Budowy w zimowej aurze i z postępami prac
Siarczysty, kilkunastostopniowy mróz, opady śniegu, które znacznie utrudniały codzienne funkcjonowanie – tegoroczna zima z pewnością nie należała do łagodnych tak, jak poprzednie. Czy takie okoliczności wpłynęły na realizację inwestycji budowlanych w Poznaniu i okolicach? Zaglądamy na place budów, by sprawdzić postępy prac. O szczegółach informują wielkopolscy deweloperzy.
Pierwsze tygodnie 2021 roku są pełne wyzwań dla branży deweloperskiej. Cały czas bowiem nie ustępuje pandemia koronawirusa, a ponadto prawdziwie zimowa aura wymusza wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności na budowach. – Członkowie Oddziału Poznańskiego PZFD wyznaczają najwyższe standardy w relacjach klient-deweloper, ale także w zakresie procesu inwestycyjnego. Każda firma zrzeszona w związku dotrzymuje wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno w kontekście panującej pandemii koronawirusa,, jak i pory roku. Naszym know-how dzielimy się z całą branżą, jednocześnie zapraszając do członkostwa w PZFD, co przynosi wiele korzyści – mówi Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.
Duży, stabilny finansowo deweloper to zazwyczaj kilka jednocześnie realizowanych inwestycji. To wymaga z kolei doświadczenia oraz sprawnej logistyki i zarządzania. - Obecnie prowadzimy kilka inwestycji, zarówno w Wielkopolsce jak i na terenie Zielonej Góry. W naszym regionie jest to Wilczak 20 w Poznaniu, Kleszczewo Park, Zielone Pobiedziska oraz Radosna IV w Zalasewie. I choć tegoroczna zima była wyjątkowo śnieżna i mroźna to nie zakładamy odstępstw od przyjętych harmonogramów. - mówi Krzysztof Kruszona, prezes zarządu spółki Agrobex. - Grupa Quadro rozwija dwa poznańskie projekty: Piątkowska 103 i Rezydencja Winiary. W pierwszym z nich zamontowaliśmy stolarkę okienną, a w drugim trwają prace nad halą garażową, a następnie przystąpimy do budowy kolejnych kondygnacji – informuje Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.
Kolejne poznańskie inwestycje rozwija Grupa Inwest. Deweloper rozpoczął realizację Wilda Corner oraz Horyzont Naramowice. – Jesteśmy na etapie prac ziemnych – mówi Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest. Jeszcze wiosną ruszy budowa II etapu osiedla Nova Łacina. Inwestycja jest położona około 200 m od Galerii Posnania.
Ogrody, Strzeszyn i okolice – tu się buduje
Zamieszkać w zachodniej części Poznania, obok Jeziora Strzeszyńskiego, Rusałka to marzenie wielu poznaniaków, którzy poszukują własnego M. Od Podolan, przez Strzeszyn, aż po Ogrody, powstają nowe inwestycje. I to powstają zgodnie z harmonogramami.
– Obecnie realizujemy budynek nr 9 na osiedlu Reduta Nowe Podolany. W przygotowaniu znajdują się 142 mieszkania, 2 lokale usługowo-handlowe, podziemna hala garażowa oraz komórki lokatorskie. Budowa znajduje się na zaawansowanym etapie, trwają prace związane z wykańczaniem części wspólnych i montaż instalacji elektrycznej. Budynek jest właśnie ocieplany i malowany. Oddanie inwestycji nastąpi w III kwartale bieżącego roku - mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.
Z kolei na Osiedlu Rodzinne Podolany przy ul. Heleny Rzepeckiej w Poznaniu deweloper Sky Investments realizuje inwestycję składająca się z mieszkań 2-poziomowych i domów z ogrodami. Całe osiedle składać będzie się z 9 szeregów lokali mieszkalnych. Aktualnie trwa budowa etapu II. W szeregu C powstaje 16 mieszkań dwupoziomowych o powierzchni ok. 76 i 79 m2. Każdy lokal posiada na ostatniej kondygnacji imponujący taras. Natomiast szereg F stanowić będzie 8 domów o powierzchni ok. 99 m2. Domy te zlokalizowane są na działkach o powierzchni od 252 do 448 m kw.
– Osiągnięto stan surowy otwarty etapu II, a w większości lokali zamontowano również stolarkę okienną. Oba szeregi będą gotowe do odbioru w IV kwartale 2021. – informuje Małgorzata Walczak-Łondka z firmy Sky Investments.
Natomiast na Osiedlu Przy Jeziorach trwają prace w II etapie. Dwa lokale bliźniacze posiadają stolarkę okienną i zadaszenie, trwa ich docieplanie. Pracownicy realizują dwa następne budynki dwulokalowe, gdzie osiągnięto stan surowy. W następnych przygotowano fundamenty. W całym II etapie znajdzie się 8 budynków, czyli 16 lokali w wariantach: 4- i 5-pokojowych. Do każdego z nich będzie przynależeć duża działka, nawet do 610 m kw.
