ATAL Warta Towers w Poznaniu z prestiżową nagrodą architektoniczną
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Zaprojektowany przez pracownię AP Szczepaniak budynek przy ulicy Rataje w Poznaniu otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2023 Sponsored by LAUFEN. Co roku wyróżnia on obiekty, które charakteryzują się ponadczasową i oryginalną architekturą oraz innowacyjnymi rozwiązaniami.
ATAL Warta Towers to jeden z najwyższych budynków w całej Wielkopolsce. Liczy aż 18 kondygnacji. Znajdziemy tu 352 mieszkania, 15 lokali usługowych oraz dwukondygnacyjny parking podziemny. Jak podkreślają architekci, wyróżnia go nietypowa, geometryczna bryła.
Geometria, kontrasty i szlachetne materiały
– W projekcie tym zastosowaliśmy podziały wertykalne i horyzontalne, co pozwoliło uzyskać mniejsze bryły o różnej wielkości. Sprawiło to, że budynek jest optycznie lżejszy mimo swojej wysokości – sięgającej aż 60 metrów. Na postrzeganie bryły ma wpływ również jej położenie. ATAL Warta Towers mieści się na naturalnym wzniesieniu, dzięki czemu zakładany przez nas efekt monumentalizmu został jeszcze bardziej wzmocniony – tłumaczy Artur Szczepaniak, główny architekt w AP Szczepaniak.
Obiekt wyróżnia również nietypowa elewacja. Kontrast jasno- i ciemnoszarych tynków szlachetnych pozwolił stworzyć oryginalną kompozycję. Z kolei obwodowe balkony i loggie z balustradami z mlecznego szkła sprawiły, że na fasadzie widnieje dodatkowy pierwszy plan w postaci poziomych pasów.
Konkurs z tradycjami
Zwycięstwo polskiego biura architektonicznego w międzynarodowym konkursie pokazuje, że poznański projekt jest doceniany przez ekspertów na całym świecie. European Property Awards jest częścią International Property Awards i jest organizowany od 30 lat. W jury zasiada 80 doświadczonych, niezależnych architektów i urbanistów, którzy oceniają projekty pod kątem jakości, innowacyjności, technologii czy zrównoważonego rozwoju. ATAL Warta Towers zdobył nagrodę w kategorii „Architektura wielorodzinna”.
Oficjalne wręczenie nagród obędzie się 27 czerwca w Londynie. Tegoroczne nagrody są sponsorowane przez firmę LAUFEN, jednego z wiodących światowych producentów ceramiki sanitarnej.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.