Komunikaty PR

Czy deweloperzy stawiają na OZE?

2023-06-10  |  01:00
Biuro prasowe

Działalność człowieka zwykle destrukcyjnie działa na środowisko naturalne. Standard energetyczny większości inwestycji pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście ekologiczna świadomość społeczeństwa stale rośnie. Kluczową rolę w ochronie środowiska odgrywają dziś nowe inwestycje. We współczesnym budownictwie zauważalny jest wyraźny trend zielonych rozwiązań. Na co stawiają deweloperzy?

Fotowoltaika przede wszystkim

Najpopularniejszym rozwiązaniem bazującym na OZE, stosowanym przez współczesnych deweloperów, jest fotowoltaika. Widok paneli PV na budynkach nie jest dziś dla nikogo niczym zadziwiającym. Plusem fotowoltaiki bez wątpienia są szerokie możliwości montażowe. Współczesna technologia instalacji PV umożliwia wykorzystanie w tym celu niemal każdej powierzchni, bez względu na jej usytuowanie.

Niektórzy deweloperzy zostawiają przyszłym mieszkańcom wybór dotyczący ewentualnego montażu paneli fotowoltaicznych. Każdy dom na osiedlu Michałowice Parkowa został w pełni przygotowany do montażu fotowoltaiki. Nieruchomości wyposażyliśmy w praktyczne przyłącza, które umożliwiają sprawną i łatwą instalację paneli – wyjaśnia Martyna Budziszewska ekspert firmy RealCo. Osoby, które zdecydują się zainwestować w fotowoltaikę, mogą skorzystać z różnych form rządowego wsparcia. 

Pompa ciepła – technologia przyszłości

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się pompy ciepła, czyli nowoczesne systemy grzewcze, które pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i przekazują je do domowej instalacji. Pompa ciepła to według wielu ekspertów technologia przyszłości. Urządzenie wykorzystuje energię odnawialną, zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 20% w porównaniu do kotłów gazowych, a w połączeniu z fotowoltaiką – pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania budynku. Co więcej, podobnie jak instalacja PV, podnosi wartość inwestycyjną domu.

 

Nowoczesne inwestycje to energooszczędne inwestycje

We współczesnym budownictwie rządzi energooszczędność. Deweloperzy chętnie stawiają na rozwiązania, które nie tylko chronią środowisko naturalne, ale także zmniejszają koszty utrzymania nieruchomości.

Idea energooszczędności realizowana jest na różne sposoby. Kluczowe znaczenie ma inteligentne planowanie inwestycji w przestrzeni, które pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał miejsca i okolicznej natury na rzecz oszczędności prądu i ciepła. Projekty nowoczesnych domów to dopasowana architektura i geometria oraz właściwa izolacja termiczna. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienimy dobór odpowiednich okien i ulokowanie ich na konkretnych ścianach, wybór oświetlenia LED czy montaż inteligentnych systemów zarządzania obiektem.

Ciekawą opcją, chętnie wykorzystywaną przez deweloperów, jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperacja opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia, a także odzyskuje ciepło z nagrzanego powietrza. Innymi słowy, system wentylacji mechanicznej wymienia zużyte powietrze na świeże, pozbawione kurzu, smogu i alergenów, a także wykorzystuje ponownie energię z powietrza wywiewanego. Dzięki temu domownicy mogą oddychać pełną piersią czystym powietrzem, a także oszczędzają na ogrzewaniu – dodaje Martyna Budziszewska z RealCo. – Rekuperacja idealnie wpisuje się w ideę energooszczędności. Dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać ją w naszej inwestycji Michałowice Parkowa.

Mądrze zaplanowana zieleń w duchu eko

Duże znaczenie we współczesnych inwestycjach mają zielone rozwiązania. Mimo że nie wiążą się z OZE czy energooszczędnością, to także przyczyniają się do ochrony środowiska. Bujne, naturalne rośliny oraz nasadzenia deweloperskie (nie tylko dojrzałe okazy drzew, ale też krzewy, byliny i kwiaty) oczyszczają powietrze z toksycznych substancji wydzielanych przez pojazdy spalinowe czy uwalnianych przez beton i zabudowania.

 

Co więcej, roślinność tworzy wokół inwestycji przytulny klimat, pożądany przez inwestorów a w efekcie służący mieszkańcom. Priorytetem dla wielu kupców jest dziś bowiem bliskość przyrody, która daje uczucie wytchnienia, odpręża i znacznie podnosi komfort codziennego funkcjonowania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.