Majówka w Warszawie? TOP5 miejsc, które muszą odwiedzić mieszkańcy i turyści
Zbliża się majówka, która w 2024 roku będzie wyjątkowa. Nie dość, że dla wielu potrwa ona aż dziewięć dni, to jest szansą na wypróbowanie najlepszych atrakcji w Warszawie. Oto pięć propozycji zarówno dla warszawiaków, jak i osób, które na co dzień nie mieszkają w stolicy.
Warszawa rozwija się niezwykle dynamicznie – w jej centralnych częściach powstają nowe drapacze chmur, muzea. Rewitalizowane są obiekty historyczne, którym nie tylko przywracany jest dawny blask, ale też nadawane są nowe funkcje, przystające do nowoczesnej stolicy. Majówka w mieście to doskonały moment, by zwolnić i poznać zalety najnowszych i najlepszych inwestycji. Zwłaszcza że sprzyja ku temu kalendarz. 3 dni urlopu mogą zapewnić aż dziewięć dni wolnego!
- Most pieszo-rowerowy
Absolutny hit ostatnich tygodni w Warszawie. Kładka dla pieszych i rowerzystów, która połączyła Powiśle z Pragą-Północ, od swojego otwarcia na początku wiosny jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców stolicy i turystów. Przeprawa o długości 452 metrów to genialne miejsce do podziwiania panoramy śródmiejskich wysokościowców, tworzących coraz bardziej imponujące city. Przejście zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia dostarcza wspaniałych widoków. Co warto podkreślić, nowy most otwiera miasto na jego prawy brzeg. A Praga to morze nietuzinkowych perełek, które warto i trzeba poznać!
- Ząbkowska
Jak się rzekło (albo raczej napisało), przechodzimy kładką pieszo-rowerową na praski brzeg Wisły. Idziemy prosto, kilkaset metrów, do ul. Targowej. Przekraczamy ją i znajdujemy się na ul. Ząbkowskiej, pamiętającej klimat dawnej stolicy. Brukowana jezdnia, w której zatopione są nieużywane już tory tramwajowe, XIX-wieczne kamienice (wraz z najstarszym, murowanym domem mieszkalnym na Pradze-Północ) i uliczny gwar – tutaj można poczuć się jak filmie. Nieopodal również znajduje się prawdziwie kultowy Bazar Różyckiego – chyba najbardziej znane tego rodzaju targowisko w Polsce, owiane wieloma legendami. Ale idziemy naprzód – do skrzyżowania ul. Ząbkowskiej i Markowskiej.
- Centrum Praskie Koneser
I tak dochodzimy do bijącego serca warszawskiej Pragi – do Centrum Praskiego Koneser. To pieczołowicie zrewitalizowana była fabryka Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Na jej terenie odbywają się każdego roku setki wydarzeń oraz działa nowoczesne i interaktywne Muzeum Polskiej Wódki, w którym można poznać tajniki procesu wytwarzania tego trunku na przestrzeni lat. Ale oferta kulturalno-rozrywkowa tego miejsca jest znacznie bogatsza i przeznaczona dla grup o rozmaitych zainteresowaniach, a także w różnym wieku. Koneserzy sztuki znajdą tam obrazy Beksińskiego i Dudy-Gracza (Muzeum Sztuki Fantastycznej) oraz najważniejsze galerie na rodzimym rynku – ToTuart czy Leonarda Art Gallery. Na młodszych z kolei czeka miniciti, czyli niepowtarzalne miasteczko edukacyjne, gdzie dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat poznaje tajniki przedsiębiorczości. A to nie wszystko – Koneser to prawdziwy raj dla miłośników kulinariów z 14 różnorodnymi konceptami restauracyjnymi, barowymi i kawiarnianymi. Tego miejsca po prostu nie można przegapić!
- Centrum Nauki Kopernik
Wprost z Konesera, po krótkim spacerze, kierujemy się linią metra M2 ze stacji Dworzec Wileński do Centrum Nauki Kopernik. Tutaj zaskoczenia nie ma – udajemy się do Centrum Nauki Kopernik, które już od niemal 15 lat przyciąga zarówno małych, jak i dużych pasjonatów wiedzy. To miejsce, nastawione na popularyzację nauki, jest prawdziwą mekką żądnych wiedzy odkrywców. W jego ofercie są interesujące wystawy, a nawet planetarium ze spektakularnymi pokazami. Kto jeszcze nie był, koniecznie musi to nadrobić!
- Pole Mokotowskie
Znów wsiadamy w metro, przesiadamy się na Świętokrzyskiej i po chwili lądujemy na stacji Pole Mokotowskie. Wysiadamy niemal na wprost jednego z największych parków w stolicy. Nie bez przyczyny. Pod koniec 2023 roku zakończona została jego modernizacja. Rozbetonowany i zazieleniony został cieszący się popularnością staw, pojawiła się nowa roślinność, która sprzyja żyjącym na tym terenie zwierzętom. W połączeniu z nową, drewnianą architekturą, m.in. kładkami, Pole Mokotowskie znów zachęca do spacerów.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.