Litwa znosi restrykcje związane z covid-19
18 lutego 2022, Warszawa - Litwa, jako jeden z pierwszych krajów w regionie, dynamicznie zareagowała na zmieniający się charakter wirusa COVID-19. Zniesienie obostrzeń związanych z COVID-19 to pierwszy krok w stronę przejścia z pandemii w endemię. Obostrzenia zostały zniesione dla wszystkich krajów UE/EOG, dodatkowo trwa proces ich łagodzenia dla innych krajów. Oznacza to, że od 15 lutego wszyscy turyści z krajów UE/EOG i niektórych krajów spoza UE, w tym Wielkiej Brytanii, nie będą już musieli przy wjeździe na Litwę przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu, dokumentu potwierdzającego ozdrowienie lub negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19.
Decyzja podjęta przez rząd litewski jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, aby znieść lub złagodzić ograniczenia w podróżowaniu, ponieważ przedłużające się rygorystyczne środki związane z COVID-19 mogą wywołać ogromne straty zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Po wprowadzeniu tych zmian Litwa staje się jednym z najbardziej otwartych krajów europejskich, jeśli chodzi o podróże międzynarodowe.
"Litwa jest jednym z pierwszych krajów w regionie, który szybko i elastycznie zareagował na zmieniający się charakter wirusa. Zniesione ograniczenia są pozytywnym sygnałem dla całego litewskiego sektora turystycznego, który został dotknięty pandemią" - powiedziała Aušrinė Armonaitė, litewska minister gospodarki i innowacji. "Poprzednie ograniczenia nie służyłyby już temu samemu celowi i miałyby jedynie negatywny wpływ na gospodarkę, ponieważ obecny szczep wirusa jest uważany za łagodniejszy. Jest to również dobra wiadomość dla turystów i Litwinów mieszkających za granicą, ponieważ obie grupy będą teraz mogły łatwiej przyjeżdżać na Litwę."
Od 31 marca turyści spoza krajów UE/EOG czy Wielkiej Brytanii nadal będą musieli przedstawić zaświadczenie o szczepieniu, dokument potwierdzający wyzdrowienie lub negatywny wynik testu COVID-19, jednak nie będą musieli poddawać się dodatkowym badaniom ani izolacji Ponadto osoby zaszczepione preparatami Nuvaxovid (Novavax) i Covishield (AstraZeneca) mogą już wjeżdżać do kraju.
Potencjał turystyczny Litwy
Przed pandemią, w 2019 roku Litwę odwiedziło prawie 2 miliony turystów, którzy pozostawili w sumie ponad 977,8 milionów euro. Tym samym turystyka miała znaczący udział w krajowej gospodarce. Oczekuje się, że zniesione ograniczenia, które przywrócą wjazd Litwę z krajów UE/EOG do stanu sprzed pandemii przyczynią się do ożywienia sektora turystycznego.
Większość atrakcji turystycznych na Litwie jest już otwarta i dostępna dla odwiedzających. Noszenie maseczek medycznych w zamkniętych pomieszczeniach oraz maseczek oddechowych typu FFP2 podczas wydarzeń organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych nadal obowiązuje.
Więcej informacji na temat przepisów COVID-19 na Litwie można znaleźć tutaj.
O LITHUANIA TRAVEL
Lithuania Travel to krajowa agencja rozwoju turystyki odpowiedzialna za marketing i promocję turystyki na Litwie, działająca w ramach Ministerstwa Gospodarki i Innowacji. Jej celem strategicznym jest zwiększenie świadomości Litwy jako atrakcyjnego kierunku turystycznego oraz zachęcenie do przyjazdów i podróży krajowych. Agencja ściśle współpracuje z przedsiębiorstwami i organizacjami turystycznymi, prezentuje litewskie produkty turystyczne, usługi i doświadczenia w mediach społecznościowych i cyfrowych, podczas podróży prasowych, na międzynarodowych wystawach turystycznych oraz wydarzeniach B2B.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.