Dopłaty na nowy piec – ostatnia chwila na 100% dofinansowanie
Jakość powietrza w naszym kraju - mimo wielu akcji edukacyjnych - nadal pozostawia wiele do życzenia. Niby z roku na rok jest coraz lepiej, ale… zmiany powinny zachodzić zdecydowanie szybciej. Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, do końca tego roku chętni mogą otrzymać nawet 100% dofinansowania do wymiany pieca na nowe proekologiczne urządzenie.
Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację „kopciucha”, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania. Teraz mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 procent pokrycia kosztów wymiany – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
Jak informuje Magistrat - do grudnia zostało złożonych 1601 wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania. Najwięcej wniosków wpłynęło z dzielnic: Wawer (520), Białołęka (306), Rembertów (169), Wesoła (142) i Targówek (109).
W skali kraju, zamiast inwestować w politykę węglową, powinniśmy myśleć przyszłościowo i wybrać rozwiązanie, które jest nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Dla przykładu, panele słoneczne czy pompy ciepła nie wpływają negatywnie na środowisko, a dodatkowo uniezależniają nas energetycznie. Co więcej, Polska jest w czołówce krajów, które produkują pellet, jednak aż w prawie 90% paliwo to jest eksportowane.
Za smog, który codziennie wdychamy, jesteśmy odpowiedzialni my sami. Nadal wiele gospodarstw i to nie tylko na wsiach, ale i w dużych miastach, ogrzewa domy słabej jakości paliwami, jak na przykład węglem. Wiele osób nadal wrzuca do kominków śmieci. Efektem takich działań jest powstawanie mieszanki, która zawiera w sobie metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz pyły zawieszone. Trujemy nie tylko sąsiadów, ale i siebie samych - podkreśla Marcin Przybysz z firmy Maximer.
Jako że Polska jest jednym z czołowych producentów pelletu w Europie, warto wziąć pod uwagę to ekologiczne paliwo produkowane z biomasy w formie granulatu. W czasach coraz większej świadomości ekologicznej staje się to istotnym argumentem przy wyborze technologii ogrzewania budynków prywatnych. Również elektrownie i elektrociepłownie sukcesywnie zwiększają udział paliw z biomasy jako surowca w swojej produkcji.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.