Jak zoptymalizować zasięg pojazdów elektrycznych zimą?
Biuro Prasowe Goodyear Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Przejście na bezemisyjną mobilność trwa. Obiecujące przyjemną podróż i większy komfort dzięki niemal bezgłośnym układom napędowym, pojazdy elektryczne (EV) zyskują na popularności. Jednak większość akumulatorów elektryków działa najefektywniej w temperaturach zbliżonych do tych optymalnych dla człowieka, zimowe warunki zdecydowanie im nie służą. Są jednak sposoby, które mogą pomóc zmaksymalizować zasięg pojazdów elektrycznych w zimowych warunkach.
Ujemne temperatury zmniejszają zasięg akumulatorów pojazdów elektrycznych, co teoretycznie skraca odległość, jaką można pokonać na jednym ładowaniu. I chociaż obawy o krótki zasięg szybko odchodzą w przeszłość, istnieją proste czynności, które mogą zmaksymalizować dystans aut elektrycznych zimą.
Naładuj
Gdy jest zimno, ładowanie akumulatorów pojazdów elektrycznych trwa dłużej. Dlatego nie należy doprowadzać akumulatora do całkowitego rozładowania. Przy ostrzejszych temperaturach, początkowy proces nagrzewania samochodu wykorzysta część dostępnego ładunku, aby pojazd mógł ruszyć. Zimą ładuj akumulator na noc, a jeśli to możliwe, zaparkuj samochód elektryczny w garażu, aby nie był narażony na działanie niskich temperatur.
Przygotuj
Możesz oszczędzić energię, zanim jeszcze wyjdziesz z domu i rozpoczniesz podróż. Jeśli twój samochód jest podłączony do prądu i ładuje się, uruchom rozmrażanie i nagrzewanie, gdy jest szczególnie zimno. Zwykle można to zrobić jeszcze z poziomu domu za pomocą dedykowanej aplikacji. Dzięki temu samochód nie będzie zużywał cennej energii z akumulatora, tym samym zostanie jej więcej do wykorzystania w podróży.
Jedź płynnie
Dla niektórych kierowców jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów płynących z jazdy samochodem elektrycznym jest błyskawiczne przyspieszenie. Trzeba jednak pamiętać, że w zimowych warunkach, gdy nawierzchnia drogi jest śliska, łatwiej o utratę przyczepności. Dlatego warto zadbać o dobrej jakości zimowe opony, jak na przykład Goodyear UltraGrip Performance+ z technologią Winter Grip. W ich konstrukcji wykorzystano mieszankę nowych składników, które zapewniają lepszą elastyczność gumy w niskich temperaturach i zarazem większą przyczepność na śniegu. Inną zaletą opony Goodyear UltraGrip Performance+ jest technologia Traction Protect bazująca na nowej żywicy, która poprawia jej zdolność do odkształcania, co przekłada się na zwiększenie siły hamowania. Dzięki oponom UltraGrip Performance+ łatwiej zachować równowagę między właściwościami jezdnymi, a większą mocą i momentem obrotowym aut elektrycznych.
Co ważne, opony Goodyear UltraGrip Performance+ pasują do wielu pojazdów elektrycznych i stanowią standardowe wyposażenie takich popularnych modeli, jak chociażby Volkswagen ID.3. Inni czołowi producenci aut elektrycznych, jak np. Audi, Porsche i Tesla, również wybrali opony Goodyear, marki dającej wyraz swojemu zaangażowaniu w tworzenie produktów zapewniających osiągi, jakich wymagają elektryki. Dzięki współpracy ze wszystkimi głównymi markami w branży pojazdów elektrycznych i hybrydowych, połowa produkcji opon Goodyear na oryginalne wyposażenie w Europie przeznaczona jest właśnie do tego segmentu aut.
Utrzymuj ciśnienie
Trzeba jednak pamiętać, że nawet najnowocześniejsze technologie mogą okazać się niewystarczające, jest nie będziemy utrzymywać właściwego poziomu ciśnienia w oponach w miarę spadku temperatur. Niższe temperatury sprawiają, że obniża się poziom ciśnienia w oponach. Gdy jego wartość jest poniżej zalecanej normy wydłuża się droga hamowania oraz pogarsza przyczepność i kierowalność auta na zakrętach. Dodatkowo zwiększają się opory toczenia, co ma bezpośrednie przełożenie na mniejszy zasięg pojazdu elektrycznego. Zauważalny jest też większy hałas generowany przez opony, a więc podróż staje się mniej komfortowa.
Laurent Colantonio, regionalny dyrektor Goodyear ds. technicznych w pionie opon osobowych w regionie EMEA, mówi: „Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kierowcą samochodu elektrycznego, wielokrotnie nagradzana rodzina opon Goodyear UltraGrip jest przeznaczona dla wszystkich typów pojazdów elektrycznych. Oprócz zwiększonej trakcji, lepszej skuteczności hamowania i znakomitego przebiegu, osiągają one niskie opory toczenia, co oznacza niższe zużycie energii, a więc większy zasięg auta elektrycznego w trudnych warunkach zimowych."
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.