Na szczycie bez zmian - Wai Ching Soh i Valentina Belotti najszybsi w Rondo 1
Malezyjczyk Wai Ching Soh i Włoszka Valentina Belotti zwyciężyli w tegorocznym Biegu Na Szczyt Rondo 1 w Warszawie, broniąc tym samym tytułów sprzed roku. Najlepsi z Polaków – Klaudia Krajewska i Piotr Łobodziński – zajęli odpowiednio trzecią i czwartą pozycję.
W ramach wydarzenia zebrano ponad 41 tysięcy złotych na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Zgodnie z zapowiedziami, na starcie XII Biegu Na Szczyt Rondo 1 stanęło niemal 600 uczestników, a wśród nich praktycznie cała czołówka męskiego i kobiecego rankingu Towerrunning World Association.
Zawody tradycyjnie otworzyli amatorzy, którzy mieli do pokonania 38 pięter biurowca przy Rondzie ONZ w Warszawie. To właśnie dzięki nim organizatorzy biegu co roku pomagają podopiecznym SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. Trafia tam bowiem cały przychód z opłat startowych, który w tym roku wyniósł ponad 41 tysięcy złotych. W całej historii Biegu Na Szczyt Rondo 1 łączna zebrana kwota sięga już 350 tysięcy złotych!
W końcu do akcji przystąpili zawodnicy i zawodniczki z tzw. elity sportowej, czyli Ci, którzy rywalizują w podobnych biegach po schodach na całym świecie i walczą o punkty do światowego rankingu. W ich przypadku wyzwanie było jeszcze trudniejsze, ponieważ 38 pięter Rondo 1 musieli pokonać dwukrotnie – z około 30-minutową przerwą pomiędzy pierwszym a drugim wbiegiem. Daje to łącznie prawie 1700 schodów do pokonania!
Nie zawiódł faworyt, czyli lider światowego rankingu Wai Ching Soh z Malezji, który zwyciężył w biegu drugi rok z rzędu:
- Jestem trochę rozczarowany swoim biegiem w pierwszej serii. Celowałem w rekord trasy, który od 10 lat dzierży tutaj Piotr Łobodziński z wynikiem 3 minut i 27 sekund. Ostatecznie pobiegłem 3:39, co jest rezultatem znacznie poniżej moich oczekiwań. Cieszę się jednak, że byłem w stanie utrzymać równe tempo w obu seriach, co pozwoliło zwyciężyć z dość bezpieczną przewagą – powiedział na mecie Wai Ching Soh.
Malezyjczyk osiągnął łączny czas 7 minut i 20 sekund. Za jego plecami trwała zażarta walka o drugą i trzecią lokatę. Zwycięsko wyszedł z niej Japończyk Ryoji Watanabe – aktualnie drugi zawodnik na świecie – który z czasem 7:30,82 o niecałe pół sekundy wyprzedził dwukrotnego triumfatora Biegu Na Szczyt Rondo 1, Włocha Fabio Rugę.
Poza podium znalazł się tym razem polski weteran i wciąż aktualny mistrz świata w bieganiu po schodach – Piotr Łobodziński.
- Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem zabrakło mnie na podium w zawodach towerrunningowych, ale muszę brać pod uwagę, że od 6 tygodni mój trening jest bardzo ograniczony z powodu naderwanego rozcięgna podeszwowego. Biorąc to pod uwagę, taki wynik był do przewidzenia, więc nie jestem rozczarowany – skomentował po biegu Łobodziński.
Czołową „piątkę” zamknął drugi z Polaków, Paweł Ruszała, a w TOP 10 finiszował jeszcze jeden z naszych reprezentantów – Mateusz Marunowski (8. miejsce).
Z miejsca na podium mogliśmy cieszyć się jednak w rywalizacji kobiet, którą na trzeciej pozycji ukończyła Klaudia Krajewska.
- Wynik przekroczył moje oczekiwania przed biegiem. Bardzo się cieszę, choć czuję, że w drugiej serii stać mnie było na więcej – powiedziała po biegu Polka.
Dla naszej biegaczki jest to pierwsze podium Biegu Na Szczyt Rondo 1. Musiała uznać jednak wyższość dwóch znakomitych specjalistek od biegania po schodach. Włoszka Valentina Belotti, która rok temu zwyciężyła o ułamki sekundy, tym razem nie pozostawiła rywalkom żadnych złudzeń, triumfując z łącznym czasem 9:50,99. Na drugim stopniu podium stanęła liderka rankingu, Niemka Verena Schmitz (10:08,95).
- Chciałam pobiec nieco szybciej, poniżej 5 minut w jednej serii, ale nie udało się. Cieszę się jednak, że ponownie stoję na podium w Rondo 1, w gronie najlepszych zawodniczek na świecie. Gratuluję wszystkim, którzy dotarli dzisiaj na szczyt – skomentowała swój start Verena Schmitz.
W klasyfikacji OPEN przeznaczonej dla amatorów najszybsi okazali się Dominika Ostrowska oraz Jarosław Górecki. Pełne wyniki biegu można znaleźć tutaj.
Oficjalnym sponsorem Biegu Na Szczyt Rondo 1 jest Franklin Templeton, światowy lider w zarządzaniu aktywami i jednocześnie jeden z najemców biurowca Rondo 1.
Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej www.biegnaszczyt.pl
RONDO 1 to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych budynków wysokościowych klasy A+
w Europie Środkowo-Wschodniej. 40-piętrowa wieża oddana do użytku w 2006 roku, znajduje się w centrum warszawskiej dzielnicy biznesowej, przy Rondzie ONZ, w pobliżu stacji metra RONDO ONZ oraz dworca Warszawa Centralna. W skład kompleksu wchodzi także sąsiadujący, 10-kondygnacyjny budynek, w którym mieści się m.in. parking oraz szerokie zaplecze handlowo-usługowe. Rondo 1 oferuje łącznie 66 tys. mkw. powierzchni najmu oraz blisko 500 miejsc parkingowych. Jako pierwszy w Europie wieżowiec, kompleks otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold w kategorii „Budynki istniejące”. W 2016 roku budynek otrzymał najwyższą w systemie LEED ocenę Platinum. RONDO 1 jest również zdobywcą prestiżowej nagrody Real Green CEE Real Estate Quality Awards 2012 w kategorii „Budynek Roku 2011” oraz CEE Real Estate Quality Awards 2013 w kategorii „Budynek Dekady”. Projekt Rondo 1 opracowała przy współpracy polskich pracowni AZO oraz Epstein renomowana amerykańska firma architektoniczna Skidmore, Owings & Merill.

Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!

Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.