Światowy Dzień Wcześniaka: „To naprawdę ekstremalne doświadczenie”
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas@publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków to inicjatywa Szpitala na Karowej skierowana do rodziców maluchów urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. W trakcie warsztatów specjaliści uczą opieki nad wcześniakiem oraz zapewniają wsparcie psychologiczne. Dziś, 17 listopada, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.
Niepewny stan dziecka urodzonego przed terminem wpływa na kondycję psychiczną całej rodziny. Narodziny wcześniaka oznaczają często, że jego opiekunowie muszą przeorganizować swoje dotychczasowe życie, by móc często bywać w szpitalu.
– To dla rodziców naprawdę ekstremalne doświadczenie, z którym często nie mogą sobie poradzić. Nie mają pewności, czy ich dziecko przeżyje i będzie w pełni zdrowe. Czasem boją się nawet odebrać telefon ze szpitala ze strachu przed złymi wiadomościami. Dlatego zawsze w takich sytuacjach proponujemy im wsparcie naszego psychologa oraz udział w Szkole dla Rodziców Wcześniaków – gdzie z dala od inkubatorów mogą otworzyć się w kameralnym gronie i porozmawiać o tym, co ich boli, złości czy denerwuje. Uczymy rodziców, w jaki sposób mogą tu i teraz pomagać swojemu dziecku, a także przygotowujemy ich do momentu wspólnego wyjścia do domu – mówi dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Trudnym sytuacjom, do których bez wątpienia można zaliczyć narodziny wcześniaka, często towarzyszą skrajne emocje. Dlatego wsparcie całego zespołu medycznego jest bardzo ważne.
– Jako pielęgniarki i położne bardzo często spotykamy się z rodzicami wcześniaków. Staramy się zapewnić im maksymalny komfort oraz razem z lekarzami objaśniać – do czego jest ta rurka, a do czego tamta – i co dzieje się w danym momencie z ich dzieckiem. To pozwala rodzicom nieco oswoić się z daną sytuacją i postrzegać szpitalny oddział jako nieco mniej przytłaczający niż na początku. W rozmowie z rodzicami wcześniaków najważniejsze są empatia i zrozumienie – tłumaczy Dorota Zadrożna, pielęgniarka z oddziału OIOM w Szpitalu Karowa.
W końcu w domu!
Specjaliści ze Szpitala na Karowej podkreślają, że moment wyczekiwanego powrotu z wcześniakiem do domu często budzi w rodzicach nowe obawy. Nie mają pewności, czy poradzą sobie w nowej sytuacji bez specjalistycznych urządzeń czy pomocy specjalisty. Dlatego szpital na Karowej proponuje rodzicom, by spędzili ostatnie dni w szpitalu razem z dzieckiem.
– Po wyjściu ze szpitala rodzice muszą włożyć dużo pracy w rehabilitację czy wspieranie rozwoju dziecka. Niejednokrotnie borykają się również z problemami natury fizycznej czy psychicznej u wcześniaka. Dlatego tuż przed tą chwilą organizujemy dla nich warsztaty, na których pokazujemy, czego mogą się spodziewać, mówimy, ile wizyt ich czeka, czego potrzebują. Razem z fizjoterapeutami pokazujemy, jak rehabilitować niemowlę w domu oraz w jaki sposób odpowiednio je pielęgnować. Uczymy opiekunów rozpoznawać różne problemy zdrowotne oraz udzielać pierwszej pomocy. Jeżeli jest taka możliwość, w ostatnim tygodniu dajemy również jednemu z rodziców możliwość przebywania z dzieckiem na szpitalnej sali, gdzie już bez specjalistycznych urządzeń uczy się zajmować swoim dzieckiem. To pozwala zmniejszyć lęk takiej osoby i przyzwyczaić ją do nowej sytuacji – dodaje Puskarz-Gąsowska.
Jedna z pacjentek, która sama urodziła w Szpitalu Karowa skrajne wcześniaki bliźniaki, zdecydowała się nawet założyć grupę wsparcia dla mam wcześniaków, w ramach której mamy dzieci urodzonych przedwcześnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie się wspierają. Grupa spotyka się co tydzień we wtorki o godzinie 18.00 sali konferencyjnej szpitala.
– Personel Szpitala Karowa bardzo wspierał nas w trakcie pobytu w szpitalu oraz przygotowywał nas do upragnionego momentu wyjścia do domu. Na oddziale poznaliśmy też rodziców innych wcześniaków, którzy również byli bardzo pomocni. Jako mama wcześniaków mająca jednocześnie kompetencje zawodowe do prowadzenia grup wsparcia pomyślałam, że warto byłoby założyć grupę, w ramach której powstałaby bezpieczna przestrzeń, gdzie mamy wcześniaków mogłyby dzielić się swoimi trudnymi doświadczeniami, słuchać historii innych mam, przyglądać się temu co trudne, ale i piękne w byciu rodzicem wcześniaka, a także wspierać się nawzajem – mówi Marta Pietrusińska, założycielka grupy.
Symbolicznym gestem związanym ze Światowym Dniem Wcześniaka jest podświetlenie na fioletowo niektórych budynków publicznych oraz ozdabianie ich małą parą fioletowych skarpetek - otoczoną dziesięcioma pełnowymiarowymi skarpetkami dla noworodków – na znak, że co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się przedwcześnie. Fioletowa wstążka przypięta do ubrania to znak symbolizujący wsparcie wcześniaków oraz ich rodziców.
Światowy Dzień Wcześniaka. „Dziś większość dzieci da się uratować”
Test na HIV anonimowo i bezpłatnie w Nakle i Żninie
Mosznowładcy w Promenadzie! Wpadnij do centrum i przebadaj się za darmo!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Edukacja
Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
Wdrożenie Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden z kamieni milowych KPO. Jej osią ma być Dekalog Cyfrowej Transformacji Edukacji – zebrany w 10 punktów zestaw kluczowych wyzwań, z jakimi system edukacji będzie się musiał zmierzyć, by wyposażyć uczniów w kompetencje, które już dziś stają się niezbędne, nie tylko na rynku pracy. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji. Wszystkie założenia wynikające z dokumentu mają być spełnione do 2035 roku.
Teatr
Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt
– Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – podkreśla Alicja Węgorzewska. Dyrektor WOK wyjątkowo skutecznie działa na rzecz przywracania niezwykłych dzieł barokowych na scenę i zaprasza do współpracy nietuzinkowych artystów. W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji i rewolucji technologicznej stara się udowodnić, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale i zyskała nową jakość. Efektem pracy wielu osób są nieprzeciętne produkcje, profesjonalnie zarejestrowane i odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach.
Problemy społeczne
Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.