Komunikaty PR

Deweloperzy w III kwartale sprzedali o 41% więcej mieszkań

2023-10-31  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 0.34 MB )

Sprzedaż nowych mieszkań w trzecim kwartale br. wystrzeliła. Przyczynił się do tego skumulowany popyt z poprzednich miesięcy i program Bezpieczny Kredyt na 2%, który dolał oliwy do ognia. Jak przeanalizowali eksperci portalu RynekPierwotny.pl, w porównaniu do poprzedniego kwartału, deweloperzy sprzedali o 6,3 tys. więcej mieszkań.

Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl od lipca do końca września br. w dziesięciu analizowanych miastach i aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Aglomeracja Katowicka, Trójmiasto, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin) firmy deweloperskie znalazły klientów na ok. 21,7 tys. mieszkań.

Pod względem sprzedaży III kwartał br. był w tym roku rekordowy. Bez wątpienia lepszy również od poszczególnych kwartałów 2022 r. W porównaniu z III kw. ub. roku wzrost sięga aż 129%.

Najwięcej, bo ok. 5,9 tys. lokali sprzedali warszawscy deweloperzy, poprawiając swój wynik o 27% kwartał do kwartału (kdk). Warto podkreślić, że jest to znakomity wynik. Wcześniej udało im się go osiągnąć na początku 2021 r., czyli w szczycie sprzedażowej hossy. Tuż za stolicą uplasował się Wrocław z łączną sprzedażą o 38% większą -  3,2 tys. lokali. Na trzecim miejscu znalazł się Kraków z 2,9 tys. lokalami i 11% wzrostem kdk. W tych dwóch metropoliach, ale też w Trójmieście, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii można mówić o absolutnie rekordowych wynikach kwartalnych sprzedaży mieszkań w ostatnich pięciu latach.

[WYKRES NR 1]

Jak tłumaczy Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, popyt na kredyty był kumulowany przez ostatnich kilkanaście miesięcy. Wiele osób wstrzymywało się z zakupem mieszkania z powodu utraty zdolności kredytowej. Program „Bezpieczny Kredyt 2%” części z nich tę zdolność przywrócił. Nie trzeba mieć nawet wkładu własnego, żeby go uzyskać, ponieważ państwo udziela stosownych gwarancji. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że w trzecim kwartale br. do banków trafiło prawie 68 tys. wniosków o „Bezpieczny Kredyt 2%”. W tym czasie zawarły one prawie 21 tys. umów kredytowych na łączną kwotę ok. 8,3 mld zł.

Ponadto, decyzję zakupową przyspieszyły osoby, które mogą sobie pozwolić na zwykły kredyt hipoteczny, ale nie mają szans na dopłaty od państwa, a także posiadacze znacznych nadwyżek finansowych. Wszystkich dopingowała obawa, że oferta mieszkań się skurczy, a ich ceny pójdą w górę. I właśnie połączenie tych grup popytowych spowodowało, że w trzecim kwartale sprzedaż wystrzeliła.

Marek Wielgo zwraca jednak uwagę, że nie byłoby problemu, gdyby wysokiemu tempu sprzedaży mieszkań towarzyszył odpowiedni dopływ nowych, które uzupełniłyby ofertę deweloperską. Tak się jednak nie stało. To oznacza nie tylko mniejszy wybór mieszkań, ale także coraz wyższe ceny tych, na które deweloperzy jeszcze nie znaleźli chętnych. Jeśli w czwartym kwartale deweloperzy nie zwiększą radykalnie podaży mieszkań w segmencie popularnym, coraz mniej nabywców kredytowych będzie w stanie zrealizować marzenie o własnym M. Wrześniowe dane sprzedażowe firm deweloperskich mogą być tego pierwszym symptomem. Popyt spadł w tych metropoliach, w których oferta mieszkań skurczyła się najbardziej.

[WYKRES NR 2]

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 11:32

Guess w Elektrowni Powiśle z większym biurem

Guess Poland jest najemcą biurowym Elektrowni Powiśle od 2018 roku. Po 6 latach od podpisania pierwszej umowy, globalna marka lifestyle’owa zdecydowała się przedłużyć najem o kolejne lata, a także dokonać ekspansji na większą
Nieruchomości Skyliner w 100% wynajęty
2024-07-24 | 11:00

Skyliner w 100% wynajęty

Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca - jeden z czołowych deweloperów
Nieruchomości Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym
2024-07-24 | 08:00

Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym

Niewiele czasu pozostało, by skorzystać z lipcowej promocji Grupy Murapol, w ramach której deweloper postawił do dyspozycji klientów 260 mieszkań i apartamentów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.