Komunikaty PR

Blachodachówki – fakty vs. mity

2020-11-05  |  21:00
Biuro prasowe

Blachodachówki to rodzaj pokrycia dachowego cieszącego się obecnie bardzo dużą popularnością. Są jednym z najczęściej wybieranych materiałów, wykorzystywanym nie tylko w domach jedno- i wielorodzinnych, ale również w  budynkach sakralnych czy użyteczności publicznej. Do ich największych zalet zalicza się lekkość oraz trwałość, prostotę montażu, duży wybór profili, a także szeroką gamę kolorystyczną. Powszechnie uważa się je za odpowiednie dla eleganckiego pokrycia dachu łączącego w sobie tradycję z nowoczesnością.

 

Wokół blachodachówek narosło też wiele mitów dotyczących m.in. ich rzekomej nieszczelności, słabej izolacji akustycznej czy nieopłacalności w przypadku pokrywania skomplikowanych konstrukcji dachowych. Te twierdzenia nie są jednak prawdziwe, dlatego warto zebrać wszystkie argumenty jeszcze przed rozpoczęciem planów montażu pokrycia dachu. Pozwoli to inwestorowi na podjęcie w pełni świadomej decyzji.

 

MIT 1. Blacha na przetłoczeniach często bywa cieńsza, co prowadzi do szybszej korozji.

Powszechnym mitem na temat blachodachówek jest twierdzenie, że wykorzystywana do ich produkcji blacha często bywa „przeciągnięta” w miejscach przetłoczeń, co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia grubości materiału i szybszego przerdzewienia.

Jak jednak zaznacza Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet, współczesne blachodachówki tworzone są z wysokojakościowej blachy dedykowanej do głębokiego tłoczenia.

Dobre parametry tłoczności materiału minimalizują przeciąganie blachy, w wyniku czego ograniczamy do minimum proces „przeciągnięcia” blachy. – Dodatkowym plusem jest w tym przypadku również produkcja blachy w arkuszach o długości nie większej niż 6,20 m – jeśli mówimy o blachodachówce ciętej na wymiar, bo w wariancie dwumodułowym arkusze są znacznie mniejsze. Pozwala to na zachowanie wszystkich pożądanych parametrów blachodachówki – podkreśla specjalista.

W kontekście przeciągania blachy nie bez znaczenia są również zalecenia producenta, które zakładają, że przy blachodachówkach należy stosować nieagresywne kąty gięcia. Prawdą jest bowiem, że przy ostrzejszych kątach przetłoczenia blachy może dochodzić do pęknięcia lakieru. Tego rodzaju sytuacjom zapobiegają jednak nowoczesne, wytrzymałe rodzaje powłok lakierniczych, np. Purtext Strong 300 firmy Regamet, która jest niezwykle odporna na profilowanie i wszelkie potencjalne uszkodzenia. 

MIT 2. Skomplikowane konstrukcje dachów nie powinny być pokrywane blachodachówką

Powszechnie uważa się, że blachodachówka jest rozwiązaniem nadającym się do montażu głównie na prostych, mało skomplikowanych konstrukcjach dachowych. Nic bardziej mylnego! W przypadku bardziej złożonych projektów warto wybrać po prostu blachodachówki dwumodułowe. Ich użycie pozwala na zminimalizowanie odpadów powstałych przy cięciu blachy, co z kolei istotnie zmniejsza koszty zużytego materiału przy montażu dachu.

Niejednokrotnie można również usłyszeć, że skomplikowane konstrukcje dachowe pokryte blachodachówką są bardziej narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Argument ten traktuje się jako przemawiający na korzyść tradycyjnych dachówek ceramicznych. Choć faktem jest, że tradycyjne dachówki uważa się powszechnie za bardziej trwałe (niekoniecznie słusznie, o czym jeszcze będzie mowa), to warto przy tym pamiętać, że duży podmuch wiatru szybciej jest w stanie wyrwać pojedynczą dachówkę niż cały segment blachodachówek. Bardzo dużo zależy w tym zakresie od profesjonalnego sposobu  jej mocowania. W ostatecznym rozrachunku fakt ten przemawia tak naprawdę na korzyść… pokrycia z blachy!

