Budynek Adgar Renaissance Tower z certyfikatem LEED na poziomie Platinum
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/dacc7ec22da4a27ee67df9671cb2204c20231109082953/5c2ea6582f5e8e5b348d0294e00c8d6420231109083048/cc6fc8
Adgar Renaissance Tower, zlokalizowany na warszawskiej Woli, został zakupiony przez spółkę Adgar Poland w drugiej połowie zeszłego roku. W związku z tym, że zielona certyfikacja jest standardem w biurowym portfelu spółki, zdecydowano się na nawiązanie współpracy z firmą doradczą JWA, specjalizująca się w zrównoważonym budownictwie. Efektem było zdobycie certyfikatu LEED v4.1 Operation and Maintenance na najwyższym możliwym poziomie – Platinum.
Certyfikacja jest kolejnym elementem długofalowej strategii Adgar Poland, polegającej na modernizacji biurowców znajdujących się w portfelu spółki pod kątem zminimalizowania ich wpływu na środowisko naturalne oraz efektywnego zarządzania energią.
Zdecydowaliśmy się na certyfikację LEED v4.1 Operation and Maintenance, podobnie jak w większości naszych nieruchomości, gdzie od lat w tych procesach aktywnie wspierają nas konsultanci z firmy JWA – mówi Michał Chodkowski, Head of Property Management w Adgar Poland. Jesteśmy inwestorem, który świadomie buduje strategię opartą na podnoszeniu wartości nabywanych budynków poprzez liczne inwestycje wpływające na komfort ich użytkowania, jak i zmniejszających ich negatywny wpływ na środowisko. Dotychczas dowodem powyższego były wyniki na poziomie LEED Gold naszych biurowców, jednak po wstępnej analizie ART i konsultacjach z firmą JWA okazało się, że możemy starać się o najwyższą ocenę - LEED Platinum. W związku z tym rozpoczęliśmy wdrażanie zarekomendowanych działań i po końcowym przeglądzie, dokonanym przez jednostkę certyfikującą, przewidywany wynik został osiągnięty.
Współpraca z JWA zaowocowała implementacją skutecznych rozwiązań i rekomendacją dobrych praktyk w zakresie zarządzania budynkiem na każdym poziomie jego funkcjonowania. Kluczową kwestią była ograniczenie zużycia wody i energii. Dokonano m.in. optymalizacji harmonogramu pracy wszystkich dostępnych urządzeń, dostosowując czas i moc ich pracy do potrzeb najemców i zewnętrznych warunków atmosferycznych. W częściach wspólnych wdrożono natomiast inteligentne systemy oświetlenia LED, które w połączeniu z czujnikami ruchu znacząco wpłynęły na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Ponadto, wdrożono politykę zakupową, remontową i dotyczącą zarządzania terenem zewnętrznym. Przeprowadzono również ankietę dotyczącą transportu i satysfakcji wśród użytkowników budynku, w której uzyskano maksymalną liczbę punktów w każdej kategorii.
Certyfikacja LEED v4.1 Operation & Maintenance ocenia nie parametry infrastruktury certyfikowanego obiektu, a rzeczywiste zużycie energii i wody, jakość powietrza wewnętrznego oraz komfort użytkowników i sposób ich dojazdu do budynku – mówi Alicja Bielańska, Green Building Specialist z firmy JWA. Dzięki wysokim wynikom we wszystkich tych kategoriach mieliśmy szansę starać się o najwyższy poziom certyfikacji. Podczas przeprowadzonego audytu energetycznego wydaliśmy również rekomendacje, które pomogą jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii w przyszłości. Usystematyzowane zostały też działania zarządcze w zakresie ochrony terenów zielonych oraz zrównoważonych działań: zakupów, remontów i sprzątania.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.