Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i nie tylko. Co trzeba o nim wiedzieć?
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co kryje się pod określeniem drewno konstrukcyjne. – Jest to wysokiej klasy drewno suszone komorowo oraz czterostronnie strugane, produkowane i selekcjonowane według ścisłych reguł i norm, dzięki czemu może być przeznaczone do wykonywania elementów konstrukcyjnych w budownictwie szkieletowym oraz w obiektach małej architektury ogrodowej, jak altany, pergole czy tarasy – wyjaśnia Andrzej Domeradzki, ekspert firmy DLH.
Jednocześnie warto zauważyć, że w katalogu marki znaleźć można trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego: KVH, BSH oraz lite C24. Sprawdźmy, co się kryje pod tymi symbolami.
KVH – dyskretny sprzymierzeniec
KVH to czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne, suszone do wilgotności na poziomie 15%. Belki łączone są ze sobą na mikrowczepy, co daje możliwość tworzenia dłuższych elementów, a zarazem pozwala na ekonomiczne gospodarowanie odpadami. Każda belka kontrolowana jest pod względem jakości i wytrzymałości. – Drewno KVH spełnia normę EN 1912 w klasie C24 oraz posiada znakowanie CE. Jest to gwarancja jakości i bezpieczeństwa produktu – wyjaśnia Andrzej Domeradzki.
Omawiany rodzaj drewna wyróżnia się wytrzymałością i stabilnością kształtu, a to wszystko dzięki specjalnemu procesowi obróbki, na który składa się: suszenie komorowe, czterostronne struganie oraz odpowiednie fazowanie krawędzi.
Oprócz wysokiej stabilności wymiarowej KVH charakteryzuje się także niską podatnością na skręcanie oraz niewielką skłonnością do pęknięć. Wynika to zarówno z profesjonalnego procesu suszenia, jak i ze specjalnego sposobu cięcia. – Surowiec jest cięty w taki sposób, aby drewno KVH nie zawierało w sobie rdzenia. W rezultacie gotowy produkt jest mniej podatny na pęknięcia – tłumaczy ekspert. – Gdy dodamy do tego ekonomiczność oraz tłumienie dźwięków i wibracji, to otrzymamy materiał budowlany o wyjątkowych zaletach – podkreśla.
Dzięki zastosowaniu nośnych elementów z drewna KVH w konstrukcjach ścian zewnętrznych lub dachów, jesteśmy w stanie skutecznie zredukować występowanie mostków cieplnych, co umożliwia nam wznoszenie budynków bardziej efektywnych energetycznie. Istotne jest też czterostronne struganie materiału, który dzięki temu zyskuje większą odporność ogniowa i biologiczną.
Drewno klejone KVH jest dostępne w postaci belek o standardowej długości 13m oraz w wysokościach od 50 do 160 mm i szerokościach od 80 do nawet 320 mm. Można je kupić w dwóch klasach jakości: wizualnej SI – dla konstrukcji widocznych (ma min. mniejszą ilość sęków) oraz przemysłowej NSI – dla konstrukcji niewidocznych.
Drewno klejone BSH – zalety, które widać
Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo. Składa się z pojedynczych lamel o wilgotności ok. 12%, które łączone są na długości, a następnie dodatkowo sklejane ze sobą jedna na drugiej. Klei się je za pomocą specjalnych ekologicznych i odpornych na warunki atmosferyczne żywic melaminowych. Ten rodzaj drewna charakteryzuje się zatem wysoką stabilnością wymiarową oraz wytrzymałością, nie odkształca się i nie pęcznieje pod wpływem wilgoci czy niekorzystnych warunków atmosferycznych.
– Klejenie daje możliwość uzyskania większych przekrojów i długości. Za jego sprawą drewno konstrukcyjne BSH jest również stabilniejsze oraz wytrzymalsze od drewna litego. W rezultacie klejenia spada m.in. ryzyko powstawania pęknięć, które spotykamy przy drewnie litym – objaśnia Andrzej Domeradzki. – W praktyce pęknięcia w drewnie BSH zdarzają się rzadko i na ogół są drobne oraz powierzchniowe, co przekłada się także na wysokie walory estetyczne – podkreśla ekspert.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.