Jak zadbać o bezpieczeństwo i ochronę miejsca pracy?
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
Pracodawcy na całym świecie zastanawiają się, jak stworzyć miejsce pracy, które będzie praktyczną i bezpieczną przestrzenią dla pracowników. Pandemia i praca zdalna wprowadziły w biurach „nową normalność”, do której firmy muszą się przystosować. Doświadczenie ostatnich dwóch lat sprawiło, że pracodawcy zaczęli patrzeć na przyszłość i bezpieczeństwo miejsca pracy w nowej perspektywie. Nowym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest elektroniczny system kontroli dostępu.
– Statyczne rozwiązania zabezpieczające mogą utrudniać firmie elastyczne reagowanie w razie potrzeby. Wybór systemu kontroli dostępu może odegrać kluczową rolę w poprawie długoterminowej skuteczności działania firmy – mówi Paweł Konieczny, Business Unit Manager Security Solutions ASSA ABLOY Opening Solutions Poland.
W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych w branży zabezpieczeń ponad trzy czwarte respondentów stwierdziło, że zdrowie i bezpieczeństwo pracowników jest ważnym czynnikiem wpływającym na inwestycje budowlane*. Szybko zmieniające się wzorce pracy sprawiły, że elastyczność w zapewnianiu bezpieczeństwa jest jeszcze ważniejsza. W ankiecie przeprowadzonej przez globalnych konsultantów McKinsey&Company 63% pracowników stwierdziło, że wolałoby pracę hybrydową lub w pełni zdalną**.
– Praca hybrydowa może przynieść znaczne korzyści również pracodawcom – dodaje Paweł Konieczny. – Może pomóc kontrolować koszty, na przykład zmniejszając zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Inwestycja w kontrolę dostępu umożliwiająca elastyczność w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz może się zwrócić na wiele różnych sposobów.
W jaki sposób kontrola dostępu wspomaga ekonomiczne zarządzanie miejscem pracy?
Kontrola dostępu zawsze miała kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa budynku. Monitorowanie i filtrowanie tego, kto, gdzie i kiedy się przemieszcza, staje się jeszcze ważniejsze. Zapewnia to pracownikom i gościom bezpieczne i wygodne poruszanie się w miejscu pracy i wokół niego.
System kontroli dostępu to m.in. rozwiązania bezprzewodowe, co umożliwia szybkie i wydajne przejście z pracy stacjonarnej w hybrydową. Elementy uwierzytelniające służące do kontroli dostępu, takie jak programowalne inteligentne klucze, mogą być wykorzystywane do otwierania drzwi w określonych ramach czasowych. Dzięki temu personel wchodzi tylko wtedy, gdy jest to zaplanowane, a zarządcy obiektu mogą kontrolować dzienny dostęp, tak aby obłożenie budynku mieściło się w granicach przepustowości.
System dostępu może być źródłem ogromnej ilości informacji pomagających w podejmowaniu decyzji dotyczących wynajmu powierzchni biurowej. Analizy wykorzystania przestrzeni potrzebują danych generowanych za pomocą kontroli dostępu*** . Jeśli pracownicy będą przebywać w biurze tylko przez część tygodnia, firma może zmniejszyć zapotrzebowanie na powierzchnię najmu i tym samym zredukować koszty.
Jak to działa elektroniczny system kontroli dostępu?
– System kontroli, oparty na kluczach kontroli dostępu, t.j. na przykład system eCLIQ od ASSA ABLOY, jest prosty w montażu i obsłudze – mówi Paweł Konieczny. – System jest szybki, nie powoduje przerwy w pracy i jest opłacalny w zakresie implementacji. Elektromechaniczna wkładka jest bezprzewodowa, więc aby ją zainstalować, ślusarz po prostu wymienia wkładkę mechaniczną drzwi i wkłada urządzenie. Zasilanie elektroniki zamka pochodzi z trwałej standardowej baterii wewnątrz klucza.
Dzięki tego typu rozwiązaniom zarządca budynku może przyznać dostęp określonym
użytkownikom tylko w określonych godzinach. Umożliwia to pracę hybrydową bez
powodowania problemów z przepustowością budynku. Inteligentny, elektroniczny klucz odblokowuje wszystkie drzwi, szafki, czy automaty, do których pracownik ma dostęp. Ten rodzaj „zarządzania ruchem” jest łatwy do wdrożenia dzięki mechatronicznemu systemowi zamykania.
– Ponieważ eCLIQ nie wymaga okablowania przy drzwiach, infrastruktura budynku pozostaje nienaruszona, a to zawsze ważna kwestia w wynajmowanych miejscach pracy – mówi Paweł Konieczny.
*:www.securitymagazine.com/articles/94078-more-than-50-of-organizations-plan-to-increase-investment-in-building-technology-to-protect-health-safety-of-occupants
**:www.mckinsey.com/business-functions/people-and-organizational-performance/our-insights/its-time-for-leaders-to-get-real-about-hybrid
***:www.verdantix.com/blog/a-new-era-of-space-utilization-monitoring-emerges-in-the-smart-office-marke

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.