Komunikaty PR

Automatyka mieszkaniowa – nowy trend w Polsce?

2020-08-25  |  22:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Dworzyńska
PR Calling

Czerska 8/10
00-732 Warszawa
katarzyna.dworzynska|prcalling.pl| |katarzyna.dworzynska|prcalling.pl
+48501001377
https://www.prcalling.com
Do pobrania Inf.pras. ( 0.05 MB )

Automatyka mieszkaniowa stanie się standardem budownictwa mieszkaniowego w Polsce w ciągu najbliższych lat – twierdzą eksperci firm Skanska i S-Labs. Dzisiejsze systemy automatyki mieszkaniowej pozwalają nie tylko sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy gniazdkami elektrycznymi, ale mogą też poinformować użytkowników, że ktoś wszedł do mieszkania czy ostrzec, że dochodzi do jego zalania. Deweloperzy wskazują, że systemy zintegrowane w całości z mieszkaniem są kierunkiem rozwoju rynku.

Jak pokazują dane portalu Statista.com, w 2020 roku 5% gospodarstw domowych na świecie jest wyposażonych w systemy smart home, a do 2024 roku ma je posiadać 20%. Wartość rynku wynosi obecnie ponad 84 miliardy dolarów, ale dzięki przewidywanemu wzrostowi rok do roku na poziomie blisko 17%, do 2024 powinna osiągnąć wartość 157 miliardów dolarów. Używając określenia smart home mówimy o dowolnym rozwiązaniu, zatem żarówka kontrolowana z poziomu aplikacji spełnia już definicję. Obecnie na rynku pojawiają się już systemy zintegrowane w całości z mieszkaniem oraz jego instalacją elektryczną, dzięki czemu są jego sercem, a nie ciekawym dodatkiem. Czy przyjmą się w Polsce?

Z naszych doświadczeń wynika, że rynek na smart home dopiero się tworzy i na obecnym etapie jest raczej dodatkowym atrybutem niż czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania. Jednak od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania takimi udogodnieniami i wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się utrzyma. Kupujący szukają komfortu w codziennym funkcjonowaniu i chętnie korzystają, np. z centralnych włączników czy rolet elektrycznych. Technologia w domu zaczyna być postrzegana już nie tylko jako innowacyjność, ale coś, co po prostu ułatwia nam życie i zwiększa bezpieczeństwo, komfort i ułatwia rozsądne zarządzanie konsumpcją energii – mówi Karolina Guzik, menedżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

– Na pewno czeka nas praca w kwestii edukacji rynku, ale naszym zdaniem w ciągu najbliższych lat 10%-15% nowych mieszkań w Polsce będzie wyposażonych w systemy automatyki mieszkaniowej, czyniąc ją nowym standardem budownictwa mieszkaniowego. To będzie przełom, ponieważ przy takim poziomie dostępności kupujący będą oczekiwać od deweloperów tego typu rozwiązań, szukając ich w standardowym wyposażeniu mieszkania – powiedział Robert Orlewski, wiceprezes spółki S-Labs, która stworzyła system automatyki mieszkaniowej Appartme.

Zalety automatyki mieszkaniowej

Nowoczesne systemy automatyki mieszkaniowej pozwalają użytkownikom sterować ogrzewaniem, oświetleniem, gniazdkami elektrycznymi czy też zabezpieczać mieszkanie przed zalaniem. Co więcej, dzięki dedykowanym aplikacjom, użytkownicy zyskują dostęp do bieżących pomiarów zużycia energii elektrycznej, widząc które urządzenia potrzebują najwięcej prądu i mogąc zaplanować korzystanie z nich w trakcie tańszej taryfy. Ponadto systemy te mogą integrować czujniki wskazujące temperaturę i jakość powietrza w mieszkaniu czy te ostrzegające przed włamaniem. Dodatkowo, oprócz wygody, pozwalają na oszczędności, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej oraz cieplnej. Zalety te dostrzegają także deweloperzy w Polsce, którzy coraz częściej interesują się tego typu rozwiązaniami, zachęcając do zakupu nowego mieszkania poprzez zaoferowanie systemu automatyki mieszkaniowej. Skąd się bierze takie zainteresowanie?

– Jako „zielony” deweloper stawiamy przede wszystkim na rozwiązania, których głównym zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej budynku oraz dbanie o oszczędności mieszkańców i komfort użytkowania. Ma to bezpośredni wpływ również na długookresowe efekty środowiskowe inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie kolejnego rozwiązania klasy smart home na jednym z naszych osiedli – Appartme by Skanska. Wszystkie mieszkania, które powstają w ramach budowy trzeciego etapu naszego osiedla Jaśminowy Mokotów, będą wyposażone w ten inteligentny system w standardzie – dodaje Karolina Guzik, menedżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

Wierzymy, że systemy automatyki mieszkaniowej, dzięki oferowanym przez nie korzyściom, jak oszczędności, wygoda i bezpieczeństwo oraz możliwości dalszego rozszerzania o potrzebne dla klienta funkcje, staną się pożądanym przez konsumentów standardem. Proces, który do tego doprowadzi, można porównać do wprowadzenia klimatyzacji w samochodach. Coś, co na początku było nowinką i luksusem, jest obecnie wyposażeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie samochodu – podsumowuje Robert Orlewski, wiceprezes spółki S-Labs, która stworzyła system automatyki mieszkaniowej Appartme.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Calling
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.