Komunikaty PR

24 europejskie miasta przyłączają się do działań na rzecz modernizacji budynków

2021-05-11  |  14:32
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Jasiewicz
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Do pobrania PLGBC ( 0.05 MB )

24 miasta europejskie dołączyły do projektu Build Upon2, aby zweryfikować, w jaki sposób mierzenie długoterminowych korzyści z modernizacji budynków może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Wśród polskich miast są Gliwice, Ruda Śląska i Siemianowice Śląskie.

WorldGBC Europe ma przyjemność ogłosić dołączenie do finansowanego z funduszy UE projektu BUILD UPON2 24 miast europejskich.

Miasta te będą współpracować z lokalnymi green building councils, BPIE oraz Climate Alliance w celu przetestowania i wdrożenia Ramowego Systemu Sprawozdawczości, który pozwoli im śledzić i mierzyć efekty modernizacji budynków, od efektywności energetycznej po zwalczanie ubóstwa energetycznego i tworzenie miejsc pracy.

Narzędzie wspomagające realizację fali renowacji

Łącznie 32 miasta biorą udział w opracowywaniu i testowaniu wypracowanego w projekcie BUILD UPON2 Ramowego Systemu Sprawozdawczości, który jest kluczowym narzędziem wspierającym realizację unijnej fali renowacji - ambitnego planu mającego na celu co najmniej podwojenie wskaźnika modernizacji w całej Unii do 2030 roku. Dzięki udziałowi w projekcie miasta mogą odegrać znaczącą rolę w osiągnięciu celu określonego w Zielonym Ładzie UE, jakim jest neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku.

Poprzez monitorowanie szeregu środowiskowych, społecznych i ekonomicznych efektów wynikających z modernizacji budynków, lokalna sieć samorządów może dzielić się najlepszymi praktykami w zakresie modernizacji oraz wnieść wkład w realizację krajowych długoterminowych strategii renowacji, których wprowadzenie jest prawnym obowiązkiem wszystkich państw członkowskich UE.

Miasta zaangażowane w projekt BUILD UPON2 są przykładem rozwijającego się trendu, zgodnie z którym władze lokalne przejmują rolę lidera w zakresie walki ze zmianami klimatu, wykazując się często większymi ambicjami w tym zakresie niż władze krajowe. W przededniu szczytu klimatycznego ONZ COP26 zaplanowanego na listopad 2021 roku, podczas którego BUILD UPON2 zostanie zaprezentowany w ramach Dnia Miast i Budownictwa współorganizowanego przez WorldGBC, ta ambitna deklaracja woli ze strony europejskich samorządów lokalnych pomoże zwiększyć presję na światowych przywódców, aby podjęli zdecydowane działania.

- Przekształcenie wszystkich naszych budynków w budynki zeroenergetyczne ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia przez UE celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Ponadto modernizacja przynosi wiele szerszych korzyści, takich jak walka z ubóstwem energetycznym, stymulowanie lokalnych gospodarek i tworzenie miejsc pracy, co sprawia, że jest ona również kluczowym elementem procesu wychodzenia z pandemii COVID-19.

Projekt BUILD UPON2 jest przykładem na to, że realizacja fali renowacji zaczyna się na poziomie lokalnym, a miasta mogą przyspieszyć ten proces. Ramowy System Sprawozdawczości, który opracowują GBC, eksperci projektu i miasta, jest narzędziem, które może pomóc miastom i władzom lokalnym w śledzeniu i optymalizacji ich programu modernizacji oraz w osiągnięciu celów klimatycznych. Dane, które miasta gromadzą w ramach RSS, mogą również wzmocnić zasadność biznesową, aby umożliwić zwiększenie dostępności środków finansowych na modernizację.

To bardzo ekscytujące, że w tym miesiącu do projektu BUILD UPON2 dołączają kolejne 24 miasta europejskie. Ich zaangażowanie przyczyni się do tego, że RSS stanie się nieocenionym narzędziem realizacji fali renowacji i Zielonego Ładu UE. - podkreśla Stephen Richardson, Dyrektor World Green Building Council Europe Regional Network.

Kolejne kroki

24 miasta, które przystąpiły do projektu BUILD UPON2, wezmą udział w warsztatach dotyczących RSS zorganizowanych przez lokalne green building councils we współpracy z Climate Alliance, podczas których będą mogły zapoznać się szczegółowo z wypracowanym w ramach projektu narzędziem oraz przedyskutować bariery i szanse związane z wdrożeniem RSS w struktury administracyjne miasta.

Ponieważ wiele miast opracowuje w ramach Porozumienia Burmistrzów plany działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP), kilka miast pilotażowych już zaangażowanych w BUILD UPON2, pracuje również nad włączeniem RSS do swoich istniejących już planów oraz procedur sprawozdawczych.
 

Miasta, które dołączyły do projektu BUILD UPON2

  • Chorwacja: Zagreb, Sveti Ivan Zelina, Karlovac
  • Hiszpania: Zaragoza, Madrid, Sestao
  • Irlandia: Kilkenny, Cork, Laois
  • Polska: Ruda Śląska, Gliwice, Siemianowice Śląskie
  • Turcja: Sakarya, Gaziantep, Bursa, İzmir
  • Węgry: Budavár, Kispest
  • Wielka Brytania: Cambridge, Essex, Hammersmith & Fulham (okręg miejski w Londynie)
  • Włochy: Brescia, Pesaro, Rzym

 

Dołącz do BUILD UPON2

Projekt BUILD UPON² zaprasza miasta do przyłączenia się do przyłączenia się do inicjatywy. Opowiedz nam o inicjatywach dotyczących modernizacji, które realizujesz w swoim mieście, a które moglibyśmy przedstawić na forum europejskim.

Przeczytaj więcej o projekcie i skontaktuj się z zespołem projektu:

https://plgbc.org.pl/projekty/build-upon-2/

 

O projekcie

Projekt Build Upon2 finanowany jest z programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Projekt koncentruje się na opracowaniu i pilotażowym wdrożeniu Ramowego Systemu Sprawozdawczości dla modernizacji budynków na poziomie lokalnym. RSS ma być wykorzystywany do śledzenia efektów i korzyści płynących z modernizacji budownictwa. Zawiera on zestaw wskaźników postępu dla miejskich inicjatyw modernizacyjnych, z podziałem na wskaźniki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

Dzięki gromadzeniu danych na poziomie lokalnym, RSS ma łączyć inicjatywy modernizacyjne z procesami politycznymi i decyzyjnymi na poziomie krajowym, przyczyniając się do zwiększenia inwestycji w programy rewitalizacji miast i umożliwiając rozpowszechnianie inicjatyw najbardziej efektywnych.

O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą.

Jako organizacja członkowska, jest zjednoczonym głosem obecnych i przyszłych liderów branży green building. Dąży do przeprowadzenia znaczącej transformacji środowiska budowlanego, aby uczynić je zdrowym i zrównoważonym. To odpowiedź na zmiany klimatyczne i dbałość o planetę.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

https://plgbc.org.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.