Komunikaty PR

Jak mieszkają polscy emeryci? W starych domach bez udogodnień

2022-11-28  |  15:00
Biuro prasowe

Ponad 80 proc. polskich seniorów posiada na własność nieruchomość – tak wynika z najnowszego badania PolSenior opublikowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny.[1] Emeryci nie żyją w dobrych warunkach mieszkaniowych. Wielu z nich mieszka w starych i niezmodernizowanych domach jednorodzinnych, które wymagają napraw. Na dodatek utrzymanie i ogrzanie takich nieruchomości kosztuje krocie.

 

Z najnowszego badania PolSenior wynika, że 81,5 proc. seniorów jest właścicielem lub współwłaścicielem  nieruchomości, którą zamieszkuje. Co piąta osoba starsza (21,3 proc.) mieszka w jednorodzinnym, parterowym domu jednopoziomowym. Co czwarty (25,8 proc.) zamieszkuje w jednorodzinnym domu piętrowym lub kilkupoziomowym. Co trzeci (30,1 proc.) mieszka w domach wielorodzinnych, a blisko 20 proc. (19,9 proc.) w bloku wielopiętrowym.

Trzeba przyznać, że większość seniorów, którzy zamieszkują domy jednorodzinne i wielorodzinne żyje w starych budynkach, które wymagają remontów i modernizacji. Z badania PolSenior wynika, że co dziesiąta osoba starsza mieszka w domu, który został zbudowany jeszcze przed 1944 rokiem, czyli ma 70 lat lub więcej. Dom co piątego emeryta (18,9 proc.) powstał w latach 1944-1970. Podobny odsetek osób starszych (21,4 proc.) żyje w domu z lat siedemdziesiątych, podobnie jest w nieruchomościami (21,4 proc.) wzniesionymi w latach osiemdziesiątych. Tylko 9,9 proc. emerytów mieszka w domach, które powstały w latach
1989-2000, a raptem 4,9 proc. w nieruchomościach, które wzniesiono po 2000 roku.

– Z naszych cyklicznych badań opinii, ale również z przeróżnych badań i raportów zagranicznych, obejmujących chociażby rynek Wielkiej Brytanii wynika, że obecnie jednym z największych obciążeń finansowych osób starszych są stare, nieremontowane od lat nieruchomości, które pochłaniają ogromne pieniądze. W dobie szalejącej inflacji, gdy ceny prądu i ogrzewania rosną ten problem stał się jeszcze bardziej palący. Zwłaszcza, że ze starym i wymagającym remontu domem zostaje niejednokrotnie tylko jeden współmałżonek, który nie unosi takiego tematu ani finansowo, ani operacyjnie czy organizacyjnie – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

 

Nieruchomości nieprzystosowane do potrzeb osób starszych

Większość emerytów ma w domu bieżącą zimną (83,3 proc.) i ciepłą (76,3 proc.) wodę. Aż 57 proc. korzysta z wanny a 44,7 proc. z kabiny prysznicowej. Jeżeli chodzi o formy ogrzewania to własne centralne ogrzewanie posiada 36,6 proc. domostw. Z kolei 37,4 proc. korzysta z centralnego ogrzewania zewnętrznego, a 18,3 proc. ma piec węglowy.

– Badania i liczby wyglądają czasem zadowalająco, ale stan faktyczny często bywa inny. Jeżeli przyjmiemy, że w Polsce żyje ok. 10 mln seniorów, a tak wynika z oficjalnych statystyk GUS, a później przeanalizujemy dane, z których wynika, że blisko 17 proc. seniorów nie ma dostępu do bieżącej zimnej wody, to okaże się, że bez tej wody może żyć nawet 1,7 mln osób – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Domy i mieszkania osób starszych są niejednokrotnie dostosowane do potrzeb emerytów, ale taka sytuacja ma miejsce dość rzadko. Okazuje się, że specjalne poręcze i uchwyty ułatwiające poruszanie się w przedpokoju czy pokoju ma tylko 1,8 proc. domostw. Podobne poręcze, tyle że w łazience, ma 4,5 proc. Podłogę antypoślizgową posiada na 2,3 proc. seniorów. Co ciekawe, urządzenia do ćwiczeń czy rehabilitacji, posiada tylko 4,7 proc. osób starszych.

- Większość problemów z nieruchomościami, z którymi borykają się osoby starsze, wiąże się z brakiem pieniędzy. Gdyby emeryt dysponował większą gotówką byłby w stanie modernizować na bieżąco swój dom, remontować go, ulepszać i przystosowywać do własnych potrzeb. Warto pamiętać, że renta dożywotnia powoduje, że senior przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz hipoteczny, a co za tym idzie przenosi również na fundusz koszty związane z utrzymaniem, ubezpieczeniem i modernizacją mieszkania lub domu – podsumowuje Robert Majkowski.

Renta dożywotnia to rozwiązanie dla seniorów, którzy są właścicielami nieruchomości. W ramach umowy renty lub umowy o dożywocie emeryci mogą otrzymywać świadczenia pieniężne co miesiąc, aż do swojej śmierci, jednocześnie zamieszkując we własnym domu. Emeryci mogą liczyć również na jednorazową wypłatę w większej kwocie np. 5000 zł, która pozwala im niejednokrotnie na uregulowanie zobowiązań finansowych.  

 

 

 


[1] Raport PolSenior2. Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem. Gdański Uniwersytet Medyczny, 2021 r. Str. 899.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców

W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.

Handel

Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł

Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.