Adaptacja poddasza - zadbaj o komfort termiczny i energooszczędność
Chociaż 61% Polaków twierdzi, że mieszka, bądź w przeszłości mieszkało, w domu lub mieszkaniu z poddaszem, to wielu ma obawy związane z jego adaptacją na potrzeby mieszkaniowe – wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Dotyczą one m.in zachowania odpowiednich warunków termicznych zimą i latem oraz wzrostu rachunków za energię. Rozwiązaniem może być montaż energooszczędnych okien i przesłon VELUX.
Według najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska*, co trzecia osoba, która nie zdecydowała się na adaptację poddasza obawia się przegrzania w czasie upałów, 14% utraty ciepła w sezonie jesienno-zimowym, a 8% hałasu spowodowanego deszczem lub wiatrem. Niemniej ponad trzy czwarte badanych byłoby skłonnych do korzystania z poddasza, gdyby było ono wydajne energetycznie.
Jakie są rozwiązania?
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, w tym pomieszczeń na poddaszu, a zwłaszcza kosztów ogrzewania, jest termomodernizacja domu.
„Duże straty ciepła powoduje najczęściej słaba izolacja cieplna budynku, dachów oraz okien – złej jakości i nieenergooszczędne okna nie pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby” – przekonuje Monika Kupska-Kupis, główna architekt z firmy VELUX Polska.
Jednak kompleksowa termomodernizacja to duża inwestycja, która najczęściej jest rozłożona w czasie. Dlatego przed zimą warto pomyśleć np. o wymianie stolarki okiennej – nie wymaga to remontu całego poddasza, a może znacznie poprawić warunki termiczne panujące nie tylko na poddaszu lecz w całym domu, i przyczynić się do obniżenia rachunków. Ponadto dodanie okien oraz właściwe ich rozmieszczenie zagwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawi efektywność energetyczną budynku.
„Z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX wynika, że wymiana okien dachowych na nowe, trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 16,67% rocznie. Dzięki takiej inwestycji można też obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1–2 stopnie Celsjusza, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, ponieważ nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła. Co więcej, w tym przypadku oszczędności energii będą jeszcze wyższe – nawet do 28% rocznie**” – mówi Monika Kupska-Kupis.
Dobrze dobrane okna dachowe powinny także zapewniać dobrą izolację akustyczną na poddaszu i chronić przed hałasem z zewnątrz. Dobrym wyborem będą np. okna dachowe VELUX z pakietem wyciszania deszczu, które obniża poziom hałasu powodowanego przez deszcz o Rw 7dB w porównaniu ze standardowym oknem dachowym VELUX, co dla ludzkiego ucha jest obniżeniem hałasu o połowę.
Ważna rola osłon okiennych
Adaptując poddasze warto zainwestować nie tylko w energooszczędne okna, lecz także montaż osłon okiennych. Na rynku dostępne są rozwiązania całoroczne, które latem chronią przed upałem, zaś w okresie jesienno-zimowym przed chłodem.
Mowa o roletach zewnętrznych VELUX, które zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją. Dzięki temu, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. W lecie chronią przed nagrzewaniem, redukując ilość wpadającego ciepła nawet o 93%, z kolei zimą zapewniają dodatkową izolację. W ten prosty sposób możemy więc zaoszczędzić na klimatyzacji latem i ogrzewaniu zimą.
Co więcej - rolety zewnętrzne VELUX chronią przed hałasem podczas deszczu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych.
Zagospodarowane poddasze daje wiele możliwości
Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że osoby, które już korzystają z poddasza, wśród największych zalet wymieniają - dodatkową przestrzeń na przechowywanie, większą elastyczność w urządzaniu wnętrza, zapewnienie prywatności.
Prawie połowa badanych (45%), urządziła na poddaszu sypialnię, 23% przeznaczyło je na strefę rekreacyjną (jak miejsce na relaks, siłownię, jogę, medytację), 21% przechowuje tam tylko rzeczy, 17% zorganizowało pokój gościnny, a 13% biuro. Na aranżację przestrzeni na poddaszu dla dziecka zdecydowało się 17%. Natomiast 59% osób biorących udział w badaniu, w przypadku przeprowadzki, rozważyłoby nieruchomość z poddaszem użytkowym.
__________
*Badanie opinii na temat „Sposobów wykorzystania poddaszy”, wykonane metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, plus booster na osoby, które mieszkają bądź mieszkały w domu jednorodzinnym z poddaszem, w terminie 16.08-22.08.2023 r.
**Analiza wykonana na poddaszu o powierzchni 95m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw 2,8 W/m²K z izolacją 250mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku Uw 1,0 W/m²K.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.