MIT 3. Blachodachówki mniej szczelne niż dachówki ceramiczne

Na niektórych forach internetowych można znaleźć informacje, że blachodachówki są materiałem nieszczelnym, którego wykorzystanie może skutkować przedostawaniem się wody pod dach. To nieprawda. Kluczowe w tym przypadku jest dobre zabezpieczenie połączeń między poszczególnymi arkuszami.

Jak podkreśla dyrektor handlowy firmy Regamet, w nowych modelach blachodachówek często stosuje się również dodatkowe zabezpieczenia w postaci rowka kapilarnego. – Sprawia on, że w ekstremalnych warunkach woda przedostająca się pod arkusz nakładkowy blachy odprowadzana jest bezpośrednio do rynny. Dzięki tej technologii, możliwość pojawienia się jakichkolwiek nieszczelności w pokryciu dachowym praktycznie nie istnieje. Przeszkodą może być tu jedynie nieprofesjonalne wykonanie dachu lub zbyt niski kąt jego nachylenia.

MIT 4. Blachodachówki niedostatecznie wygłuszają dźwięki

Nabywcy pokryć dachowych z blachy (w tym wypadku głównie paneli dachowych) skarżą się czasem na słabe wygłuszenie dźwięków powstających m.in. podczas opadów deszczu. W tym przypadku wszystko zależy jednak od zastosowanej techniki mocowania i wykorzystanych do montażu dachu materiałów. Jeżeli bowiem poddasze ma mieć charakter użytkowy, konieczne jest jego odpowiednie odizolowanie, minimalizujące niepożądane odgłosy. – W takich przypadkach zaleca się również pełne deskowanie dachu z wykorzystaniem płyt OSB, folii paraizolacyjnej oraz maty wygłuszającej. Pod tym powinna znaleźć się również dodatkowa warstwa izolacyjna w postaci wełny mineralnej o grubości nie mniejszej niż 20 cm – podkreśla Bartłomiej Ukowski.

Dobrze wykonany montaż przyczyni się do lepszej izolacji dźwiękowej. Warto mieć przy tym świadomość, że koszt dobrze wygłuszonego dachu wzrasta – ze względu na wykorzystywane materiały i dodatkową pracę fachowców. Dlatego w przypadku, kiedy inwestor nie planuje w swoim projekcie poddasza użytkowego, nie ma potrzeby wykonywania opisywanej izolacji.

 MIT 5. Dachówka jest oznaką prestiżu i dobrego gustu

Często można spotkać się też z opinią, że wykorzystanie tradycyjnej dachówki przy budowie domu, jest oznaką prestiżu i dobrego gustu właścicieli. Twierdzenie to nie musi mieć jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Współczesna rozpiętość jakościowa dachówek jest ogromna, na przykład dachówki cementowe są wykonywane z materiału mocno chłonącego wilgoć, co w ostateczności może prowadzić do szybkiej erozji i obniżenia wartości estetycznej dachówki.

– Coraz częściej widzi się również przemiany gustów klientów, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. W przeciwieństwie do budownictwa sprzed kilku lat, współcześnie chętniej wykorzystuje się materiały z aluminium, szkła oraz metalu, co świadczy o dynamicznie zmieniających się preferencjach nabywców. Dobrej jakości blachodachówki to produkty, które coraz częściej są wybierane przez architektów i projektantów, ponieważ świetnie komponują się z nowoczesnymi trendami w budownictwie – podkreśla dyrektor handlowy Regamet.

 
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest niezwykle istotną decyzją wpływającą nie tylko na estetykę powstającego domu, ale również na jakość życia jego mieszkańców.  Fakt ten sprawia, że decyzja o odpowiednim zadaszeniu powinna być podjęta w sposób odpowiedzialny i wolny od uprzedzeń czy mitów. Dlatego w artykule wyjaśniamy korzyści wynikające z wyboru odpowiednich blachodachówek. Jest to bowiem pokrycie lekkie i łatwe w montażu, ale też dające gwarancję satysfakcjonującej użyteczności przez długie lata. 

Więcej: www.regamet.com.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.