Zrównoważone oświetlenie przyszłością polskich samorządów
Zrównoważony rozwój oraz cyfryzacja miast to dziś tematy niezwykle istotne w kontekście kryzysu klimatycznego. O gotowych rozwiązaniach, wspierających kreowanie przyjaznej, ekologicznej przestrzeni oraz o tym, jak w pełni wykorzystać potencjał zaawansowanych technologicznie opraw świetlnych, podczas tegorocznego Smart City Forum opowiadali przedstawiciele Lena Lighting.
Miasta stoją dziś przed ogromnym wyzwaniem: muszą stać się enklawami przyjaznymi nie tylko człowiekowi, ale także środowisku naturalnemu. Presja związana z ograniczaniem emisji CO₂, eliminowaniem efektu zanieczyszczenia gleby oraz nieba, ale też rosnące koszty utrzymania, nie pozostawiają samorządom wyboru. Jedynym rozwiązaniem jest wdrożenie założeń zielonej transformacji. Dlatego podczas ostatniego Smart City Forum w Warszawie, reprezentanci jednostek samorządowych po raz kolejny spotkali się z ekspertami różnych branż, aby porozmawiać o efektywnych metodach osiągania neutralności klimatycznej. Wśród specjalistów pojawili się Michał Macewicz oraz Maciej Lewandowski z Lena Lighting, którzy opowiedzieli o filozofii marki, od lat koncentrującej swoje wysiłki na dostarczaniu zrównoważonych źródeł światła.
Więcej niż doraźne działanie
Zrównoważony rozwój to nie tylko trend, ale odpowiedź na realne problemy, z jakimi borykają się współczesne miasta. A jednym z najskuteczniejszych i najszybszych do zrealizowania rozwiązań jest wymiana tradycyjnego oświetlenia na LED. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie poboru energii elektrycznej nawet o 70%, co zapewnia znaczące oszczędności finansowe, tak istotne w dobie inflacji. Dlatego wszystkie lampy oraz oprawy drogowe Lena Lighting oparte są na modułach LED, obecnie najbardziej energooszczędnej technologii oświetleniowej.
- Miasta potrzebują dziś radykalnej zmiany, związanej w bezpośredni sposób z ideą zrównoważonego rozwoju. Obecnie każda inwestycja w oświetlenie powinna więc być częścią szerokiej strategii transformacji, której celem jest poprawa jakości życia w miastach, zmniejszenie kosztów eksploatacji, ale też zniwelowanie negatywnego wpływu na środowisko. Produkty Lena Lighting znacząco ułatwiają realizację celów, jakie stawia przed nami już nie tylko przyszłość, ale także teraźniejszość. Dlatego podczas naszego wystąpienia na Smart City Forum mówiliśmy o naszych rozwiązaniach oświetleniowych, o oszczędnościach, o planach na dziś, ale też na kolejne lata, które mogą przynieść prawdziwą rewolucję. – mówi Michał Macewicz, Dyrektor Sprzedaży ds. opraw ulicznych i drogowych
Sprawdzone rozwiązania na miarę smart cities
Lena Lighting postrzega światło jako istotny element wspierający zieloną transformację, wykraczający poza jego elementarną funkcję. Firma łączy nowoczesne technologie LED z troską o człowieka i środowisko naturalne. Dlatego podczas Smart City Forum jej przedstawiciele skoncentrowali się na roli nowoczesnych technologii oświetleniowych w realizacji celów określonych w Krajowym Planie Odbudowy, a także na doświadczeniach związanych z programem "Rozświetlamy Polskę".
- Każde miasto ma własną specyfikę, a w rezultacie unikalne wyzwania, które wymagają indywidualnego podejścia do inwestycji w oświetlenie. Nasze rozwiązania, takie jak Skver LED czy Strado XS LED, które posiadają liczne certyfikaty jakościowe i środowiskowe, stanowią odpowiedź
na wymagania lokalnych społeczności, a także szeroko pojętą ideę zrównoważonego rozwoju. W zaprezentowanych przez nas rozwiązaniach słuchacze mogli dostrzec szansę na rozwój własnych gmin. A jeśli dodamy do tego możliwość personalizacji praktycznie każdego naszego produktu, możemy śmiało powiedzieć, że bezustannie otwieramy się na potrzeby każdego klienta, dostosowując oprawy i lampy do przedstawianych nam potrzeb. Dokładnie w ten sposób działaliśmy w trakcie trwania programu „Rozświetlamy Polskę”. – dodaje Maciej Lewandowski, Business Development Manager
Lena Lighting od momentu powstania nieustannie optymalizuje procesy produkcyjne, dbając o to, by każdy etap wytwarzania lamp był możliwie neutralny środowiskowo. Produkty marki charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną, zastosowaniem licznych usprawnień technologicznych, a także możliwością recyklingu.
Magia Świąt z LAMAX: Kreatywne prezenty dla dzieci, które rozbudzą wyobraźnię!
Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
Dyrektywa NIS2 – edukacja firm MŚP kluczem do sukcesu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.