanie zapraszają również Mystic Production oraz Going.
Dr Misio – piątek, 9 października, godz. 18:00
Minęły trzy lata od premiery „Zmartwychwstaniemy” – trzeciego, nominowanego do Fryderyka albumu zespołu Dr Misio. W zupełnie nowej, pandemicznej rzeczywistości i w okolicznościach turbulencji społeczno-politycznych zarówno w Polsce, jak i poza nią, pojawia się czwarte dzieło formacji Arkadiusza Jakubika. Płyta otrzymała tytuł „Strach XXI wieku” (Universal Music Polska).
W 13 zawartych na albumie utworach uchwycić można różne odcienie rocka, składające się na charakterystyczny styl Dr Misio. Nie brakuje łobuzerskiego grania („Siedemnastolatki”), rockowych kawałków z potencjałem na osiągnięcie statusu radiowych hitów („Mam dwie głowy”), skłaniających do zadumy, podszytych nostalgią lżejszych kompozycji („Mnie nie ma”), a nawet utworów do kołysania się („Zwierzę”) czy wręcz radosnego tańczenia („Wesołe miasteczko” w stylu rockabilly).
Frontman zespołu, Arkadiusz Jakubik, podzieli się swoimi inspiracjami i przemyśleniami towarzyszącymi pracy nad albumem podczas spotkania online. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szkuta (Eska Rock). Na spotkanie zapraszają również Universal Music Polska oraz Going.
Dzień Gier Planszowych – sobota, 10 października, godz. 11:00-14:30
Podczas spotkań online zorganizowanych w ramach Festiwalu Gier Planszowych gośćmi studia Empiku będą Piotr Jasik (@Game Troll Tv), Kamil Nowak (@Blog Ojca), Mariusz Serafin (@fani gier) oraz Kasia Sodej i Wojciech Wiśniewski – twórcy gry PARTYtura, która zdobyła główną nagrodę w 2. edycji konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Rozmowy o nowościach, planszówkowych zachwytach i wspomnieniach najbardziej zaciekłych rozgrywek poprowadzi Kasia Czajka-Kominiarczuk (@zwierzpopkulturalny).
Dzień Gier Planszowych rozpocznie się o godzinie 11:00 spotkaniem z okazji 85. urodzin Monopoly, z udziałem Piotra Jasika. W południe Kamil Nowak zdradzi, jakie gry planszowe w szczególności zainteresują dzieci. Godzinę później, o 13:00 Mariusz Serafin zapozna widzów z nowościami na rynku. Natomiast o 14:00 o swoich doświadczeniach w tworzeniu własnej gry opowiedzą Kasia Sodej i Wojciech Wiśniewski.

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.