Inwestujesz w nieruchomość? Sprawdź jak podwyższyć jej wartość.
Komentarz Piotra Kani, architekta firmy HB Premium
Zakup mieszkania jest popularną i dobrze wszystkim znaną formą lokaty kapitału. Choć głównymi czynnikami decydującymi o jego cenie są lokalizacja i powierzchnia, profesjonaliści od rynku nieruchomości znają również inne sposoby na podwyższenie wartości lokalu. Piotr Kania, architekt firmy HB Premium, zawodowo zajmujący się projektowaniem mieszkań inwestycyjnych, tłumaczy, jak dzięki wykorzystaniu dobrych zasad projektowania, nawet niewielkie inwestycje potrafią dostarczyć zaskakująco wysoki zysk pasywny.
Podziel i zyskaj
Dobra wyobraźnia przestrzenna w połączeniu z umiejętnościami projektowymi i doświadczeniem, może bardzo pomóc w podniesieniu wartości mieszkania. Na przykład jeśli z jednego pokoju wydzielimy oddzielną sypialnię, kawalerka otrzyma funkcjonalność dwupokojowego mieszkania. Dzięki temu lokal przejdzie do większego segmentu nieruchomości, a jego wartość automatycznie wzrośnie.
Inwestując w większą nieruchomość możemy też podzielić ją na dwa oddzielne lokale, tworząc tzw. Wehikuł Inwestycyjny. To rozwiązanie jest bardzo opłacalne, ponieważ potrafi niemal podwoić zysk pasywny z najmu. Do takiego przedsięwzięcia potrzebny jest jednak profesjonalny architekt z uprawnieniami, który będzie potrafił zaprojektować wentylację czy przewody elektryczne zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i obowiązującym prawem.
Wykorzystać całą przestrzeń
W projektowaniu mieszkań na wynajem, kluczowa jest ergonomia i dostosowanie wnętrz do oczekiwań współczesnych najemców. Na przykład z doświadczenia wiem, że młodzi wynajmujący nie potrzebują dużej kuchni, ponieważ nie poświęcają zbyt wiele czasu na gotowanie. Ważne jest zaś dla nich wygodne miejsce do pracy, szczególnie teraz - w czasach coraz powszechniejszej pracy zdalnej.
Nawet w najmniejszych mieszkaniach kluczowe jest wydzielenie każdej ze stref użytkowych. Do wyodrębnienia części sypialnianej posłużyć może tzw. zielona ściana, czyli wertykalna konstrukcja z żywych roślin. Łatwym i tanim sposobem odcięcia kącika wypoczynkowego od kuchni i jadalni jest wykorzystanie tapety o wyrazistym motywie. Na niewielkich powierzchniach trzeba zadbać również o ich dobre doświetlenie. Aby uniknąć wysokich kosztów, związanych z przesuwaniem instalacji elektrycznej, można zastosować szynoprzewody, które zapewniają więcej punktów świetlnych.
W małych nieruchomościach inwestycyjnych zwykle stosuję meble na wymiar, ponieważ dają szansę wykorzystania całego potencjału powierzchni. Zabudowy kuchenne pod sufit, czy duże szafy wnękowe zwiększają powierzchnie magazynową, której nigdy za wiele. Pożądane są też niewielkie schowki czy garderoby, dlatego w każdym mieszkaniu, które na to pozwala, projektuję taką przestrzeń.
Mieszkanie musi mieć w sobie TO COŚ
Czym innym jest urządzanie mieszkania dla siebie, a czym innym pod sprzedaż bądź wynajem. Jeśli chcemy zarobić na inwestycji, musi mieć w sobie coś wyjątkowego, co wyróżni ją spośród pozostałych. Dobra aranżacja, często niedużym kosztem, pozwala na znaczne podwyższenie wartości mieszkania, a tym samym większy zwrot z inwestycji.
Obserwując trendy wnętrzarskie, dostrzegam, że Polakom znudził się już styl skandynawski, który przez ostatnie lata królował w naszych domach. Teraz bardziej pożądana jest nowoczesna i neutralna estetyka bazująca na lekkich, jasnych barwach oraz drewnie. We wnętrzach pojawia się też coraz więcej zieleni w formie ogrodów wertykalnych oraz motywy tropikalne w tekstyliach czy tapetach.
Istotne jest również działanie światłem, które w mieszkaniach na wynajem wciąż traktowane jest po macoszemu. W takich inwestycjach zwykle montowany jest jeden centralny punkt świetlny na środku pomieszczenia, a tym czasem oświetlenie może pełnić istotną funkcję dekoracyjną.
Nie oszczędzać na jakości
Urządzając mieszkanie na wynajem trzeba pamiętać, że będzie ono użytkowane z większą intensywnością, dlatego warto zainwestować w materiały dobrej jakości, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia. Unikniemy w ten sposób ciągłych napraw i wymiany wyeksploatowanych sprzętów.
Istotną kwestią jest również odpowiednie zaprezentowanie mieszkania inwestycyjnego, czyli wykonanie dobrych zdjęć lub wizualizacji. Nie warto tu oszczędzać na pomocy ekspertów, ponieważ atrakcyjnie wyeksponowane wnętrza zawsze lepiej się sprzedają. Na polskim rynku działają firmy, które oferują kompleksowe usługi z zakresu inwestycji w nieruchomości. Dzięki profesjonalnym wizualizacjom, zarobimy na mieszkaniu nie tylko więcej, ale też szybciej, ponieważ możemy wystawić je na sprzedaż lub wynajem jeszcze przed zakończeniem remontu. Wsparcie ekspertów zarówno od rynku nieruchomości, jak i projektowania wnętrz czy sprzedaży, pozwala oszczędzić czas, a także zmaksymalizować zyski z inwestycji.
O firmie
HB Premium to polska firma obecna na rynku od 2016 roku. Swoją działalność skupia wokół ochrony kapitału poprzez inwestycje w nieruchomości. W ofercie HB Premium posiada takie produkty, jak Wehikuły Inwestycyjne, cesje, flipy oraz second home’y. Firma zapewnia kompleksową obsługę od wyboru nieruchomości, poprzez projekt architektoniczny i prace remontowe, po znalezienie najemcy.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.