Grupa Liebrecht & wooD wdraża Politykę ESG
Tworzenie budynków i miejsc odpornych na zmiany klimatu oraz wyzwania przyszłości, inspirowanie do realizacji inwestycji wspierających zdrowie i dobrostan użytkowników, a także wdrażanie struktur oraz procedur ESG do ładu korporacyjnego. To trzy filary Polityki ESG opublikowanej właśnie przez Liebrecht & wooD. Dokument konsoliduje dotychczasowe praktyki firmy dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz wyznacza kierunki na przyszłość.
Grupa Liebrecht & wooD już od ponad 30 lat działa na rynku nieruchomości. W tym czasie zrealizowała kilkadziesiąt zrównoważonych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce i Rumunii – mixed-use, biurowych, mieszkaniowych, handlowych i magazynowych. Zaangażowanie firmy w rozwój, z poszanowaniem historii tworzonych miejsc i środowiska naturalnego oraz w trosce o dobrostan użytkowników, potwierdzane jest w zaawansowanych procesach certyfikacyjnych, począwszy od oddanego do użytku w 2013 wielofunkcyjnego Placu Unii. Aż ponad 70% projektów Grupy Liebrecht & wooD posiada certyfikat ekologiczny BREEAM. Warto przy tym zaznaczyć, że najnowsza realizacja – Drucianka Campus – została wyróżniona na najwyższym możliwym poziomie BREEAM „Outstanding”.
– Tworzenie zrównoważonych, prospołecznych i innowacyjnych projektów jest priorytetem Liebrecht & wooD. W połączeniu z działaniami placemakingowym na najwyższym poziomie, a także przestrzeganiem wewnętrznych, transparentnych zasad funkcjonowania i dbałością o wysokie standardy ekologiczne naszych budynków, wyznaczamy trendy na rynku. Doskonałym przykładem takiego projektu jest Centrum Praskie Koneser. Rewitalizując opustoszałe i niszczejące zabudowania pofabryczne nie tylko przywróciliśmy życie pięknej architekturze i w kluczowy sposób przyczyniliśmy do ożywienia dzielnicy w duchu zrównoważonego, policentrycznego rozwoju miast, ale również – organizując samodzielnie i we współpracy z innymi setki wydarzeń dla społeczności Warszawy oraz dla turystów – spotęgowaliśmy miastotwórcze i prospołeczne korzyści działalności deweloperskiej. To nasza wielka duma i wielka odpowiedzialność – mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce.
Polityka ESG. Trzy filary działania
Wszystkie dotychczasowe modele funkcjonowania Liebrecht & wooD, wpisujące się w działania w zakresie dbałości o środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny, zostały zebrane w dokumencie ESG Policy (Polityka ESG). Wyznacza on kierunki postępowania Grupy w kolejnych latach i będzie stanowił podwaliny do jej dalszego zaangażowania na rynku nieruchomości w nurcie zrównoważonego rozwoju. W opracowaniu zostały wyróżnione trzy główne obszary:
- tworzenie budynków i miejsc odpornych na zmiany klimatu i wyzwania przyszłości,
- inspirowanie do realizacji inwestycji wspierających zdrowie i dobrostan użytkowników,
- wdrażanie struktur i procedur ESG do ładu korporacyjnego.
Pierwszy z filarów odnosi się do dążeń Liebrecht & wooD do dbałości o środowisko naturalne. To ścieżka wytyczająca drogę firmy do redukcji negatywnego wpływu na otoczenie, zwiększenia wydajności operacyjnej oraz wsparcia dla zrównoważonego rozwoju miast poprzez zrównoważone budownictwo (wyraża się to m.in. w dokładaniu starań do uzyskiwania certyfikatów BREEAM na poziomie Excellent lub równoważnych). Drugi z nich jest zobowiązaniem Grupy względem społecznej odpowiedzialności. W tym zakresie będzie ona zmierzać w swojej działalności do pozytywnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan swoich pracowników, najemców oraz tworzonej przez siebie społeczności. W kontekście wzmocnienia ładu korporacyjnego Liebrecht & wooD zamierza wdrażać struktury i procedury, zapewniające zgodność z zasadami ESG (np. działania antykorupcyjne – polityka zero tolerancji dla łapownictwa).
