GLP rozpoczyna budowę centrum logistycznego w Lędzinach
Firma GLP, pół roku od rozpoczęcia działalności w Europie Centralnej, rozpoczęła budowę nowego centrum logistycznego na Górnym Śląsku. W Lędzinach, bezpośrednio przy trasie ekspresowej S1 powstaną obiekty magazynowo-produkcyjne o docelowej powierzchni ponad 110 tys. mkw. To jedna z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce – budynki będą wyższe niż typowe magazyny, bardziej ekologiczne i lepiej dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów.
Prace na działce położonej bezpośrednio przy węźle trasy ekspresowej S1, 10 minut od autostrady A4, już się rozpoczęły. Do połowy tego roku powstanie tam 37 000 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej oraz biurowej, która jest już częściowo wynajęta. Generalnym wykonawcą projektu jest firma CFE, która współpracowała z GLP przy budowie obiektu typu BTS dla Valeo w Skawinie.
„Cieszę się, że możemy po raz kolejny współpracować z GLP przy realizacji nowoczesnego centrum logistycznego. Projekt ten doskonale wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju Together We Go Green” – mówi Bruno Lambrecht, Dyrektor Generalny CFE.
Projekt w Lędzinach jest realizowany zgodnie z GLP Design Standard. Oznacza to m.in., że budynki wyróżnią się wysokością składowania zwiększoną do 12 metrów i przygotowaniem dachu do instalacji paneli fotowoltaicznych. Rozwiązania te pozwolą najemcom na efektywniejsze wykorzystanie zajmowanej powierzchni i uzyskanie realnych oszczędności.
Ponadto hale będą miały pogłębioną do 24 metrów strefę kompletacji, dodatkowe doświetlenie naturalnym światłem oraz zwiększoną nośność posadzki (7,5 tony/mkw.). Zainstalowany zostanie również system Smart Metering pozwalający klientom na bieżąco kontrolować zużycie mediów, np. przez smartfona. Przed częściami biurowymi zostaną ustawione ładowarki dla samochodów elektrycznych, a przy wjeździe na teren parku powstanie przystanek autobusowy. Park logistyczny GLP w Lędzinach zostanie wybudowany zgodnie z wymaganiami certyfikacji ekologicznej BREEAM na poziomie „very good”.
„Górny Śląsk jest dla nas jednym z najważniejszych rynków na logistyczno-przemysłowej mapie Polski. W najbliższej przyszłości zamierzamy dynamicznie się tutaj rozwijać i uruchamiać kolejne projekty” – mówi Marcin Żuchniewicz, Business Development Manager odpowiedzialny za region Górnego Śląska w GLP Poland.
W zależności od potrzeb klientów, GLP może w każdej chwili rozpocząć realizację pozostałych budynków na terenie parku.
- - -
O GLP (www.glp.com)
GLP to wiodąca międzynarodowa firma specjalizująca się w zarządzaniu inwestycjami w obszarze logistyki, nieruchomości, infrastruktury, finansów oraz technologii z nimi związanych. Działa w Brazylii, Chinach, Europie, Indiach, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie, gdzie tworzy wartość dla swoich klientów i inwestorów, zarządzając aktywami o łącznej wartości 100 mld dolarów.
Z naszych budynków położonych w strategicznych lokalizacjach w Europie (ponad 4 mln mkw. powierzchni, wynajętej obecnie w 98%) korzystają takie firmy jak m.in. Amazon, DHL czy XPO Logistics. GLP Europe dysponuje też zapasem gruntów, które umożliwią realizację kolejnych 4 mln mkw. przestrzeni logistycznej. Więcej informacji o działalności GLP w Europie można znaleźć na: www.glp.com/eu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.