Również w zachodniej części Poznania trwa budowa osiedla Nowe Ogrody 6.0, gdzie prace postępują zgodnie z przyjętym planem. Aktualnie prace toczą się na drugim piętrze, które osiągnęło już ściany i strop. Deweloper Proxin Investment zaprasza też na tereny nadmorskie, gdzie realizuje Nautic Park w Darłówku. Jak informują przedstawiciele firmy, siedmiokondygnacyjny budynek osiągnął już poziom ostatniego piętra. – Wyprzedzamy założony harmonogram. Na pierwszych piętrach trwa: montaż stolarki okiennej, instalacji elektrycznej, wentylacyjnej i sanitarnej. Generalny wykonawca realizuje izolację balkonów i tarasów – podkreśla Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment.
Śródka budowana od nowa
Podążając za planami inwestycyjnymi deweloperów, docieramy w rejon poznańskiej Śródki. Niedaleko tego ronda, buduje się Śródka OdNowa 2 i Nadolnik Compact Apartments. Nazwa pierwszej z inwestycji nawiązuje do tego, by odkryć urok tego miejsca, blisko Ostrowa Tumskiego „na nowo”. I rzeczywiście, decyzja o realizacji II etapu projektu przy ulicy Bernata w Poznaniu okazała się „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ do zakończenia budowy zostało ponad pół roku, a większość z 83 lokali mieszkalnych znalazła swoich nabywców. Wielorodzinny budynek osiągnął już docelową wysokość czwartej kondygnacji, a budowa weszła w zasadniczy etap budowy. Zamontowano już stolarkę okienną Krispol. Aktualnie trwają prace związane z elewacją, instalacją wodno-kanalizacyjną oraz nad tynkami we wnętrzu. Z kolei przy Nadolniku w Poznaniu, powstaje inwestycja smart apartamentów, a konkretnie II etap. Tutaj ostatnio wykonywane prace to strop nad halą garażową i zostanie ukończony na przełomie lutego i marca. Następnie kompleks będzie się powiększał. Wszystkie 224 lokale będą gotowe w przyszłym roku. - Finalnie pod tym adresem znajdzie się ponad 1000 smart apartamentów, a całość wzbogacą boiska sportowe, pełne zaplecze handlowo-usługowe oraz mała architektura – informuje Karolina Skrzypek z biura sprzedaży Grupy Partner.
W rejonie ulicy Głównej, niemal na Zawadach, powstaje kameralny budynek Studziennej 7. Nazwa inwestycji komunikuje adres, czyli jedną z najbardziej kameralnych ulic w tej lokalizacji. – W naszym projekcie powstaną 22 apartamenty i mieszkania od 27 do 65 mkw. Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz oraz wykończenie elewacji. Na wiosnę tego roku budynek będzie gotowy. – zastrzega Michał Wawrzyniak, kierownik biura sprzedaży inwestycji Studzienna 7.
Zaglądamy na budowy na obrzeżach Poznania
Poznaniacy, poszukując nowego mieszkania bądź domu, chętnie zaglądają na przedmieścia, ponieważ oferta ze strony deweloperów jest tutaj równie bogata i zdecydowanie łatwiej o pożądany dziś zielony ogród lub taras. O nowe osiedla regularnie wzbogaca się gmina Swarzędz, w tym między innymi niewielka miejscowość Zalasewo otoczona terenami leśnymi i polnymi. To właśnie tutaj swoją drugą inwestycję, rozpoczyna Fludra Development, znany z zakończonego w 2019 roku projektu Leśna Aleja. Deweloper rozpoczął budowę budynku wielorodzinnego w I etapie Leśnych Tarasów. Powstanie w nim 14 mieszkań oraz 5 lokali usługowych, te pierwsze o powierzchni od 29 do 95 mkw. - Zostały wykonane fundamenty i stan zero. Aktualnie stawiamy ściany mieszkań parterowych – informuje Krzysztof Fludra, prezes firmy Fludra Development. Według harmonogramu, zakończenie prac budowlanych pierwszego etapu Leśnych Tarasów nastąpi w II kwartale 2022 roku.
Bardzo ambitnie działa Greenbud Development. Firma realizuje domy w zabudowie bliźniaczej w Rabowicach i Jasinie w gminie Swarzędz oraz domy w zabudowie szeregowej w Gwiazdowie w gminie Kostrzyn.
Z kolei KM Building udanie kontynuuje projekt Zalasewo Park. Dwa budynki wielorodzinne zostały oddane do użytkowania, a trzeci właśnie powstaje. – W ostatnich tygodniach, w tym etapie inwestycji zamontowano stolarkę okienną na parterze i pierwszym piętrze, wykonano hydroizolację na balkonach, a także pokrycie dachowe z membrany. Natomiast od początku lutego ruszyły prace związane z układaniem dachówki. W mieszkaniach parterowych wykonywana jest instalacja elektryczna, więc klienci mają ostatnią okazję, by zgłosić bezpłatne zmiany w tym zakresie – relacjonuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. Jednocześnie deweloper wspomina o budowie Rodzinnego Zakątka w gminie Kórnik, a konkretnie o V etapie. – W pierwszym szeregowcu kończymy tynkować wewnątrz wszystkich dziesięciu domów. W szeregowcu nr 4 trwa montaż pokrycia dachowego we wszystkich domach. W pozostałych szeregach jesteśmy na etapie prac murarskich i konstrukcyjnych. Zima postawiła nam surowe warunki w ostatnich tygodniach, ale w procesie inwestycyjnym trzeba być na takie okoliczności gotowym, a my byliśmy – podsumowuje Maciej Bartczak
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.