GLP rozpoczyna budowę centrum logistycznego w Lędzinach
Firma GLP, pół roku od rozpoczęcia działalności w Europie Centralnej, rozpoczęła budowę nowego centrum logistycznego na Górnym Śląsku. W Lędzinach, bezpośrednio przy trasie ekspresowej S1 powstaną obiekty magazynowo-produkcyjne o docelowej powierzchni ponad 110 tys. mkw. To jedna z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce – budynki będą wyższe niż typowe magazyny, bardziej ekologiczne i lepiej dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów.
Prace na działce położonej bezpośrednio przy węźle trasy ekspresowej S1, 10 minut od autostrady A4, już się rozpoczęły. Do połowy tego roku powstanie tam 37 000 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej oraz biurowej, która jest już częściowo wynajęta. Generalnym wykonawcą projektu jest firma CFE, która współpracowała z GLP przy budowie obiektu typu BTS dla Valeo w Skawinie.
„Cieszę się, że możemy po raz kolejny współpracować z GLP przy realizacji nowoczesnego centrum logistycznego. Projekt ten doskonale wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju Together We Go Green” – mówi Bruno Lambrecht, Dyrektor Generalny CFE.
Projekt w Lędzinach jest realizowany zgodnie z GLP Design Standard. Oznacza to m.in., że budynki wyróżnią się wysokością składowania zwiększoną do 12 metrów i przygotowaniem dachu do instalacji paneli fotowoltaicznych. Rozwiązania te pozwolą najemcom na efektywniejsze wykorzystanie zajmowanej powierzchni i uzyskanie realnych oszczędności.
Ponadto hale będą miały pogłębioną do 24 metrów strefę kompletacji, dodatkowe doświetlenie naturalnym światłem oraz zwiększoną nośność posadzki (7,5 tony/mkw.). Zainstalowany zostanie również system Smart Metering pozwalający klientom na bieżąco kontrolować zużycie mediów, np. przez smartfona. Przed częściami biurowymi zostaną ustawione ładowarki dla samochodów elektrycznych, a przy wjeździe na teren parku powstanie przystanek autobusowy. Park logistyczny GLP w Lędzinach zostanie wybudowany zgodnie z wymaganiami certyfikacji ekologicznej BREEAM na poziomie „very good”.
„Górny Śląsk jest dla nas jednym z najważniejszych rynków na logistyczno-przemysłowej mapie Polski. W najbliższej przyszłości zamierzamy dynamicznie się tutaj rozwijać i uruchamiać kolejne projekty” – mówi Marcin Żuchniewicz, Business Development Manager odpowiedzialny za region Górnego Śląska w GLP Poland.
W zależności od potrzeb klientów, GLP może w każdej chwili rozpocząć realizację pozostałych budynków na terenie parku.
- - -
O GLP (www.glp.com)
GLP to wiodąca międzynarodowa firma specjalizująca się w zarządzaniu inwestycjami w obszarze logistyki, nieruchomości, infrastruktury, finansów oraz technologii z nimi związanych. Działa w Brazylii, Chinach, Europie, Indiach, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie, gdzie tworzy wartość dla swoich klientów i inwestorów, zarządzając aktywami o łącznej wartości 100 mld dolarów.
Z naszych budynków położonych w strategicznych lokalizacjach w Europie (ponad 4 mln mkw. powierzchni, wynajętej obecnie w 98%) korzystają takie firmy jak m.in. Amazon, DHL czy XPO Logistics. GLP Europe dysponuje też zapasem gruntów, które umożliwią realizację kolejnych 4 mln mkw. przestrzeni logistycznej. Więcej informacji o działalności GLP w Europie można znaleźć na: www.glp.com/eu.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.