Komunikaty PR

Dobry czas na inwestycję. Mieszkania nie będą tańsze

2021-10-20  |  10:00
Kontakt

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.

Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl

To, jak będą kształtować się ceny nieruchomości, nie przestaje być tematem numer jeden. Wielu zastanawia się, czy to odpowiedni czas na zakup lokalu pod najem. Jak naprawdę wygląda sytuacja na rynku?

 

Sprzedaż na historycznym poziomie

 

Eksperci zauważają, że od 2017 roku nie odnotowano tak wysokiej sprzedaży mieszkań jak w pierwszym kwartale 2021 roku. W minionych sześciu miesiącach do nowych właścicieli trafiło aż 39 tysięcy lokali – i to tylko w największych miastach Polski (Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Łodzi). To naprawdę wysoki wynik, a może być o tyle zaskakujący, że okoliczności pandemii zdawałyby się nie dawać dobrego fundamentu pod tak dużą liczbę transakcji.

 

Największym zainteresowaniem bezapelacyjnie cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. To zazwyczaj lokale o powierzchni od 50 do 60 metrów kwadratowych, które pozwalają komfortowo zamieszkać, a niekiedy i wygospodarować dodatkową przestrzeń na domowe biuro czy powiększenie rodziny. To dobre rozwiązanie również dla inwestorów, którzy mogą wynająć taki lokal zarówno pracującej parze, jak i studentom – z podziałem na pokoje. Transakcje inwestycyjne stanowią duży odsetek zakupów. Jakie są tego przyczyny?

 

Polacy chcą zabezpieczyć swój kapitał

 

Jak wskazuje raport Global State of the Consumer Tracker opracowany przez firmę doradczą Deloitte, Polacy są jednym z najbardziej przerażonych narodów. Aż 46% rodaków obawia się o utratę pracy, a co za tym idzie – chce czuć się stabilnie finansowo. Poszukują możliwości zabezpieczenia swojego kapitału przed inflacją, która jest jednym z większych problemów aktualnego świata. 

 

Również badanie nastrojów społecznych, realizowane przez CBOS, wskazuje, że coraz większy odsetek ma negatywny stosunek do bieżącej sytuacji w kraju. Ok. 40% ankietowanych wskazuje, że spodziewa się pogorszenia aktualnego stanu. 

 

Nieruchomości

 

Z kolei strach przed niestabilnością finansową skłania wielu ludzi ku szukaniu alternatywnych metod lokowania zgromadzonego kapitału, aby móc ochronić go przed inflacją. Jedną z bardziej opłacalnych metod inwestowania są nieruchomości. Nie tracą one na wartości. Nie ma też powodów, by spodziewać się rychłego spadku cen.

 

– Mieszkania są dziś bardzo opłacalne pod kątem inwestycyjnym. Biorąc pod uwagę inflację oraz niekorzystność lokat, wiele osób zastanawia się nad alternatywną metodą, która pozwoli ochronić kapitał. Dużo osób posiadających zgromadzone środki wybierze właśnie tę metodę – mówi Tomasz Bednarek, ekspert dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Jak wskazuje: – Warto także podkreślić, że pod względem finansowym to korzystny moment, ponieważ ceny nie spadną przez dłuższy czas. To zawsze wypadkowa wielu czynników: między innymi kosztów utrzymania pracowników, drożejących materiałów budowlanych czy gruntów, ale też niewystarczającej podaży mieszkań. Nasi klienci pytają nas niekiedy o perspektywy zmiany cen na rynku, ale zawsze podkreślamy, że jest to kwota uzależniona od różnych składowych. Nie mamy dziś do czynienia z bańką inwestycyjną. Koszt wybudowania metra kwadratowego rośnie i ma na to wpływ szerokie spektrum powodów.

 

Taniej nie będzie

 

Tendencja ta będzie zauważalna jeszcze przez najbliższe lata. To globalne zjawisko, które wiąże się m.in. z cenami materiałów budowlanych, które rokrocznie rosną. Potencjał transakcji na rynku nieruchomości zaczęli zauważać również inwestorzy zagraniczni, którzy stają się coraz bardziej liczącym się graczem. Można spodziewać się, że w kolejnych latach ich udział w transakcjach wzrośnie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z.o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.