Komunikaty PR

Mleczarze z Tanzanii z wizytą w SM Mlekpol

2023-05-29  |  01:00
Biuro prasowe

Przetwarzają 6 tys. litrów mleka dziennie, w skład ich spółdzielni wchodzi tysiąc rolników mieszkających na zboczach Kilimandżaro, a surowiec codziennie odbiera od dostawców i transportuje do przerobu grupa motocyklistów. Tak w skrócie można opisać działalność niewielkiej mleczarni Kondiki z Tanzanii, której rozwój od 2019 roku wspiera Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia. Przedstawiciele przedsiębiorstwa odwiedzili SM Mlekpol w Grajewie, aby poznać nowoczesne procesy technologiczne i produkcyjne.

W środę, 17 maja, podczas jednodniowej wizyty w Zakładzie Produkcji Mleczarskiej w Grajewie, tanzańscy mleczarze mieli okazję spotkać się z Zarządem SM Mlekpol, odwiedzili także laboratoria i przestrzenie produkcyjne. Przyglądali się m.in. przyjęciu, ocenie i badaniu surowca, jak również produkcji masła czy twarogu. Poznali historię rozwoju grajewskiej spółdzielni, spróbowali produktów z jej oferty i dowiedzieli się więcej na temat marek Mlekpolu.


– Obecnie działamy na niewielką skalę, ale chcemy się rozwijać i oferować konsumentom coraz lepsze produkty nabiałowe. Rynek w Tanzanii ma spory potencjał, dlatego wizyta w Polsce jest dla nas szansą na przyjrzenie się z bliska, jak funkcjonują duże zakłady mleczarskie, wykorzystujące nowe technologie. Poszukujemy inspiracji i zastanawiamy się, co i w jaki sposób wprowadzić w swoich warunkach, aby usprawnić procesy, podnieść jakość wyrobów i zachęcić kolejnych rolników do dołączenia do naszej spółdzielni – mówi Adrian Kimario, Dyrektor Spółdzielni Kondiki.


Tanzańskim mleczarzom towarzyszyli Gonia i Robert Zduńczykowie – założyciele Fundacji Ekonomicznej Polska – Afryka Wschodnia. To właśnie dzięki ich staraniom i wsparciu MSZ z programu „Polska pomoc” – Kondiki w ciągu czterech lat potroiła skup, wprowadziła na rynek nowe produkty, a dziś jej pracownicy szkolą się w naszym kraju.

– Ze spółdzielnią Kondiki współpracujemy od 2019 roku. W jej załodze widzimy ogromny potencjał, chęć uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń. Jako fundacja pomagamy mleczarni zwiększać możliwości produkcyjne, podnosić standardy jakościowe, docierać na nowe rynki zbytu. Bardzo się cieszymy, że nasi tanzańscy przyjaciele mieli okazję na własne oczy zobaczyć, jak od środka działa jedna z największych polskich spółdzielni mleczarskich – komentuje Robert Zduńczyk.


Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol dodaje, że z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii Kondiki i że docenia obopólne zaangażowanie w rozwój lokalnej przedsiębiorczości na terenie Afryki Wschodniej.


– Podziwiamy entuzjazm i wysiłki pracowników Kondiki, w związku z czym postanowiliśmy podzielić się z nimi swoim doświadczeniem i odpowiedzieć na ich pytania w kwestiach jakościowych i procesowych. Mamy nadzieję, że wizyta w Mlekpolu zaowocuje dalszym rozwojem tanzańskiej mleczarni – podsumowuje Małgorzata Cebelińska.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety

– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.