Komunikaty PR

Architektura tworząca charakter miejsca – obiekty wielofunkcyjne

2021-10-19  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.

Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl

Dzisiejsza architektura stawia nowe wyzwania w kontekście społecznym i gospodarczym. Urbaniści muszą dostosowywać swoje projekty, by lepiej odpowiadać na zachodzącą w świecie zmianę.

 

Niemałym problemem dzisiejszych miast jest pewna nijakość i powtarzalność wizualna miejsc. Budynki nierzadko wyglądają podobnie, opierają się na jednakowych trendach. Co więcej, istnieje wiele niezagospodarowanych terenów – zwłaszcza poprzemysłowych, które niszczeją. To problem, z którym urbaniści będą się mierzyć coraz częściej.

Jakie obiekty będą dominowały miastach XXI wieku? Budynki wielofunkcyjne, zwane inaczej mixed-use, jawią się jako odpowiedź na współczesne wyzwania. Skąd fenomen ich popularności? Dlaczego eksperci wróżą ich sukces?

Większa różnorodność

To, co zdecydowanie wyróżnia architekturę mixed use, to wzmacnianie różnorodności funkcji. Łącząc mieszkania, handel, usługi i biura, zapewniamy stałe użytkowanie przynajmniej jednej części budynku. To z kolei wpływa na efektywniejsze zagospodarowanie gruntów. 

Co na tym zyskują mieszkańcy miasta? Przede wszystkim mniejsze korki, więcej czasu i… mniej frustracji. Jeśli biuro ma się tuż obok domu, nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej czy samochodu. Większy ruch pieszych to także większe prawdopodobieństwo, że będą korzystać z lokalnych usług czy sklepów, a tym samym wspierać drobnych przedsiębiorców. Korzysta na tym także sam budżet miasta – poprzez mniejsze nakłady na transport publiczny czy infrastrukturę drogową. Władze zyskują środki na inne inwestycje, co napędza rozwój metropolii. To układ win-win.

Planowanie długoterminowe

Jak wskazuje architekt z pracowni AP Szczepaniak, Agnieszka Szczepaniak, budynki wielofunkcyjne pozwalają także budować w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem. W portfolio biura architektonicznego znajduje się wiele nagradzanych projektów typu mixed-use, m.in. Starter III, ATAL Towers czy ATAL Warta Towers. Popularność konkursów wyróżniających takie inwestycje wskazuje, że jest to przyszłościowa kategoria.

– Efektywne wykorzystywanie gruntów to tylko jeden z aspektów obiektów mixed-use. Istotne jest także to, jak zyskuje środowisko – zarówno poprzez ograniczanie konieczności transportu, a zatem i śladu węglowego, jak i przez elastyczność. Możliwość dostosowywania funkcji budynku do bieżących potrzeb pozwala unikać kosztownego i nieekologicznego burzenia istniejącej zabudowy. Architekci będą musieli coraz częściej myśleć o swoich projektach w długiej perspektywie czasowej, biorąc pod uwagę cykl życia inwestycji i uwzględniając to, jak w przyszłości zmienią się potrzeby użytkowników i jak będzie to oddziaływać na środowisko – opowiada Szczepaniak. – Musimy już dziś zredefiniować swoje podejście do projektowania, aby odpowiadać na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym.

 

Miasta, które wzmacniają poczucie szczęścia

Zróżnicowane sąsiedztwo to również szansa na nawiązanie bliższych relacji międzyludzkich. Mieszkańcy i użytkownicy budynków nie zamykają się wówczas wyłącznie w swoich „bańkach”, a otaczając się ludźmi z różnych grup wiekowych i środowisk, mogą czerpać z tego wartość dodaną. Kiedy sąsiedztwo jest dobrze znane, rośnie poczucie bezpieczeństwa i zaufania. To z kolei przekłada się na poczucie szczęścia. Podobnego zdania jest kanadyjski urbanista i dziennikarz, Charles Montgomery. Jego idea szczęśliwych miast zyskała uznanie na całym świecie. Zakłada on, że miarą sukcesu metropolii jest właśnie poczucie szczęścia ich mieszkańców. To wypadkowa stworzenia przyjaznych warunków do mieszkania, rozwoju i nawiązywania relacji. 

Obiekty wielofunkcyjne są odpowiedzią na dzisiejsze czasy, w których szybkie tempo jest prawdziwą zmorą. Pozwalają użytkownikom oszczędzać czas, nawiązywać relacje, a w konsekwencji – poczuć się bezpiecznie. Rolą architektów jest bieżące dostosowywanie funkcji tak, aby wykorzystywać przestrzeń efektywnie, z korzyściami zarówno dla finansów, jak i środowiska – w zależności od aktualnego zapotrzebowania i z poszanowaniem dla przyszłości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z.o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.