Do przeprowadzki motywuje nas bliskość zieleni
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Dostęp do terenów zielonych staje się wiodącym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania. Nie zawsze tak było, ale dziś bardzo doceniamy możliwość obcowania z naturą położoną blisko naszego M.
Chcemy mieszkać bliżej natury
Rosnący odsetek osób chętnych do zamieszkania blisko terenów zielonych to trend, który przybrał na sile w ostatnich latach. Jeszcze dekadę temu konsumenci nie zwracali na to zbyt dużej uwagi. Zgodnie z badaniem „Jak Polacy mieszkają, a jak chcieliby mieszkać” przeprowadzonym w 2010 r. przez CBOS,w tamtym czasie najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy kupnie mieszkania była funkcjonalność lokalu - jego wygoda, przestrzenność i nasłonecznienie. Dla zaledwie 1/3 badanych ważna była ilość zieleni i przestrzeni wokół budynku. Kwestie stricte estetyczne, jak wkomponowanie budynku w styl okolicznej zabudowy czy kwestie społeczne odgrywały wówczas marginalną rolę - były istotne jedynie dla 2 proc. ankietowanych. Ostatnio nastąpiło przebiegunowanie tej tendencji. Z badania Homebook.pl wynika, że dla obecnych poszukiwaczy nowego miejsca zamieszkania, główne znaczenie ma lokalizacja. Jest to tym samym najważniejszy czynnik decydujący o finalnym wyborze nieruchomości - wskazało go aż 60 proc. respondentów. Cena zakupu znalazła się na drugiej pozycji (43 proc.), a za nią uplasował się metraż lokum (39 proc.). W dalszej kolejności o wyborze decydowały wystrój lub jego układ przestrzenny (25 proc. ankietowanych).
- Dynamiczne przemiany na rynku mieszkaniowym wskazują , że bliskość terenów zielonych nie jest już jedynie dodatkowym atutem nieruchomości, ale stała się jednym z kluczowych czynników decydujących o jej wyborze. Dzisiejsi konsumenci, wzorem poprzednich pokoleń, doceniają typowe cechy lokalu tj. jego wielkość czy przestronność, jednak widzą coraz więcej korzyści płynących z sąsiedztwa terenów zielonych. Oznacza to, że deweloperzy i architekci muszą uwzględniać te preferencje, projektując nowe inwestycje, tj. tworzyć przestrzenie, które harmonijnie łączą nowoczesność z naturą, zapewniając wysoką jakość życia przyszłych mieszkańców - mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.
Zieleń to również prestiż
Dziś do zakupu mieszkania podchodzimy zdecydowanie bardziej kompleksowo niż jeszcze dekadę temu. Nabywcy nie skupiają się jedynie na układzie, cenie czy metrażu, ale również na czynnikach zewnętrznych. Raport „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” opracowany przez Think Co wskazuje, że tereny zielone - w tym parki, skwery i lasy - stały się wiodącymi kryteriami lokum naszych marzeń, które ceni sobie aż 32 proc. z nas. W badaniu Agaty Zółtaszek i Martyny Stodulskiej “Błękitno‑zielona infrastruktura a rynek nieruchomości” prawie 78 proc. badanych zadeklarowało, że błękitno-zielona architektura ma dla nich znaczenie przy wyborze mieszkania, a blisko 90 proc. stwierdziło, że “zielony” widok z okna wpływa pozytywnie na samopoczucie. Co zaskakujące, prawie 58 proc. badanych nie chciałoby, aby przestrzeń obok budynku spełniała funkcje użytkowe (np. parkingu), zamiast być pokryta roślinnością. Jak czytamy w podsumowaniu całego badania “Im bardziej osoba ceni sobie elementy błękitno‑zielonej infrastruktury i jej bliskość, tym większy wpływ ma to na indywidualny proces decyzyjny i skłonność do zapłacenia wyższej ceny za nieruchomość. Obecność terenów zieleni jest więc czynnikiem podnoszącym prestiż lokalizacji.”
Najbardziej kłopotliwą kwestią dla ankietowanych w badaniu “Błękitno‑zielona infrastruktura a rynek nieruchomości” był wybór, czy odległość lokum od centrum miasta jest dla nich ważniejsza od bliskości terenów zielonych. Zdania na ten temat nie miało 31 proc. respondentów, 34 proc. odpowiedziało twierdząco, natomiast niemal 36 proc. - przecząco. Obecność błękitno-zielonej architektury oraz lokalizacja pozwalająca na sprawne przemieszczanie się do centrum miasta, są więc dzisiaj równie istotnymi czynnikami dla klientów biur nieruchomości - Z perspektywy zarówno deweloperów, jak i konsumentów najlepszą opcją jest połączenie obu tych atutów, jednak w rzeczywistości osiedli idealnych, czyli oferujących piękne, zielone otoczenie z dobrym dojazdem do centrum miasta jest naprawdę niewiele. Szczególnie, jeśli mowa o największych aglomeracjach. Zazwyczaj konsument musi wybrać jedno albo drugie i zdefiniować, co jest dla niego najważniejsze. Inwestycje, w których ten problem nie występuje, są zwykle bardzo popularne i szybko wyprzedawane - mówi Krzysztof Tętnowski.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.