Chyba jedyna taka kobieta w Polsce
- W branży Facility Management, czyli technicznego zarządzania nieruchomościami pracuje w Polsce coraz więcej kobiet, ale tylko jedna z nich jest kierownikiem technicznym obiektu.
- Zarządza infrastrukturą techniczną jednego z największych parków logistycznych w Polsce – o powierzchni ponad 200 tys. mkw., zlokalizowanym w Wielkopolsce.
- W kierowaniu męskim zespołem pomaga jej upór, twardy charakter i szacunek, który zdobyła sobie udowadniając swoje kompetencje „w boju”.
Od wymiany poszycia dachu po wdrożenie audytów energetycznych
W branży Facility Management pracuje w Polsce 630 tys. osób, w większości mężczyzn, bo branża jest postrzegana jako typowo męska. Są jednak także kobiety - zazwyczaj zajmują stanowiska związane z obsługą administracyjną czy sprzedażą usług, tworzą kadrę menedżerską, bywają nawet panie prezeski. Bardzo rzadko są to panie serwisantki pracujące w obiektach, a tylko jedna kobieta jest kierownikiem technicznym obiektu: Magdalena Kujawa ze SPIE Building Solutions zarządza kompleksem 11 obiektów w parku logistyczno-produkcyjnym pod Poznaniem. Korzystają z niego m.in. duże koncerny międzynarodowe. Pod nadzorem Pani Magdy jest powierzchnia ponad 200 tys. mkw. To prawie tyle, co połowa obszaru Watykanu.
- Nadzoruję eksploatację, przeglądy, konserwacje i remonty. Zarządzam też pracą wieloosobowego zespołu technicznego oraz sporą grupą podwykonawców. Praca jest bardzo dynamiczna i zróżnicowana, co jest zarówno plusem jak i minusem tego, czym się zajmuję. To bardzo różne zadania np. wymiana poszycia dachu, modernizacja biologicznej oczyszczalni ścieków, budowa stacji uzdatniania wody, modernizacja instalacji oświetlenia. Poza tym wszystkie bieżące naprawy i reagowanie na awarie. Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię i fakt, że pod moją opieką jest kilkanaście budynków – jest co robić. Poza tym do moich obowiązków należy realizacja strategicznych celów firmy, wsparcie i wpływ na rozwój struktur w Wielkopolsce - Magdalena Kujawa Kierownik Techniczny Obiektu – SPIE Building Solutions.
Do jej zadań należy również inicjowanie prac niezbędnych do podnoszenia komfortu pracowników najemcy nieruchomości. Dba o optymalizację kosztów eksploatacyjnych poprzez koordynację oraz wdrożenie zaleceń audytów energetycznych. Zajmuje się podwyższaniem standardów budynku poprzez dopasowanie nieruchomości pod wymogi certyfikacji takiej jak BREEAM czy GBS (Green Building Standard).
Nie warto się poddawać
Magdalena Kujawa Facility Management zajmuje się od 10 lat. Po studiach na Politechnice Poznańskiej zaczynała od obsługi biurowca jako koordynator ds. technicznych. Obserwowała jak pracują technicy obiektowi i serwisanci. Poprzez reagowanie na codzienne awarie uczyła się funkcjonowania obiektu, umiejscowienia infrastruktury, rozwiązywania problemów technicznych. Odpowiadała za utrzymanie infrastruktury technicznej najwyższego biurowca klasy A w Wielkopolsce oraz 4 -gwiazdkowego hotelu w prestiżowej części Poznania.
Po roku pracy w FM, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzupełniła wykształcenie o podyplomowe studia z gospodarki nieruchomościami, które pozwoliły jej pogłębić wiedzę z zakresu przepisów prawa.
W SPIE pracuje od półtora roku. Początkowo zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. technicznych jednak jej kompetencje szybko zostały zauważone i docenione przez obecnych współpracowników, w konsekwencji czego została kierownikiem technicznym obiektu.
- Praca kobiety w mocno technicznym zawodzie i zarządzanie męskim zespołem powodowało, że w pierwszym okresie pracy codziennie musiałam udowadniać swoje kompetencje. Myślę, że oczekiwano ode mnie więcej niż od kolegów na podobnych stanowiskach. To jednak pokazuje, że warto realizować swoje plany i nie odpuszczać. Młodszym koleżankom mogłabym przekazać, żeby nie poddawały się przy pierwszym niepowodzeniu, bo praca w FM jest możliwa i realna także w przypadku kobiet. Ważne są wiedza i podejście. Ja bardzo dobrze czuję się w tym zawodzie, praca w Facility Management przynosi mi dużo satysfakcji – mówi Magdalena Kujawa.
Magdalena Kujawa bierze udział w IV edycji konkursu Top Woman in Real Estate przeznaczonego dla kobiet działających w branży nieruchomości.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.