Komunikaty PR

Dlaczego warto inwestować w systemy rekuperacji

2020-10-07  |  01:00
Biuro prasowe

Ekologiczny i pasywny dom to nie moda ale realne oszczędności kosztów utrzymania budynku przy jednoczesnym pozytywnym oddziaływaniu na środowisko. Dbałość o zmniejszenie zapotrzebowania na wodę i energię, stała się już podstawowym zadaniem właściciela domu. Jak można zmniejszyć straty ciepła związane z wentylacją nawet o 95% i skorzystać z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”, wdrażając systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła, doradzi ekspert Castorama Polska.


Już w styczniu 2021 wejdą w życie nowe przepisy dotyczące projektowania budynków, w tym domów jednorodzinnych. To istotna przyczyna, dla której należy uwzględnić instalację systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Nowe rozporządzenie ma na celu przekształcenie domów w budynki pasywne bądź energooszczędne. 


- Przez długi czas głównym powodem strat ciepła były źle ocieplone ściany i dachy oraz nieszczelne okna. Jednak prowadzone przez ostatnie lata termomodernizacje, a także wymiany stolarki okiennej doprowadziły do tego, że obecnie głównym elementem wpływającym negatywnie na energooszczędność budynku jest wentylacja. To jedna z najważniejszych przyczyn, dla których warto zastosować  wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła i w efekcie uzyskać  oszczędności w kosztach ogrzewania, sięgające nawet do 30- 40% – podkreślił Marek Kochoń, ekspert Castoramy Polska.


Rekuperacja – nowy sposób oszczędzania
Wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Powinna spełniać trzy zadania jednocześnie - efektywnie wymieniać powietrze z otoczeniem, oczyszczać je oraz  zapobiegać utracie wyprodukowanego ciepła. Taki mix korzyści zapewnia komfortowe i korzystne dla zdrowia warunki funkcjonowania każdego domu. 
Dlatego w nowych domach, w których powinien być zachowany najwyższy standard wykorzystania ciepła, warto zainstalować wentylację mechaniczną  z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperację ogrzewającą świeże powietrze ciepłem powietrza odprowadzonego z wnętrza domu. Co ważne, oba strumienie powietrza nie mieszają się w procesie przekazywania ciepła. Rekuperacja nie tylko znacznie ogranicza straty ciepła związane z wentylacją – nawet do 95%, ale też jest niezależna od panujących warunków atmosferycznych, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów wentylacji grawitacyjnej. Jest to inwestycja na lata, która oprócz wymiaru ekonomicznego, ma także szeroki wymiar zdrowotny. W prawidłowo wentylowanych pomieszczeniach eliminowane są czynniki sprzyjające  występowaniu pleśni lub grzyba, a pobierane powietrze podlega oczyszczeniu m.in. z niebezpiecznych pyłów zawieszonych, szczególnie niebezpiecznych w okresie jesienno-zimowym, gdy pojawia się smog.


Wentylacja naturalna a mechaniczna
Stosowane wcześniej systemy nie dawały satysfakcjonujących efektów. Na przykład wentylacja grawitacyjna dominująca w polskich domach, działa na zasadzie wymiany powietrza poprzez różnice temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ten system efektywnie sprawdza się zimą, jednak związany jest z ryzykiem doprowadzania do pomieszczeń niebezpiecznych związków występujących w smogu oraz znaczącą utratą ciepła. Wentylacja grawitacyjna może odpowiadać za utratę nawet 30-40% ciepła wyprodukowanego w budynku. Natomiast latem, gdy na zewnątrz panuje upał, kanały wentylacyjne najczęściej zaciągają  do pomieszczenia gorące powietrze.

 
– System wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła jest uniezależniony od warunków zewnętrznych. Dzięki kontrolowanemu za pomocą centralki nawiewowi i wypływowi powietrza, można uzyskać komfortowe warunki i wysoką energooszczędność przez cały rok. – tłumaczy Marek Kochoń z Castoramy. - Czerpane z zewnątrz świeże powietrze podlega nawet trzykrotnej filtracji i przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie ogrzewane jest zużytym, ciepłym powietrzem odprowadzanym z wnętrza domu. Ruch powietrza w systemie zapewniają efektywne i ciche wentylatory. 

Oprócz niewątpliwych zalet związanych z energooszczędnością, przy podejmowaniu decyzji o instalacji tego typu wentylacji warto pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania w wysokości nawet 10 000 złotych z rządowego programu „Czyste powietrze” – dodał Marek Kochoń.


Podsumowując: wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła to redukcja kosztów ogrzewania w skali budynku nawet o 30%-40 % oraz zdrowsze i czystsze powietrze w pomieszczeniach zapewniające lepszy komfort życia. 
Castorama, jako jedna z pierwszych w Polsce, ma w swojej ofercie kompletne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła, najbardziej efektywne z punktu widzenia oszczędzania energii. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.