Milion posadzonych drzew dzięki odnowionej elektronice
Austriacki startup Refurbed, intensywnie rozwijający swoją działalność na polskim rynku, wspólnie ze swoim partnerem, Eden Reforestation Project posadzili właśnie milionowe drzewo. Firma za każdy zakup na platformie odnowionej elektroniki, sadzi jedno drzewo- m.in. na Haiti, Madagaskarze, Indonezji, Mozambiku czy Kenii.
Od powstania refurbed w 2017 roku udało się zaoszczędzić prawie 33 miliony kilogramów CO2, co można porównać do rocznej emisji przez 10 000 samochodów w Niemczech. Dodatkowo, 2 miliony kilogramów e-odpadów nie trafiło na wysypiska. Dzięki tym imponującym liczbom firma chciałaby zachęcić do ponownego przemyślenia indywidualnych zachowań konsumenckich, czyli odnawianiu, a nie pozbywaniu się zepsutej elektroniki.
- Nie ma planety B, jak bardzo trafnie pisze Mike Berners-Lee. Ograniczenie marnotrawstwa zasobów nieodnawialnych i zachowanie ekosystemu dla przyszłych pokoleń jest najwyższym priorytetem. Można to osiągnąć jedynie poprzez przegląd i przemyślenie własnych zachowań konsumenckich. W szczególności duże korporacje, ponoszą tu znaczną odpowiedzialność i powinny ułatwić naprawę swoich produktów - mówi Peter Windischhofer, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy refurbed.
Marka refurbed od samego początku istnienia kładzie nacisk na to, aby wprowadzane przez nią rozwiązania były jak najbardziej przyjazne dla planety - Założyliśmy refurbed z misją, aby co najmniej jedno odnowione urządzenie znalazło się w każdym gospodarstwie domowym w Europie, zmieniając w ten sposób myślenie, jak korzystamy i jak kupujemy urządzenia elektroniczne jako społeczeństwo – dodaje Peter Windischhofer.
Dodatkowo, wprowadzenie do obiegu urządzeń, które zostały już wyprodukowane i mogą zostać ponownie wykorzystane lub przetworzone jest korzystne nie tylko dla planety, ale i portfela. - W refurbed oferujemy całkowicie odnowione, przetestowane i bezpieczne produkty z gwarancją od roku do 3 lat i opcją 30-dniowego testowania z możliwością zwrotu na koszt sprzedawcy. Produkty są do 40 proc. tańsze względem ceny rynkowej. – mówi Kilian Kaminski, współzałożyciel refurbed.
70 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych wydzielanych jest podczas samej produkcji telefonu. Przykładowo, produkcja jednego smartfona Apple iPhone 11 to 79 kilogramów CO2 wydzielonych do atmosfery i zużycie 13 000 litrów wody.
***
Refurbed to najszybciej rozwijająca się platforma internetowa na rynku DACH, sprzedająca odnowione telefony, laptopy i tablety, które są do 40 proc. tańsze i w 100 proc. bardziej ekologiczne. Urządzenia oferowane przez refurbed są odnawiane w 40-stopniowym procesie i objęte co najmniej 12-miesięczną gwarancją. Założona w 2017 r. rundę finansowania seed zamknęła w 2018 roku, w marcu 2020 roku firma w ramach Rundy A pozyskała 17 milionów dolarów, a obecnie pozyskała finansowanie 54 milionów dolarów w rundzie B. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.refurbed.com

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.