Komunikaty PR

Deweloperzy sprzedali w II kwartale br. o 34% więcej mieszkań rdr

2023-07-14  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 0.17 MB )

W drugim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW uległa wyraźnej poprawie, w każdej z relacji czasowych. Tym samym stan koniunktury sprzedażowej rynku pierwotnego, mierzony wynikami giełdowych tuzów, wydaje się sygnalizować przesilenie w kierunku kolejnej fazy ożywienia.

Statystyczne symptomy przesilenia koniunktury

Po nieco ponad półtorarocznym okresie ostrego hamowania sprzedażowego boomu na pierwotnym rynku mieszkaniowym, stan koniunktury w minionym kwartale zaprezentował wyraźne symptomy powrotu do normalności. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl być może jest jeszcze zbyt wcześnie, by po relatywnie krótkim okresie spowolnienia ogłaszać fakt rynkowego przesilenia, jednak statystyki sprzedaży nowych mieszkań, nie tylko te dotyczące deweloperskich spółek giełdowych, dość jednoznacznie to potwierdzają.

[TABELA NR 1]

Notowana na rodzimej GPW stawka piętnastu deweloperów mieszkaniowych, w okresie kwiecień-czerwiec br. znalazła nabywców na nieco ponad 6 tys. lokali. To o 34 proc. więcej licząc rok do roku i niemal dokładnie jedną piątą lepiej w relacji kwartał do kwartału. Podobnie optymistycznie prezentuje się wynik ogółem pierwszego półrocza na poziomie 11 tys. lokali, oznaczający progres w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 14 proc.

Co istotne, można założyć, że praktycznie cała stawka prezentowanych firm znalazła się wyraźnie „nad kreską”, a wyniki ujemne są sporadyczne i raczej bez większego znaczenia dla ogólnego obrazu rynku. Za to rezultaty kilkudziesięcioprocentowe, a nawet kilka trzycyfrowych na plus, są bardzo wyraźnie zaakcentowanym elementem bieżących statystyk kontraktacji giełdowych tuzów deweloperki mieszkaniowej.  Fakt ten najlepiej potwierdza zdecydowaną poprawę ich sytuacji rynkowej, być może charakterystycznej już dla wstępnej fazy kolejnej prosperity.

W hipotekach coraz lepiej

Za poprawę koniunktury sprzedażowej pierwotnego segmentu mieszkaniówki, najprawdopodobniej w pierwszym rzędzie, odpowiada z wolna powracający do normalności rynek kredytów mieszkaniowych. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl co prawda prognozy wciąż nie są hurraoptymistyczne, nie przekraczając tegorocznego wolumenu na poziomie około 100 tys. jednostek, jednak sami deweloperzy komunikują tu znaczną poprawę w II kwartale. O ile bowiem na początku roku zdecydowanie przeważały zakupy gotówkowe, to od kwietnia sytuacja uległa zdecydowanemu odwróceniu na rzecz hipotek.

Do tego sama perspektywa uruchomienia od połowy roku kredytów preferencyjnych BK 2% już od dłuższego czasu coraz bardziej elektryzowała rynek. Teraz, gdy ruszyła misja rządowego programu wspierającego zakupy pierwszego mieszkania, jego stymulujący charakter powinien ulec dalszemu wzmocnieniu.

Euforia na giełdzie i sceptycyzm deweloperów

Tymczasem za coraz lepszą sprzedażą mieszkań z pierwszej ręki nie podąża wzrost aktywności inwestycyjnej deweloperów, którzy w GUS-owskich statystykach nowych budów wciąż nie wykazują większej ochoty do windowania wolumenów uruchamianych inwestycji. Tym sposobem, jak od dłuższego czasu komunikują dane serwisu BIG DATA RynekPierwotny.pl, na każde 10 sprzedanych mieszkań, deweloperzy wprowadzają zaledwie 6-7 nowych ofert, przez co z miesiąca na miesiąc topnieje dostępność zasobu rynku pierwotnego.

Z kolei na rodzimej GPW w segmencie spółek deweloperskich trwa w najlepsze euforia inwestycyjna. Indeks WIG-Nieruchomości tylko od początku br. zyskał grubo ponad 40 proc. wartości, a od około dwóch tygodni prezentuje  wręcz formę hiperboli zwyżkującej. Pytanie kto ma rację, czy wyjątkowo ostrożni deweloperzy, czy może inwestorzy giełdowi, postrzegający przyszłość krajowej deweloperki mieszkaniowej w coraz bardziej kolorowych barwach.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland Biuro prasowe
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 11:32

Guess w Elektrowni Powiśle z większym biurem

Guess Poland jest najemcą biurowym Elektrowni Powiśle od 2018 roku. Po 6 latach od podpisania pierwszej umowy, globalna marka lifestyle’owa zdecydowała się przedłużyć najem o kolejne lata, a także dokonać ekspansji na większą
Nieruchomości Skyliner w 100% wynajęty
2024-07-24 | 11:00

Skyliner w 100% wynajęty

Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca - jeden z czołowych deweloperów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze z coraz większą rolą w finansowaniu rolników i firm. Nadmierne regulacje i niejednoznaczne przepisy ograniczają ich rozwój

Banki spółdzielcze odpowiadają w Polsce za ponad 60 proc. finansowania rolnictwa i niemal 20 proc. finansowania MŚP, a także obsługują 60 proc. jednostek samorządu terytorialnego. Ich rola w lokalnych społecznościach jest więc znacząca, bo są tam pierwszym wyborem dla rolników i mniejszych firm. Zmienność środowiska prawnego – zarówno nowe inicjatywy legislacyjne, jak i niepewność związana z interpretacją prawa – wpłynęła jednak na spadek przewidywalności warunków funkcjonowania banków. – Potrzebujemy deregulacji, zmniejszenia liczby przepisów, zwiększenia ich przejrzystości i jednoznaczności – podkreśla Krzysztof Karwowski, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

Handel

E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi

Szybkie płatności, a w szczególności Blik, to metody najchętniej wybierane przez klientów podczas zakupów internetowych. W ostatnim czasie rośnie jednak popularność płatności odroczonych oraz rozłożenia płatności na raty – twierdzą przedstawiciele e-commerce. Niezmiennie ktoś, kto chce osiągnąć sukces w handlu w sieci, musi oferować wszystkie możliwe metody płatności. Jeśli klient nie znajdzie na stronie swojej ulubionej, zwykle rezygnuje z zakupu.

Firma

Polscy producenci gier coraz mocniej obecni na zagranicznych rynkach. Wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, może zwiększyć ich konkurencyjność

Jeszcze w tym roku rynek gier mobilnych w Polsce może przekroczyć wartość 142 mln dol., a do 2027 roku liczba użytkowników może sięgnąć 6,5 mln – wynika z danych portalu Statista. Również cała szeroko rozumiana branża gier wideo ma przed sobą dobre perspektywy, czemu sprzyjają zmiany technologiczne oraz pokoleniowe. Na tych trendach korzystają polskie firmy gamingowe i widzą w tym szanse na coraz mocniejszą ekspansję na zagranicznych rynkach. Studio Lichthund, które niedawno zadebiutowało na NewConnect, korzysta z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w procesie tworzenia gier. W ciągu roku planuje wypuścić dwie nowe produkcje – Food Truck Empire i Bulldog.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.