Jak wygląda życie odpadów – warsztaty edukacyjne dla ponad 50 dzieci
Czym jest odpad? Jak zapobiegać ich powstawaniu? Czy z odpadów da się wyprodukować energię? I co zrobić z tymi niebezpiecznymi i problemowymi? Na te i wiele innych pytań poznało odpowiedź ponad sześćdziesięcioro dzieci z Poznania – letnie bezpłatne warsztaty organizowane przez ZZO, dewelopera ROBYG i Centrum Inicjatyw Lokalnych właśnie dobiegły końca.
Dzieci z całego Poznania jak co roku latem mogą korzystać z bogatej oferty warsztatów i półkolonii, ale na poznańskim Piątkowie w lipcu i sierpniu odbyły się zupełnie wyjątkowe zajęcia. Bezpłatne warsztaty edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji odpadów przeprowadziła ekspertka z Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Poznaniu – zajęcia odbyły się w lipcu oraz w sierpniu w Ognisku na Fyrtlu, miejscu działania sąsiedzkiego Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód. Pomysłodawcą i sponsorem warsztatów był deweloper, który wybrał dzielnicę Piątkowo na lokalizację swojej pierwszej inwestycji w Poznaniu.
– Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się podjąć inicjatywę z korzyścią dla lokalnej społeczności. Chcemy odpowiadać na potrzeby mieszkańców, bo w ROBYG zawsze myślimy szerzej niż tylko w perspektywie własnego osiedla, tworzymy przestrzenie przyjazne ludziom i sprzyjające integracji sąsiedzkiej. Mamy nadzieję, że Początek Piątkowo wpisze się w tkankę tej części Poznania, a ciekawy program edukacyjnych warsztatów dla najmłodszych zaowocuje skutecznie prowadzoną segregacją odpadów, większą dbałością o środowisko naturalne oraz licznymi, pięknie kwitnącymi łączkami na piątkowskich balkonach i parapetach – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu.
Spotkania warsztatowe miały charakter tożsamy i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem –odbyły się dla czterech kilkunastoosobowych grup w dniach 16 lipca i 6 sierpnia. Dzieci w wieku od nawet 3,5 do lat kilkunastu z zainteresowaniem wysłuchali specjalnie przygotowanego wykładu edukacyjnego poprowadzonego przez edukatorkę ZZO Michalinę Magdziarz, w którym w przystępny sposób przybliżyła informacje dotyczące cyklu życia odpadów, prawidłowej segregacji, recyklingu, odpadów niebezpiecznych, a także tego, czy ze zwykłych śmieci można produkować… energię? Następnie w ramach ćwiczeń najmłodsi sprawdzili zdobytą wiedzę na temat tego, do którego pojemnika powinny trafić poszczególne odpady i wraz z rodzicami i opiekunami obejrzeli krótki animowany film dotyczący gospodarki odpadami w naszym mieście – przydatną wiedzę z zajęć wynieśli zatem nie tylko najmłodsi poznaniacy!
– Przygotowany przez ekspertów z ZZO program warsztatów zrealizowany w lipcu i sierpniu w przestrzeni placówki wsparcia dziennego dzieci i młodzieży Ognisko na Fyrtlu, to kolejna z inicjatyw na poznańskim Piątkowie, która ma edukować i integrować społeczność w ramach naszego projektu. Cieszymy się, że tym razem udało się zrealizować działanie z ROBYG, który wyszedł do nas z inicjatywą partnerstwa i mamy nadzieję na kolejne wspólne inicjatywy jeszcze w tym roku – komentuje Arkadiusz Zacharzewski, koordynator Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód w Poznaniu.
W dalszej części warsztatów dzieci mogły wykazać się kreatywnością i pomysłowością, bowiem zadaniem było tchnąć nowe życie w odzyskane przez ZZO z poznańskiego Gratowiska stare doniczki. Dzieci twórczo podeszły do zadania, przyozdabiając je kolorowo i na wiele różnych sposobów, a następnie napełniły je ziemią kompostową i posiały w nich nasionka łąk kwietnych ufundowane przez ROBYG, który zainicjował organizację warsztatów na Piątkowie i ufundował materiały oraz upominki. Również ZZO podarowało uczestnikom coś na pamiątkę, a dodatkowo dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z maskotką zakładu, Batermanem, jednym z bohaterów prawidłowej segregacji odpadów niebezpiecznych. Dzieci zabrały swoje piękne doniczki do domów, by obserwować, jak rodzące się na nich łąki kwietne będą rosły, wspierając lokalną bioróżnorodność i dostarczając schronienie oraz pokarm owadom zapylającym.
To nie pierwsze działanie dewelopera skoncentrowane na lokalnych potrzebach – w kwietniu firma wzięła udział w akcji „Wiosenne porządki” organizowanej przez Urząd Miasta Poznania, a w maju do szkół podstawowych w różnych miastach Polski wysłała specjalnie przygotowane mieszanki miododajnych roślin, zachęcając również mieszkańców Poznania, Gdańska, Wrocławia i Warszawy do siania własnych łąk kwietnych na balkonach i parapetach, wspierając tym samym bioróżnorodność i dostarczając pokarm oraz schronienie pożytecznym owadom zapylającym. Deweloper od lat wspiera różnorakie inicjatywy społeczne, kulturalne i prozdrowotne w ramach prowadzonej strategii ESG, angażując się w życie miast i dzielnic, w których powstają jego inwestycje. To nie ostatnie warsztaty kreatywno-edukacyjne, które chce zaproponować mieszkańcom.
Więcej o działaniach ROBYG na stronie: www.esg.robyg.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.