Komunikaty PR

Develia wchodzi na rynek PRS

2021-07-15  |  14:15
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Siwek
Tauber Promotion

Gombrowicza 15
01-682 Warszawa
asiwek|tauber.com.pl| |asiwek|tauber.com.pl
+48 22 833 35 02
www.tauber.com.pl

Develia, jedna z największych firm deweloperskich w Polsce, wchodzi na rynek najmu instytucjonalnego – w najbliższych latach zamierza budować w tej formule co najmniej 300-400 mieszkań rocznie. Ważnym krokiem do realizacji tego celu jest  przystąpienie do Fundacji Rynku Najmu.

Według danych firmy badawczej ThinkCo zaledwie 8,3 proc. całkowitego zasobu mieszkaniowego w Polsce wynajmowane jest na zasadach rynkowych. Przekłada się to na około 1,2 miliona lokali w całym kraju. Często są to mieszkania w złym stanie technicznym, umeblowane przestarzałymi sprzętami, zlokalizowane na wielkich blokowiskach. Spośród nich duży odsetek funkcjonuje również w szarej strefie, bez podpisywania jakichkolwiek umów regulujących prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego. Niska podaż nowych, wykończonych w dobrym standardzie mieszkań na wynajem, oferowanych na przejrzystych i uregulowanych warunkach prawnych powoduje, że w ostatnich latach w naszym kraju zaczęło pojawiać się coraz więcej zachodnich funduszy zainteresowanych inwestycjami w segmencie najmu instytucjonalnego (PRS - Private Rented Sector).

Oferowane przez inwestorów z tego sektora lokale cechuje zazwyczaj wysoki standard, atrakcyjna lokalizacja i szeroka oferta usług dodatkowych dla najemców. Klienci zawierają umowę na określony z góry czas nie z osobą fizyczną, ale firmą, która zapewnia profesjonalną obsługę i zarządza całą nieruchomością. Jak dotąd cała oferta nieruchomości spełniających te kryteria to zaledwie 6-6,5 tys. mieszkań oferowanych przez kilka podmiotów. Plany inwestycyjne są jednak szeroko zakrojone, do 2023 r. w ramach najmu instytucjonalnego w naszym kraju ma być dostępnych ponad 36 tys. mieszkań. Jeśli wszystkie zapowiedzi zostałyby zrealizowane, to do 2025 r. powstanie aż 66 tys. takich lokali. Oprócz niskiej podaży i braku konkurencji europejskich graczy zachęca wysoka rentowność inwestycji, sięgająca 6-7 proc. w skali roku. Dla porównania - tradycyjny najem w dużych polskich miastach wskutek pandemicznych zawirowań stał się znacznie mniej dochodowy i rzadko kiedy przekracza 3,5-4,5 proc.  

Develia zamierza rozpocząć działalność w sektorze najmu instytucjonalnego. Wytypowane zostały już cztery inwestycje, w których mogą być oferowane mieszkania w formule najmu instytucjonalnego. – Młodsze pokolenia przykładają znacznie mniejszą wagę do posiadania mieszkania na własność niż ich rodzice. Wolą zachować mobilność, nie przywiązują się już tak mocno do pojedynczych lokalizacji, nie chcą się wiązać zaciąganiem wieloletnich kredytów hipotecznych. Szeroka grupa młodych profesjonalistów z dużych miast jest zainteresowana wynajmem nowoczesnych, dobrze wykończonych i umeblowanych lokali w atrakcyjnych lokalizacjach. Właśnie z myślą o nich chcemy wejść na rynek najmu instytucjonalnego oraz zaoferować atrakcyjny, odpowiadający ich preferencjom i wymogom produkt. Za pierwszy cel stawiamy sobie realizację powtarzalnych projektów PRS w skali 300-400 mieszkań rocznie  zapowiada Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

– Fundacja Rynku Najmu to odpowiedź na potrzeby kształtującego się polskiego sektora PRS, który w ostatnich latach rozwija się w tempie geometrycznym. Chcemy aktywnie współpracować z wszystkimi członkami tej branży, aby zadbać o jej zrównoważony rozwój i wspólnie wypracować dobre praktyki oraz wysokie standardy obsługi klientów. Jest mi bardzo miło powitać w gronie naszych członków firmę Develia, która w ciągu blisko 15 lat działalności dała się poznać jako rzetelny i odpowiedzialny deweloper, stawiający na jakość budowanych mieszkań oraz zadowolenie ich nabywców – mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski, prezes Fundacji Rynku Najmu.

