Komunikaty PR

Automatyka mieszkaniowa – nowy trend w Polsce?

2020-08-25  |  22:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Dworzyńska
PR Calling

Czerska 8/10
00-732 Warszawa
katarzyna.dworzynska|prcalling.pl| |katarzyna.dworzynska|prcalling.pl
+48501001377
https://www.prcalling.com
Do pobrania Inf.pras. ( 0.05 MB )

Automatyka mieszkaniowa stanie się standardem budownictwa mieszkaniowego w Polsce w ciągu najbliższych lat – twierdzą eksperci firm Skanska i S-Labs. Dzisiejsze systemy automatyki mieszkaniowej pozwalają nie tylko sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy gniazdkami elektrycznymi, ale mogą też poinformować użytkowników, że ktoś wszedł do mieszkania czy ostrzec, że dochodzi do jego zalania. Deweloperzy wskazują, że systemy zintegrowane w całości z mieszkaniem są kierunkiem rozwoju rynku.

Jak pokazują dane portalu Statista.com, w 2020 roku 5% gospodarstw domowych na świecie jest wyposażonych w systemy smart home, a do 2024 roku ma je posiadać 20%. Wartość rynku wynosi obecnie ponad 84 miliardy dolarów, ale dzięki przewidywanemu wzrostowi rok do roku na poziomie blisko 17%, do 2024 powinna osiągnąć wartość 157 miliardów dolarów. Używając określenia smart home mówimy o dowolnym rozwiązaniu, zatem żarówka kontrolowana z poziomu aplikacji spełnia już definicję. Obecnie na rynku pojawiają się już systemy zintegrowane w całości z mieszkaniem oraz jego instalacją elektryczną, dzięki czemu są jego sercem, a nie ciekawym dodatkiem. Czy przyjmą się w Polsce?

Z naszych doświadczeń wynika, że rynek na smart home dopiero się tworzy i na obecnym etapie jest raczej dodatkowym atrybutem niż czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania. Jednak od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania takimi udogodnieniami i wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się utrzyma. Kupujący szukają komfortu w codziennym funkcjonowaniu i chętnie korzystają, np. z centralnych włączników czy rolet elektrycznych. Technologia w domu zaczyna być postrzegana już nie tylko jako innowacyjność, ale coś, co po prostu ułatwia nam życie i zwiększa bezpieczeństwo, komfort i ułatwia rozsądne zarządzanie konsumpcją energii – mówi Karolina Guzik, menedżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

– Na pewno czeka nas praca w kwestii edukacji rynku, ale naszym zdaniem w ciągu najbliższych lat 10%-15% nowych mieszkań w Polsce będzie wyposażonych w systemy automatyki mieszkaniowej, czyniąc ją nowym standardem budownictwa mieszkaniowego. To będzie przełom, ponieważ przy takim poziomie dostępności kupujący będą oczekiwać od deweloperów tego typu rozwiązań, szukając ich w standardowym wyposażeniu mieszkania – powiedział Robert Orlewski, wiceprezes spółki S-Labs, która stworzyła system automatyki mieszkaniowej Appartme.

Zalety automatyki mieszkaniowej

Nowoczesne systemy automatyki mieszkaniowej pozwalają użytkownikom sterować ogrzewaniem, oświetleniem, gniazdkami elektrycznymi czy też zabezpieczać mieszkanie przed zalaniem. Co więcej, dzięki dedykowanym aplikacjom, użytkownicy zyskują dostęp do bieżących pomiarów zużycia energii elektrycznej, widząc które urządzenia potrzebują najwięcej prądu i mogąc zaplanować korzystanie z nich w trakcie tańszej taryfy. Ponadto systemy te mogą integrować czujniki wskazujące temperaturę i jakość powietrza w mieszkaniu czy te ostrzegające przed włamaniem. Dodatkowo, oprócz wygody, pozwalają na oszczędności, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej oraz cieplnej. Zalety te dostrzegają także deweloperzy w Polsce, którzy coraz częściej interesują się tego typu rozwiązaniami, zachęcając do zakupu nowego mieszkania poprzez zaoferowanie systemu automatyki mieszkaniowej. Skąd się bierze takie zainteresowanie?

– Jako „zielony” deweloper stawiamy przede wszystkim na rozwiązania, których głównym zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej budynku oraz dbanie o oszczędności mieszkańców i komfort użytkowania. Ma to bezpośredni wpływ również na długookresowe efekty środowiskowe inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie kolejnego rozwiązania klasy smart home na jednym z naszych osiedli – Appartme by Skanska. Wszystkie mieszkania, które powstają w ramach budowy trzeciego etapu naszego osiedla Jaśminowy Mokotów, będą wyposażone w ten inteligentny system w standardzie – dodaje Karolina Guzik, menedżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

Wierzymy, że systemy automatyki mieszkaniowej, dzięki oferowanym przez nie korzyściom, jak oszczędności, wygoda i bezpieczeństwo oraz możliwości dalszego rozszerzania o potrzebne dla klienta funkcje, staną się pożądanym przez konsumentów standardem. Proces, który do tego doprowadzi, można porównać do wprowadzenia klimatyzacji w samochodach. Coś, co na początku było nowinką i luksusem, jest obecnie wyposażeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie samochodu – podsumowuje Robert Orlewski, wiceprezes spółki S-Labs, która stworzyła system automatyki mieszkaniowej Appartme.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Calling
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.