Komunikaty PR

Nawet 300 tysięcy nowych miejsc pracy dzięki termomodernizacji

2020-06-24  |  07:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

W wyniku pandemii wywołanej koronawirusem i jej wpływu na gospodarkę, prognozowany wzrost bezrobocia rejestrowanego w 2020 roku to około 500 tysięcy etatów. Jednak, jak przedstawia raport z badań na temat wpływu na rynek pracy programu głębokiej termomodernizacji budynków w Polsce, wdrożenie powszechnej renowacji pokryje 60% wzrostu bezrobocia w Polsce, generując 300 tysięcy etatów rocznie. A termomodernizacja budynków będzie trwała nawet 30 lat.

Nowe miejsca pracy potwierdzone analizami

Powszechnie wiadomo, że głęboka termomodernizacja budynków w Polsce jest sposobem na poprawę jakości powietrza, polepszenie efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów eksploatacji, zarówno w skali pojedynczego inwestora, jak i całej Polski. Poprawnie przeprowadzona (najpierw minimalizacja strat ciepła, a potem wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i paliw kopalnych) pozwala nie tylko wypełnić unijne zobowiązania w zakresie ochrony środowiska i budownictwa, ale przede wszystkim tworzy nieeksportowalne, lokalne miejsca pracy. Jak pokazują raporty Instytutu Badań Strukturalnych* i European Climate Foundation** w wyniku głębokiej, systemowej, wspartej instrumentami finansowymi termomodernizacji w Polsce, rocznie może powstać 100 tysięcy nowych miejsc pracy bezpośrednio związanych z budownictwem oraz 200 tysięcy w pozostałych branżach gospodarki.

Co istotne z punktu widzenia dostępności siły roboczej w sektorze budownictwa, głęboka termomodernizacja generuje 56 tysięcy bezpośrednich miejsc pracy dla osób o niskich kwalifikacjach, około 34 tysiące miejsc pracy dla osób o średnich kwalifikacjach i nawet do 9 tysięcy dla osób o wysokich kwalifikacjach, czyli zarządców, inżynierów i audytorów energetycznych. 

Docieplenie i wymiana stolarki jako priorytet

W zależności od rodzaju i wieku budynków objętych termomodernizacją, udział nakładów pracy związanych z wymianą stolarki i dociepleniem przegród może wynosić nawet 90% całości prac termomodernizacyjnych, gdy weźmiemy pod uwagę budynki jednorodzinne, których w Polsce jest najwięcej. To jasno wskazuje na konieczność odpowiedniego podejścia do planowania głębokiej termomodernizacji budynków, traktując docieplenie, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, jako priorytet w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Wielosektorowe korzyści

Głęboka termomodernizacja to korzyści w wielu sektorach. Jak podają wyżej wymienione raporty najwięcej na modernizacji energetycznej budynków skorzystają następujące gałęzie przemysłu: usługi komunalne i społeczne (sektor o bardzo dużym zapotrzebowaniu na zatrudnienie), produkcja bezpośrednia (sektor mający istotny udział poprzez zaopatrzenie w materiały) oraz oczywiście sam sektor budownictwa (zapotrzebowanie ze strony sektora budownictwa rośnie np. na mieszkania dla nowozatrudnionych czy instalacje dla przemysłu budowlanego wdrażającego renowacje).

Dodatkowo, w wyniku stworzenia 300 tysięcy nowych miejsc pracy, zwiększa się poziom konsumpcji generowanej przez płace. Dzięki oszczędnościom, wynikającym z obniżenia kosztów ogrzewania, zwiększy się dyspozycyjny dochód rodzin, a ten wykorzystany będzie generował kolejne korzyści w obrębie rynku pracy.

 – Polska gospodarka powoli budzi się z uśpienia spowodowanego pandemią koronawirusa. Jak wskazują analizy i wskaźniki rynkowe, konsekwencje tego zdarzenia dopiero będą przychodzić. Kluczowe w takim wypadku jest patrzenie długofalowe, dobór instrumentów i kierunków działania mających na celu nie tylko poprawę doraźnej sytuacji, ale również wieloletnie działania stabilizujące naszą gospodarkę, które dodatkowo dają możliwości rozwoju wielu branż. Takie efekty może przynieść głęboka termomodernizacja budynków w Polsce, co zostało już wielokrotnie dostrzeżone zarówno przez ekspertów, biznes, świat naukowy, jak i samych rządzących  – podkreśla Andrzej Kielar, Prezes ROCKWOOL Polska.

Przewidywane bezrobocie mniejsze o 60%

Według Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg, na koniec roku bezrobocie może osiągnąć 9-10%, co daje około 1,4 mln*** osób bez pracy. W styczniu 2020, przed wprowadzeniem obostrzeń wynikających ze stanu pandemii, wskaźnik bezrobocia wynosił 5,5% (około 920 tysięcy bezrobotnych)****. 

Prognozowany wzrost bezrobocia rejestrowanego w 2020 r. wyniesie więc około 500 tysięcy etatów. Oznacza to, że uruchomienie powszechnej fali renowacji budynków pokryje 60% wzrostu bezrobocia w Polsce poprzez wygenerowanie 300 tysięcy etatów rocznie (przy założeniu, że renowacja budynków będzie trwała nawet 30 lat).


Apel o konkretne działania

Nie czekając na wynikające z pandemii załamanie ekonomiczne w kraju, organizacje branżowe i sektorowe już dziś zwróciły się do rządzących o konkretne kroki i debatę na temat tego, jak termomodernizacja budynków pozwoli Polsce wyjść z nadchodzącego kryzysu. W maju do premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego, wicepremier Jadwigi Emilewicz i Ministra Klimatu, Michała Kurtyki został skierowany list***** wielosektorowej grupy ekspertów z dziedziny efektywności energetycznej, w tym przedstawicieli szeroko pojętej branży budowalnej oraz organizacji społecznych, zaniepokojonych spowolnieniem gospodarczym i prognozami przyszłości. Nowe miejsca pracy to tylko wierzchołek góry korzyści, jakie w długiej perspektywie przynosi kompleksowa, uwzględniająca różne obszary gospodarki i narzędzia finansowe, termomodernizacja.

 

Źródła:

* https://ibs.org.pl/app/uploads/2018/04/IBS_Working_Paper_02_2018_pl.pdf

** https://fewe.pl/wp-content/uploads/2018/08/raport_pl.pdf

*** https://businessinsider.com.pl/finanse/bezrobocie-w-2020-r-przez-koronawirusa-analiza-ministerstwa-pracy/r0jcvfl

**** https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/bezrobocie-w-polsce-styczen-2020-r/

***** https://nape.pl/pl/a/list-otwarty-renowacja-budynkow-w-centrum-dzialan-na-rzecz-wyjscia-z-kryzysu-gospodarczego

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Najbardziej zadłużone firmy w Polsce Biuro prasowe
2024-05-17 | 08:00

Najbardziej zadłużone firmy w Polsce

Długi dwóch spółek większe od zadłużenia całej branży handlowej. Firma MGBI przygotowała aktualną listę najbardziej zadłużonych polskich przedsiębiorstw. Pierwsze
Finanse Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie
2024-05-16 | 12:00

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie W połowie maja w Sopocie odbył się Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy. Wydarzenie było okazją do rozmów o
Finanse Majowe umocnienie złotego! Skąd te zyski?
2024-05-16 | 10:00

Majowe umocnienie złotego! Skąd te zyski?

Jeszcze w styczniu część analityków wskazywała, że to będzie zły rok dla polskiej waluty. Techniczne na wykresach głównych walut do PLN zbliżyliśmy się do 13-letnich linii

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.