Chyba jedyna taka kobieta w Polsce
- W branży Facility Management, czyli technicznego zarządzania nieruchomościami pracuje w Polsce coraz więcej kobiet, ale tylko jedna z nich jest kierownikiem technicznym obiektu.
- Zarządza infrastrukturą techniczną jednego z największych parków logistycznych w Polsce – o powierzchni ponad 200 tys. mkw., zlokalizowanym w Wielkopolsce.
- W kierowaniu męskim zespołem pomaga jej upór, twardy charakter i szacunek, który zdobyła sobie udowadniając swoje kompetencje „w boju”.
Od wymiany poszycia dachu po wdrożenie audytów energetycznych
W branży Facility Management pracuje w Polsce 630 tys. osób, w większości mężczyzn, bo branża jest postrzegana jako typowo męska. Są jednak także kobiety - zazwyczaj zajmują stanowiska związane z obsługą administracyjną czy sprzedażą usług, tworzą kadrę menedżerską, bywają nawet panie prezeski. Bardzo rzadko są to panie serwisantki pracujące w obiektach, a tylko jedna kobieta jest kierownikiem technicznym obiektu: Magdalena Kujawa ze SPIE Building Solutions zarządza kompleksem 11 obiektów w parku logistyczno-produkcyjnym pod Poznaniem. Korzystają z niego m.in. duże koncerny międzynarodowe. Pod nadzorem Pani Magdy jest powierzchnia ponad 200 tys. mkw. To prawie tyle, co połowa obszaru Watykanu.
- Nadzoruję eksploatację, przeglądy, konserwacje i remonty. Zarządzam też pracą wieloosobowego zespołu technicznego oraz sporą grupą podwykonawców. Praca jest bardzo dynamiczna i zróżnicowana, co jest zarówno plusem jak i minusem tego, czym się zajmuję. To bardzo różne zadania np. wymiana poszycia dachu, modernizacja biologicznej oczyszczalni ścieków, budowa stacji uzdatniania wody, modernizacja instalacji oświetlenia. Poza tym wszystkie bieżące naprawy i reagowanie na awarie. Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię i fakt, że pod moją opieką jest kilkanaście budynków – jest co robić. Poza tym do moich obowiązków należy realizacja strategicznych celów firmy, wsparcie i wpływ na rozwój struktur w Wielkopolsce - Magdalena Kujawa Kierownik Techniczny Obiektu – SPIE Building Solutions.
Do jej zadań należy również inicjowanie prac niezbędnych do podnoszenia komfortu pracowników najemcy nieruchomości. Dba o optymalizację kosztów eksploatacyjnych poprzez koordynację oraz wdrożenie zaleceń audytów energetycznych. Zajmuje się podwyższaniem standardów budynku poprzez dopasowanie nieruchomości pod wymogi certyfikacji takiej jak BREEAM czy GBS (Green Building Standard).
Nie warto się poddawać
Magdalena Kujawa Facility Management zajmuje się od 10 lat. Po studiach na Politechnice Poznańskiej zaczynała od obsługi biurowca jako koordynator ds. technicznych. Obserwowała jak pracują technicy obiektowi i serwisanci. Poprzez reagowanie na codzienne awarie uczyła się funkcjonowania obiektu, umiejscowienia infrastruktury, rozwiązywania problemów technicznych. Odpowiadała za utrzymanie infrastruktury technicznej najwyższego biurowca klasy A w Wielkopolsce oraz 4 -gwiazdkowego hotelu w prestiżowej części Poznania.
Po roku pracy w FM, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzupełniła wykształcenie o podyplomowe studia z gospodarki nieruchomościami, które pozwoliły jej pogłębić wiedzę z zakresu przepisów prawa.
W SPIE pracuje od półtora roku. Początkowo zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. technicznych jednak jej kompetencje szybko zostały zauważone i docenione przez obecnych współpracowników, w konsekwencji czego została kierownikiem technicznym obiektu.
- Praca kobiety w mocno technicznym zawodzie i zarządzanie męskim zespołem powodowało, że w pierwszym okresie pracy codziennie musiałam udowadniać swoje kompetencje. Myślę, że oczekiwano ode mnie więcej niż od kolegów na podobnych stanowiskach. To jednak pokazuje, że warto realizować swoje plany i nie odpuszczać. Młodszym koleżankom mogłabym przekazać, żeby nie poddawały się przy pierwszym niepowodzeniu, bo praca w FM jest możliwa i realna także w przypadku kobiet. Ważne są wiedza i podejście. Ja bardzo dobrze czuję się w tym zawodzie, praca w Facility Management przynosi mi dużo satysfakcji – mówi Magdalena Kujawa.
Magdalena Kujawa bierze udział w IV edycji konkursu Top Woman in Real Estate przeznaczonego dla kobiet działających w branży nieruchomości.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.