Komunikaty PR

Lublin – coraz ważniejszy punkt na mapie polskiego sektora logistycznego

2020-01-22  |  15:14
Biuro prasowe

 

Rynek usług logistycznych w Polsce prężnie się rozwija. Chociaż wciąż największą popularnością cieszą się magazyny w tzw. Wielkiej Piątce (Warszawa, Centralna Polska, Dolny Śląsk, Poznań i Górny Śląsk), to coraz więcej mniejszych miast, takich jak Lublin, Kielce czy Konin przyciąga nowych inwestorów. Co ciekawe, według raportu Business Environment Assesment Study w 2019 r. Lublin wyprzedził Warszawę pod względem atrakcyjności dla przedsiębiorców.   

W ciągu ostatnich pięciu lat każdy rok był rekordowy, biorąc pod uwagę popyt powierzchni magazynowych. Dane z raportu „Small town, big deal” wskazują, że zwiększyła się również podaż– z 7,5 miliona m² pod koniec 2013 r. do 15,7 miliona m² pod koniec 2018. Obecnie to właśnie Polska posiada największy zasób obiektów magazynowych spośród krajów Europy Środkowej i Centralnej.  Rozwój branży logistycznej i sytuacja na rynku pracy sprawiają, że firmy mają większą trudność ze znalezieniem pracowników w niektórych regionach. Receptą na to może być rozszerzenie działalności na obszary dotychczas cieszące się mniejszym zainteresowaniem, a obecnie coraz bardziej atrakcyjne dzięki rozwojowi polskiej infrastruktury (kolejowej i drogowej)[1]. Według raportu Business Environment Assesment Study Lublin wyprzedził w 2019 r. Warszawę, pod względem atrakcyjności dla inwestorów biorąc pod uwagę aspekt magazynowo-przemysłowy, zajmując wraz z Trójmiastem pierwsze miejsce w rankingu. Stolica województwa lubelskiego wyróżniła się przede wszystkim pod względem dostępności i kosztów wynajmu nieruchomości[2].

Lublin – przyszłość usług logistycznych

W raporcie „Small town, big deal”, eksperci dokonali oceny lokalizacji magazynowo-przemysłowych w Polsce. Lublin wypadł w niej bardzo dobrze pod względem rynku pracy i kompetencji regionalnych (oba 100 proc.) oraz warunków finansowych (80 proc.) – stracił jedynie na transporcie i dostępności oraz dojrzałości rynku Lublin (oba po 40 proc.). Eksperci zauważają jednak, że – biorąc pod uwagę inwestycje planowane w perspektywie kilku następnych lat – miasta we wschodniej części Polski z pewnością zyskają na znaczeniu.

Małaszewicze, port lotniczy i Via Carpatia

Za Lublinem stoi nie tylko pozytywna ocena jego lokalizacji, lecz także Port Lotniczy, otwarty w grudniu 2012 r. W ciągu siedmiu lat port znacznie się rozwinął – obsłużył 2,2 mln pasażerów, a operowało w nim trzynastu przewoźników. Lubelskie lotnisko było też jednym z dwóch w Polsce, z których latał easyJet. Od 2016 r. port posiada również swój własny terminal cargo. Dzięki temu z lotniska można transportować ponad tysiąc ton towarów rocznie.

Atutem Lublina w kontekście usług logistycznych jest nie tylko droga powietrzna, ale także kolejowa. Strategiczne znaczenie dla Lublina ma bliskość Małaszewicz, w których znajduje się jeden z największych w Polsce i Europie suchych portów przeładunkowych. Małaszewicze mają bardzo duże znaczenie w planie Nowego Jedwabnego Szlaku – w listopadzie przejechał przez nie pierwszy pociąg z Chin, który po przeładowaniu pojechał do Gdańska[3]. Od tego momentu pociągi na trasie Xi’an – Gdańsk (z przystankiem w Małaszewiczach) mają jeździć regularnie.

Niewielka odległość dzieląca Lublin i Małaszewicze może przemawiać za nowymi inwestycjami w tym mieście – szczególnie dla firm, które chcą wziąć udział w obsłudze NJS. Ponadto, realizowane na poziomie miasta i Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego nowe projekty drogowe sprawiają, że Lublin jest bardzo dobrym miejscem dla rozwoju branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). Dzięki obwodnicy i lotnisku cały czas zwiększa się dostępność komunikacyjna miasta.

Widzimy rosnące zainteresowanie rozwojem firm logistycznych w mniejszych, często pomijanych ośrodkach. Lublin jest przykładem tego trendu – obecność portu lotniczego i bliskość Małaszewicz, a także istotna rola w projekcie Via Carpatia łączącym Europę Wschodnią z Południową sprawiają, że ten region ma dużą szansę rozwoju, zwłaszcza w kontekście rynku logistycznego. Korzystne położenie geograficzne Lublina oraz atrakcyjne warunki najmu przestrzeni magazynowych sprawiają, że z roku na rok rośnie znaczenie tego regionu w kontekście całego kraju – powiedział Artur Malarski, dyrektor działu logistyki kontraktowej w Rohlig Suus Logistics.

Lublin – inwestorzy są na tak!

Nie dziwi więc, że wobec tak perspektywicznie rozwijającego się regionu, jakim jest Polska Wschodnia, coraz więcej firm jest zainteresowanych inwestycjami w Lublinie. Jak mówi Krystian Zakrzewski, dyrektor istniejącego od 2011 roku oddziału Rohlig Suus Logistics w Lublinie, twierdzi, że miasto ma wiele atutów, korzystnie wpływających na postrzeganie go przez firmy sektora TSL. – Poprawiająca się infrastruktura transportowa wpływa na wzrost zainteresowania klientów usługami logistycznymi. Dlatego od samego początku postanowiliśmy zaoferować nie tylko lokalną spedycję drogową, ale także międzynarodową drobnicową oraz całopojazdową, fracht morski, lotniczy i kolejowy oraz logistykę magazynową – podsumowuje Krystian Zakrzewski.

 


[1] https://www.propertynews.pl/magazyny/przed-nami-kolejny-bardzo-dobry-rok-na-rynku-magazynowym,78920.html

http://www.egospodarka.pl/160774,Powierzchnie-magazynowe-czy-to-juz-czas-na-mniejsze-rynki,1,78,1.html

[2] https://www.pb.pl/lublin-wyprzedzil-warszawe-961574

[3] http://300gospodarka.pl/news/2019/11/26/ruszylo-pierwsze-polaczenie-kolejowe-miedzy-chinami-a-portem-w-gdansku/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Go Green with Taiwan 2024 – zielone innowacje z szansą na nagrodę Biuro prasowe
2024-07-04 | 14:30

"Go Green with Taiwan 2024" – zielone innowacje z szansą na nagrodę

Startuje kampania „Go Green with Taiwan”, skierowana do autorów ekologicznych inicjatyw na całym świecie. Celem konkursu jest promowanie zrównoważonych rozwiązań
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.