Dynamika cen materiałów budowlanych w maju najniższa od dwóch lat
RynekPierwotny.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Dynamika cen materiałów budowlanych w maju kontynuowała trwającą już od ponad roku jednostajną zniżkę, osiągając rok do roku poziom zaledwie 5 proc. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tempo materiałowej drożyzny osiągnęło najniższy poziom od kwietnia 2021 roku, czyli od ponad dwóch lat. Bez większego ryzyka można założyć, że sytuacja rynkowa powróciła do względnej normalności.
Wciąż nie słabnie tempo powrotu parametrów wzrostu cen materiałów budowlanych do możliwych do zaakceptowania wartości. Czy poziom 5 proc. jest już taką wartością? W aktualnych warunkach makroekonomicznych, z rodzimą inflacją CPI rzędu 13 proc., trudno o inną niż twierdząca odpowiedź.
[WYKRES 1]
W najnowszym odczycie dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB w dalszym ciągu najszybciej drożeje cement-wapno, tym razem rok do roku o 31 proc. rdr, co oznacza wyhamowanie wzrostu cen tego spoiwa o 7 pp. Ponownie, tym razem bez wyjątku we wszystkich pozostałych grupach towarowych zanotowano istotny statystycznie regres dynamiki cen.
Na drugim biegunie, podobnie jak miesiąc wcześniej, klasyfikację zamykają płyty OSB i drewno, izolacje termiczne oraz dachy z rynnami, w przypadku których zanotowano już dość wyraźne spadki cen rok do roku rzędu odpowiednio 24, 17 i 7 proc. Co więcej, powiększenie stawki grup towarowych z ujemną dynamiką już do pięciu pozycji może zapowiadać nadchodząca powoli korektę krajowych cen materiałów budowlanych. Mimo wszystko jest to jak najbardziej prawdopodobny scenariusz, choć jeszcze 2-3 miesiące temu zapewne trudny do wyobrażenia.
[WYKRES 2]
Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl tradycyjne najbardziej wiarygodnym prognostykiem rozwoju koniunktury na rodzimym rynku materiałów budowlanych jest sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym. A tu wciąż nie widać wzrostu aktywności inwestycyjnej inwestorów, tak indywidualnych jak i firm deweloperskich. W statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego maj był kolejnym miesiącem marazmu inwestycyjnego. Dopóki stan ten nie ulegnie radykalnej zmianie, większych perturbacji na rynku materiałów budowlanych nie należy oczekiwać.
Tymczasem z zarządów największych firm deweloperskich docierają sygnały, że kwestia materiałów budowlanych przestała być dla branży problemem, przede wszystkim jako stymulatora wzrostów cen wprowadzanych na rynek mieszkań.
Natomiast zdecydowanie pozytywnym akcentem są najnowsze statystyki sprzedaży Grupy PSB, które tym razem komunikują pierwszy i dość wyraźny po dłużej przerwie progres popytu na materiały budowlane w kraju. W maju w ramach Grupy PSB sprzedaż materiałów była średnio niższa o 9 proc. w relacji rdr., a dodatnią dynamikę odnotowano już w dziewięciu pozycjach, podczas gdy miesiąc wcześniej była tylko jedna - farby, lakiery.
Najwyższą dodatnią dynamikę odnotowano w 5 grupach: płyty OSB, drewno (+26%), farby, lakiery (+25%), cement, wapno (+16%), chemia budowlana (+13%), motoryzacja (+8%). Z kole największe spadki nastąpiły w kategoriach: stolarka (-17%), wykończenia (-20%), dachy, rynny (-32%), izolacje termiczne (-42%) oraz ściany, kominy (-46%).
AUTOR: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.