Korzystając z wiedzy i doświadczenia ThinkCo, Develia w najbliższych miesiącach opracuje strategię rozwoju firmy w segmencie PRS. Następnym krokiem będzie zaprojektowanie produktów odpowiadających na potrzeby poszczególnych grup docelowych i wyróżniających się pod względem projektu, lokalizacji, standardu, oferowanych usług dodatkowych oraz rozwiązań prawnych. Obecnie realizowane są szeroko zakrojone badania rynku, które dostarczą niezbędnych danych do prac planistycznych.

Cieszymy się, że jako ThinkCo możemy wspierać zespół Develii przy tak kompleksowym procesie, jakim jest stworzenie nowego produktu PRS. Od kilku lat aktywnie uczestniczymy w powstawaniu tego sektora, a nasze raporty dostarczają wszystkim uczestnikom rynku rzetelnej wiedzy o budynkach na wynajem. Dzisiaj razem z Develią idziemy krok dalej i wspólnie tworzymy długofalową wizję funkcjonowania nowej marki – dodaje Tomasz Bojęć, partner w ThinkCo.

Firma nie wyklucza również współpracy z inwestorami zewnętrznymi, zainteresowanymi pakietowymi zakupami mieszkań lub transakcjami typu forward funding. Trwają już rozmowy z pierwszymi podmiotami. Dzięki bogatemu bankowi gruntów zlokalizowanemu w największych polskich miastach oraz wykwalifikowanej kadrze Develia jest w stanie realizować projekty mieszkaniowe dostosowane do wymogów i preferencji inwestorów. W rozmowach z funduszami i procedowaniu transakcji spółkę wspiera agencja doradcza CBRE.

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce ma za sobą już pierwsze, ale za to bardzo mocne kroki. Obecnie nabiera dużego rozpędu. Ma to duże odzwierciedlenie w zainteresowaniu zagranicznych inwestorów, którzy poszukują atrakcyjnych projektów, które w tym sektorze lokowania kapitału w Polsce wciąż oferują pożądane stopy zwrotu. Współpraca z deweloperami o tak sprawdzonej marce i doświadczeniu jak Develia daje już na starcie dużą przewagę oraz zwiększa szanse powodzenia projektumówi Marcin Jański, szef sektora inwestycji mieszkaniowych i alternatywnych w CBRE.

O DEVELII 

Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.  Od 2007 roku Develia (poprzednio LC Corp) jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma jest również członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Bogate portfolio Develii obejmuje 86 obiektów, w tym 79 projektów mieszkaniowych oraz 7 komercyjnych. W 2020 roku Develia wypracowała 517,1 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tauber Promotion
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu Biuro prasowe
2024-07-31 | 12:30

Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/001fa58d1370123be7c95f6f444ad65520240730173555/7a552ca808be77ff2ba38b57a2a2228f20240730173645/507ce9   Zdrowa, drewniana placówka
Nieruchomości Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice
2024-07-31 | 10:00

Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice

Dostawca części do maszyn budowlanych wynajął 4,5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w centrum logistycznym MLP Gliwice. Dostęp do nowego obiektu firma Cogito EU uzyska w listopadzie br. W
Nieruchomości City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let
2024-07-31 | 09:30

City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let

Spółka joint venture utworzona przez Partners Group, jedną z największych prywatnych firm inwestycyjnych działającą w imieniu swoich klientów oraz Peakside Capital Advisors,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.