Gdzie najlepiej kupić nieruchomość w roku 2022?
Ostatnie dwa lata na rynku deweloperskim w Polsce to ogromne zmiany zarówno pod kątem cen, jak i preferencji zakupowych. Polacy chcą mieszkać na swoim – w marcu 2021 r. odnotowano blisko 37% wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe w stosunku do marca 2020. Jak wynika z raportu opracowanego przez NBP, na tle największych polskich miast, średnia dostępność mieszkań najlepiej wygląda w Łodzi. Czy to idealne miejsce pod zakup inwestycyjny? Gdzie i jakie mieszkania Polacy będą wybierać w 2022 roku?
Zapewne każdy, kto choć trochę interesuje się rynkiem mieszkaniowym zauważył, że ceny nieruchomości rosną nieustannie od kilku lat. Obecnie mówi się, że powinny się ustabilizować - z racji na podwyżkę stóp procentowych oraz spadek dostępności kredytów mieszkaniowych. Z drugiej strony, w 2022 roku ceny mogą nadal rosnąć. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup własnego lokum zanim ceny podrożeją o kolejne kilka procent. Tym samym kierują się ci, którzy kupują mieszkania pod inwestycje.
Więcej sprzedanych nieruchomości i wzrost wymagań klientów
Jak wskazują dane za rok 2021, polskie społeczeństwo stale się bogaci. W roku 2021 zanotowano znaczny wzrost zakupów nieruchomości za gotówkę. Jak podają analitycy banku centralnego, w tylko w pierwszej połowie minionego roku sfinansowano w ten sposób zakup połowy lokali, sprzedanych na siedmiu największych rynkach w Polsce - Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław - za w sumie 20 mld zł***. Jesteśmy też coraz lepiej wyedukowani, jeśli chodzi o zakup i inwestowanie w nieruchomości. „W ostatnim czasie zmieniły się także decyzje zakupowe Polaków. Zauważamy 2 typy klientów. Pierwszy z nich to inwestor – poszukuje okazji rynkowych oraz zwraca szczególną uwagę na lokalizację nieruchomości. Drugi to klient indywidualny, szukający inwestycji w dobrej cenie, ale w podwyższonym standardzie. Stawia na mniejsze i średnie lokale, ale z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak nowoczesne windy, miejsca garażowe czy punkty do ładowania pojazdów elektrycznych.” – komentuje Ewa Ryfa z Aura Development.
Ten trend obrazuje doskonale rynek nieruchomości w Łodzi. Jak wynika z opracowania NBP, średnia cena ofertowa mieszkań na łódzkim ryku pierwotnym z początku marca 2021 r. wyniosła 7409 zł/m2, co na tle innych miast w Polce jest nadal bardzo atrakcyjną stawką. Warto zauważyć, że popyt na mieszkania w Łodzi wzrósł w ostatnim roku o ok. 14%, co wynika głównie z najlepszej dostępności mieszkaniowej. Mieszkania w Łodzi, na tle pozostałych dużych polskich miast, były oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach i - ze względu na duże perspektywy wzrostu cen w tym mieście - dawały szansę na ochronę wartości kapitału.
Klient luksusowy – pracuje w domu i wymaga więcej
W ostatnich latach na rynku nieruchomości coraz wyraźniej widać nowy typ klienta, dla którego mieszkanie musi być np. także komfortowym biurem. Niewątpliwie przyczyniła się to tego zmiana systemu pracy wielu ludzi, spowodowana pandemią. Coraz więcej firm oferuje pracę zdalną. Dla niektórych managerów oznacza to, że mogą przeprowadzić się tam, gdzie żyje się bardziej komfortowo, gdzie do dyspozycji jest przestrzeń rekreacyjna, gdzie łatwiej łączyć życie prywatne i zawodowe. „Tacy klienci mają także wysokie wymagania wobec samej nieruchomości. Podziemny parking, windy, odpowiednio wyciszone wnętrza, to pozycje obowiązkowe na ich liście oczekiwań.” - tłumaczy Ewa Ryfa z Aura Development. – „W przypadku New Iron, inwestycji mieszkaniowej realizowanej w Łodzi, stawiamy też na inspirujące wnętrza, najszlachetniejsze materiały oraz udogodnienia w pięciogwiazdkowym standardzie. Jest to odpowiedź na potrzeby klienta przyszłości, które już teraz coraz wyraźniej widać na rynku. Najlepszym potwierdzeniem tych trendów są liczby. Już dziś sprzedaliśmy ponad 85% mieszkań, chociaż inwestycja jest na początku budowy” – dodaje.
Czego szukają inwestorzy?
Inwestorzy, bez względu na rynek, od zawsze szukają okazji i sposobu na zarobek. Wraz z niepewnością związaną z pandemią i rosnącą inflacją, w celu ochrony kapitału przed spadkiem wartości, inwestorzy zaczęli lokować kapitał w nieruchomościach. Najchętniej tam, gdzie potencjał do dalszych wzrostów jest wciąż wysoki. Dlatego w ich oczach na atrakcyjności zyskują takie miasta, jak np. Łódź, gdzie mogą nabyć bardzo atrakcyjną nieruchomość w cenie, w jakiej w stolicy musieliby zapłacić za zaledwie średni standard. Dla porównania – w maju 2021 r. średnia cena m2 mieszkania w Warszawie wyniosła 11125 zł wobec 7266 zł w Łodzi****. To różnica rzędu niemal 35%. Co na to eksperci? „W 2021 roku nastąpił ogromny wzrost sprzedaży mieszkań w Łodzi. Miasto ciągle się rozwija, jest przyjazne mieszkańcom, a jedocześnie jest idealnie zlokalizowane na mapie Polski pod kątem dojazdu do innych miejsc. Widząc ten potencjał i wybory naszych klientów jesteśmy pewni, że nowy typ inwestycji, jaki reprezentuje np. New Iron, czyli połączenie tego co ekskluzywne i niestandardowe, to dobry kierunek. Co więcej, wiele wskazuje na to, że ten trend będzie się cieszył coraz większym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Łodzi, ale też inwestorów z całej Polski.” - podsumowuje Ewa Ryfa z Aura Development.
* https://www.money.pl/banki/czy-po-pandemii-czeka-nas-zycie-na-kredyt-prognozy-kredytowe-po-covid-19-6630493591571232a.html
** https://www.pkobp.pl/media_files/a28a26cb-c3c5-4e64-92fb-6fe1e4b2da8c.pdf
*** https://pieniadze.rp.pl/finanse-domowe/art17486461-polacy-kupuja-mieszkania-za-gotowke-padl-rekord
**** https://www.money.pl/gospodarka/ceny-mieszkan-bija-rekordy-a-deweloperzy-nie-nadazaja-z-oferta-czy-grozi-nam-banka-cenowa-6649161737108384a.html
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.