Standardy Polityki ESG Liebrecht & wooD
Wypracowane filary Polityki ESG są odpowiedzią Liebrecht & wooD na zrozumienie konieczności wsparcia ze strony sektora prywatnego w kwestii osiągania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W rezultacie, wybranych zostało sześć z nich, które stanowią rdzeń Polityki ESG firmy:
- dobre zdrowie i jakość życia;
- równość płci;
- zrównoważone miasta i społeczności;
- odpowiedzialna konsumpcja i produkcja;
- działania w dziedzinie klimatu;
- partnerstwo na rzecz celów.
– Jesteśmy świadomi kryzysów, z jakimi zmaga się nasza planeta. Można do nich zaliczyć zmiany klimatyczne, utratę różnorodności biologicznej i zanieczyszczenie środowiska. Jako firma społecznie odpowiedzialna, czujemy się zobowiązani do ograniczania negatywnego wpływu budownictwa na przyrodę i ludzi. Dlatego jesteśmy gotowi, by dołożyć jeszcze większych starań w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego, co odzwierciedla nasza Polityka ESG – podkreśla Magdalena Bartkiewicz-Podoba.
Proces tworzenia Polityki ESG w Liebrecht & wooD trwał od listopada 2022 roku i był wspomagany przez doświadczoną firmę doradczą Savills. Wybór kluczowych kierunków rozwoju Grupy, zawartych w dokumencie, był zgodny z metodologią GRI.
– Zespół ESG & Sustainability w Savills miał ogromną przyjemność towarzyszyć firmie Liebrecht & wooD w tworzeniu polityki oraz strategii ESG & Sustainability. Przygotowana strategia odpowiada na potrzeby interesariuszy oraz wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego. Wspólnie stworzyliśmy 3 kluczowe obszary strategiczne, w których firma ma największy wpływ. W ramach wybranych obszarów koncentrowaliśmy się nie tylko na efektywności energetycznej i emisji śladu węglowego, ale przede wszystkim na tworzeniu budynków i miejsc odpornych na wyzwania przyszłości, jak również na zdrowiu i dobrostanie użytkowników tworzonych przez firmę obiektów – mówi Katarzyna Chwalbińska-Kusek, dyrektorka działu ESG & Sustainability w Savills.
Więcej informacji na temat Polityki ESG Liebrecht & wooD można znaleźć pod linkiem: liebrecht-wood.com/esgpolicy/.
***
Grupa Liebrecht & wooD od blisko 30 lat prowadzi działalność w sektorze nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie zrealizowała inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mld EUR. Liebrecht & wooD specjalizuje się w tworzeniu pionierskich projektów wielofunkcyjnych, biurowych, handlowych, mieszkaniowych i magazynowych, które otrzymują wiele prestiżowych nagród i wyróżnień – zarówno na rynkach lokalnych, jak i na arenie międzynarodowej.
Liebrecht & wooD aktywnie wdraża standardy ESG do swojej strategii biznesowej, a jej wszystkie nowe inwestycje posiadają certyfikat BREEAM. Wśród projektów wchodzących w skład polskiego portfolio firmy znajdują się obecnie m.in.: Centrum Praskie Koneser, Drucianka Campus, Moxy Warsaw Praga Hotel, Monopol czy Flanders Business Park. Firma zarządza również prestiżowym biurowcem Centrum Marszałkowska, zlokalizowanym w samym sercu Warszawy. Portfel inwestycji zrealizowanych przez Liebrecht & wooD w Polsce obejmuje również takie inwestycje jak: Plac Unii, Kopernik Office Buildings, Jerozolimskie Business Park czy Batory Office Buildings.
W skład Grupy Liebrecht & wooD w Polsce wchodzą: spółka Liebrecht & wooD realizująca projekty deweloperskie, firma WeCARE specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami oraz spółka Interact zajmująca się obsługą księgową inwestycji. Więcej informacji o Grupie Liebrecht & wooD dostępnych jest na stronie: liebrecht-wood.com.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.