Cordia Polska zakończyła prace konstrukcyjne na osiedlu Modena w Poznaniu
PR Hub
Długa 16/205
00-238 Warszawa
magdalena.maksymiuk|prhub.eu| |magdalena.maksymiuk|prhub.eu
609555990
prhub.eu
Budowa I etapu osiedla Modena na terenie kultowych zakładów odzieżowych w Poznaniu osiągnęła ważny kamień milowy. Konstrukcja 6-piętrowego budynku z 8-piętrową dominantą osiągnęła najwyższy punkt. W piątek, 6 października miało miejsce uroczyste zawieszenie tradycyjnej „wiechy”, a wraz z ukończeniem konstrukcji budynku rozpoczęły się prace wykończeniowe i elewacyjne.
Modena, nowoczesne osiedle Cordii powstające na terenie zakładów odzieżowych z 1908 r., jest realizowane w czterech etapach. W ramach pierwszego z nich został wzniesiony 6-piętrowy budynek z 8-piętrową dominantą, w którym znajdą się 262 mieszkania i 9 lokali usługowych. Wraz z ukończeniem konstrukcji budynku, rozpoczęły się prace instalacyjne, tynkarskie, posadzkarskie, a także elewacyjne, o czym świadczy rusztowanie ulokowane od ulicy Wawrzyniaka.
- Zakończyliśmy ważny etap budowy I etapu osiedla Modena, a tym samym rewitalizacji tego wyjątkowego miejsca na mapie Poznania. To dla nas szczególny projekt, który łączy funkcje mieszkaniowe z rewitalizacją przestrzeni miejskiej. Przywracając Modenie życie, przekazujemy nie tylko mieszkania, ale również opowieści i doświadczenia poprzednich epok. Cieszymy się, że nieużytkowany od ponad dwóch dekad teren wraz z otaczającą go zielenią zostanie ponownie oddany mieszkańcom Jeżyc – mówi Tomasz Łapiński, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska.
Natura w centrum uwagi
W ramach budowy osiedla deweloper zobowiązał się do rewitalizacji zabytkowej alei ponad 100-letnich platanów przylegającej do terenu Modeny. Przed rozpoczęciem prac budowlanych drzewa zostały przycięte i odpowiednio zabezpieczone. Jak informuje inwestor, wszystkie platany są w dobrej kondycji i bardzo dobrze zniosły zabiegi pielęgnacyjne. Aleja, uzupełniona wygodnymi ławkami i hamakami, stworzy strefę relaksu i zostanie otwarta dla lokalnej społeczności po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji.
W nowej Modenie nie zabraknie też innych rozwiązań służących naturze. O zieloną energię zadbają panele fotowoltaiczne oraz oświetlenie LED wykorzystywane w częściach wspólnych. Zbiorniki retencyjne na wodę deszczową umożliwią podlewanie roślinności bez marnowania cennych zasobów, a zielone dachy zredukują zanieczyszczenia powietrza. Na terenie inwestycji pojawią się także specjalnie zaprojektowane budki, które dadzą schronienie ptakom – min. jerzykom.
Zabytkowy teren odzyskuje przyszłość
Jednocześnie z postępującymi pracami w pierwszym etapie inwestycji, krystalizują się plany dotyczący jej dalszej przyszłości. Cordia pozyskała już ostateczną decyzję zabudowy dla kolejnych etapów, które będą architektonicznym rozwinięciem obecnego konceptu. Dwa budynki na terenie zakładów przy ul. Jackowskiego i Kraszewskiego zostaną zachowane. Projekt budowlany ma być gotowy w 2024 r., a równolegle będą prowadzone prace projektowe związane z przebudową ulicy Kraszewskiego. Cała inwestycja ma zakończyć się do ok. 2028 r.
- Zależało nam, aby w projekcie nowej Modeny zachować jak najwięcej oryginalnych elementów i utrzymać ducha tego miejsca, dlatego prace prowadzimy w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Udało nam się zaprojektować modernizację i rozbudowę budynku od strony ulicy Kraszewskiego tak, by symbol Modeny, piękny neon z lat 80-tych, pozostał w dotychczasowej lokalizacji. Odrestaurujemy również zabytkową pompę wody, a wykończenia wnętrz nawiążą do projektów dawnych śródmiejskich kamienic. Naszym celem jest nie tylko ocalenie historycznych elementów, ale także ich podkreślenie i włączenie w nowoczesny kontekst. To właśnie te detale, które przetrwały próbę czasu, nadają szczególny charakter i wyjątkowość naszemu projektowi – podkreśla Joanna Kasperczyk, Dyrektor Projektów Cordii w Poznaniu.
Generalnym wykonawcą Modeny jest poznańska firma W.P.I.P. – MARDOM.
***
Cordia jest jedną z największych grup deweloperskich i inwestycyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest silną i dobrze znaną marką obecną w sektorach rynku sprzedaży: średnim i premium. Działalność prowadzi na Węgrzech, w Polsce i Rumunii, realizuje także dwa projekty pilotażowe w Hiszpanii. W 2020 r. kupiła brytyjską firmę deweloperską Blackswan Property, a także 18% udziałów w Argo Properties NV, holenderskiej firmie aktywnej na rynkach mieszkaniowym i rewitalizacji miast w Niemczech. Na polskim rynku została właścicielem spółki deweloperskiej Polnord. Cordia Group ma 20 lat doświadczenia i jest dumnym laureatem wielu międzynarodowych nagród, w tym: „ULI Global Awards for Excellence” przyznanym przez ULI, „Best Mixed Use Project in Europe” International Property Awards, Bloomberg TV, The New York Times, a także „Best Purpose Built Project Worldwide” przyznanym przez International Real Estate Federation (FIABCI).
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.