Młodzi biorą świat w swoje ręce
Kolejne zmiany w sektorze edukacji i trudna sytuacja społeczna sprawiają, że uczniowie_nnice oraz studenci_tki już teraz zmagają się z wieloma wyzwaniami. Przykładowo aż 86 proc. studentów_ek boi się jak będzie wyglądała ich przyszłość, a ponad połowa nie wie czy znajdzie zatrudnienie, alarmuje badanie Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, tak istotna jest wymiana wiedzy pomiędzy rówieśnikami i uczenie się tego, czego w szkole nie przekaże nauczyciel.
Młodzi ludzie, obok teoretycznej wiedzy, potrzebują również praktycznego przygotowania do życia. Przestrzenią do wspierania uczniów_ennic w polskich szkołach, zwłaszcza w małych miejscowościach są inicjatywy organizacji społecznych.
Potwierdzeniem są historie tych osób:
Piotr przez wiele lat by wolontariuszem Programu PROJEKTOR, w ramach, którego prowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci z małych miejscowości. Początkowo były to warsztaty z zakresu nauk ścisłych, później z kompetencji miękkich i radzenia sobie ze stresem. Dzięki swojemu zaangażowaniu został liderem społeczności wolontariuszy w Lublinie.
Piotr jest absolwentem studiów I stopnia na kierunku Pielęgniarstwo i studentem Kierunku Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest autorem licznych publikacji, pasjonatem nauki, a także alumnem Fundacji Lesława A. Pagi (Program Liderzy Ochrony Zdrowia), stypendystą Ministra Zdrowia, Stypendium 100/100 Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów stypendystą Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Lubelskiego.
Co dał Piotrowi PROJEKTOR?
Dzięki wolontariatowi nauczyłem się dawać sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Realizacja projektów społecznych dodały mi odwagi do spełniania marzeń. Udział w PROJEKTORZE nauczył mnie bycia przy drugim człowieku i empatii.
Kinga jest absolwentką Programu Stypendiów Pomostowych. Otrzymała stypendium na I rok studiów, kolejne za wyniki w nauce na II rok studiów i stypendium językowe. Kinga była także dwukrotną laureatką stypendium im. Prof. Bronisława Geremka na III, a następnie na IV roku studiów.
Ukończyła Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego i obroniła dwa dyplomy magisterskie. Dziś pracuje jako starszy legislator. Jest też społeczniczką. Koordynuje 16 punktów bezpłatnej pomocy prawnej Akademickiej Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Radomiu. Organizuje działania fundraisingowe i promocyjne. Wspiera proces rekrutacji wolontariuszy.
Stypendium Pomostowe ułatwiło jej życiowy start, sprawiło, że poczuła się stabilna finansowo, skupiona na studiach, zmotywowana do dalszego rozwoju. Zaangażowanie w wolontariat i działalność społeczna jest dla Kingi sposobem na wyrażenie wdzięczności za wsparcie i zaufanie, które otrzymała w ramach Programu Stypendiów Pomostowych. W 2022 roku Kinga została Ambasadorem Projektu Absolwenci Stypendystom.
W załączeniu znajdują się materiały inspiracyjne z informacją o Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.