Jak zadbać o bezpieczeństwo i ochronę miejsca pracy?
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
Pracodawcy na całym świecie zastanawiają się, jak stworzyć miejsce pracy, które będzie praktyczną i bezpieczną przestrzenią dla pracowników. Pandemia i praca zdalna wprowadziły w biurach „nową normalność”, do której firmy muszą się przystosować. Doświadczenie ostatnich dwóch lat sprawiło, że pracodawcy zaczęli patrzeć na przyszłość i bezpieczeństwo miejsca pracy w nowej perspektywie. Nowym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest elektroniczny system kontroli dostępu.
– Statyczne rozwiązania zabezpieczające mogą utrudniać firmie elastyczne reagowanie w razie potrzeby. Wybór systemu kontroli dostępu może odegrać kluczową rolę w poprawie długoterminowej skuteczności działania firmy – mówi Paweł Konieczny, Business Unit Manager Security Solutions ASSA ABLOY Opening Solutions Poland.
W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych w branży zabezpieczeń ponad trzy czwarte respondentów stwierdziło, że zdrowie i bezpieczeństwo pracowników jest ważnym czynnikiem wpływającym na inwestycje budowlane*. Szybko zmieniające się wzorce pracy sprawiły, że elastyczność w zapewnianiu bezpieczeństwa jest jeszcze ważniejsza. W ankiecie przeprowadzonej przez globalnych konsultantów McKinsey&Company 63% pracowników stwierdziło, że wolałoby pracę hybrydową lub w pełni zdalną**.
– Praca hybrydowa może przynieść znaczne korzyści również pracodawcom – dodaje Paweł Konieczny. – Może pomóc kontrolować koszty, na przykład zmniejszając zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Inwestycja w kontrolę dostępu umożliwiająca elastyczność w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz może się zwrócić na wiele różnych sposobów.
W jaki sposób kontrola dostępu wspomaga ekonomiczne zarządzanie miejscem pracy?
Kontrola dostępu zawsze miała kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa budynku. Monitorowanie i filtrowanie tego, kto, gdzie i kiedy się przemieszcza, staje się jeszcze ważniejsze. Zapewnia to pracownikom i gościom bezpieczne i wygodne poruszanie się w miejscu pracy i wokół niego.
System kontroli dostępu to m.in. rozwiązania bezprzewodowe, co umożliwia szybkie i wydajne przejście z pracy stacjonarnej w hybrydową. Elementy uwierzytelniające służące do kontroli dostępu, takie jak programowalne inteligentne klucze, mogą być wykorzystywane do otwierania drzwi w określonych ramach czasowych. Dzięki temu personel wchodzi tylko wtedy, gdy jest to zaplanowane, a zarządcy obiektu mogą kontrolować dzienny dostęp, tak aby obłożenie budynku mieściło się w granicach przepustowości.
System dostępu może być źródłem ogromnej ilości informacji pomagających w podejmowaniu decyzji dotyczących wynajmu powierzchni biurowej. Analizy wykorzystania przestrzeni potrzebują danych generowanych za pomocą kontroli dostępu*** . Jeśli pracownicy będą przebywać w biurze tylko przez część tygodnia, firma może zmniejszyć zapotrzebowanie na powierzchnię najmu i tym samym zredukować koszty.
Jak to działa elektroniczny system kontroli dostępu?
– System kontroli, oparty na kluczach kontroli dostępu, t.j. na przykład system eCLIQ od ASSA ABLOY, jest prosty w montażu i obsłudze – mówi Paweł Konieczny. – System jest szybki, nie powoduje przerwy w pracy i jest opłacalny w zakresie implementacji. Elektromechaniczna wkładka jest bezprzewodowa, więc aby ją zainstalować, ślusarz po prostu wymienia wkładkę mechaniczną drzwi i wkłada urządzenie. Zasilanie elektroniki zamka pochodzi z trwałej standardowej baterii wewnątrz klucza.
Dzięki tego typu rozwiązaniom zarządca budynku może przyznać dostęp określonym
użytkownikom tylko w określonych godzinach. Umożliwia to pracę hybrydową bez
powodowania problemów z przepustowością budynku. Inteligentny, elektroniczny klucz odblokowuje wszystkie drzwi, szafki, czy automaty, do których pracownik ma dostęp. Ten rodzaj „zarządzania ruchem” jest łatwy do wdrożenia dzięki mechatronicznemu systemowi zamykania.
– Ponieważ eCLIQ nie wymaga okablowania przy drzwiach, infrastruktura budynku pozostaje nienaruszona, a to zawsze ważna kwestia w wynajmowanych miejscach pracy – mówi Paweł Konieczny.
*:www.securitymagazine.com/articles/94078-more-than-50-of-organizations-plan-to-increase-investment-in-building-technology-to-protect-health-safety-of-occupants
**:www.mckinsey.com/business-functions/people-and-organizational-performance/our-insights/its-time-for-leaders-to-get-real-about-hybrid
***:www.verdantix.com/blog/a-new-era-of-space-utilization-monitoring-emerges-in-the-smart-office-marke
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.