Klienci coraz bardziej zainteresowani gotowymi mieszkaniami
Deweloperzy zauważają, że wielu zainteresowanych kupnem mieszkania pyta o inwestycje gotowe lub z bliską datą oddania do użytku. Coraz popularniejsze staje się wybieranie lokum względem pojawiających się nowych potrzeb. Jak rynek odpowiada na tę tendencję?
Nowa strategia sprzedaży
Niemal standardem jest już kupowanie mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi, kiedy do dyspozycji mamy wizualizacje i plany, ale budynek jest jeszcze w budowie. Oznacza to dłuższe czekanie na przeprowadzkę – o ile w przypadku planu założenia rodziny może być to dogodnym rozwiązaniem, o tyle już pojawienie się konkretnej, bieżącej potrzeby wymaga nierzadko szybkiego reagowania. Wrocławski deweloper WPBM „Mój Dom” S.A. wprowadził do sprzedaży mieszkania dopiero po zakończeniu budowy trzeciego etapu Słonecznego Zakątka. Dziś w inwestycji pozostało jedynie kilka ostatnich wolnych mieszkań.
– Tym razem zdecydowaliśmy się na inne niż dotąd podejście do sprzedaży. W wielu przypadkach inwestycje wprowadzane są do oferty już na etapie tzw. dziury w ziemi. My jednak zauważamy, że często klienci pytają o mieszkania, które są ukończone. W trzecim etapie Słonecznego Zakątka postanowiliśmy zatem zaczekać ze startem sprzedaży na moment, w którym osiedle będzie gotowe, już z pozwoleniem na użytkowanie – opowiada Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Podejście to okazało się trafionym pomysłem. Zainteresowani mogli zobaczyć każdy lokal na żywo – i dopiero wówczas podjąć decyzję. W przypadku osiedli wprowadzanych do sprzedaży w trakcie budowy część mieszkań sprzedaje się jeszcze przed ukończeniem. Zazwyczaj dotyczy to najkorzystniejszych układów czy lokali z najlepszym widokiem. W tym przypadku w momencie, gdy inwestycja już istnieje, kupujący mają pełen wachlarz możliwości.
Tak duże zainteresowanie inwestycjami, do których można wprowadzić się niemal od razu, może wynikać między innymi z tego, że wielu uświadomiło sobie bieżącą potrzebę przeprowadzki do większego lokum. Samo przejście na pracę zdalną wyraźnie pokazało, jak ważna jest wydzielona przestrzeń do pracy w domu. Co istotne – to czynniki, które wielu potrzebuje zmienić już teraz.
Zysk od zaraz
Gotowe mieszkania są także chętnie wybierane przez inwestorów. Mogą oni relatywnie szybko zacząć zarabiać na lokum. Wprowadzenie do oferty ukończonej inwestycji sprawia, że klient inwestycyjny ma duży wybór w momencie, gdy mieszkania można zobaczyć na żywo. Może zdecydować się wówczas na takie lokale, które w jego doświadczeniu cieszą się największym zainteresowaniem wśród wynajmujących.
Oszczędność pieniędzy
Wprowadzanie do sprzedaży mieszkań dopiero po ukończeniu inwestycji to podejście, które jest jeszcze rzadko spotykane na rynku. Niewykluczone, że pod wpływem częstych zapytań klientów stanie się to popularnym rozwiązaniem. Gotowe mieszkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród tych osób, które w trakcie poszukiwań wynajmują lokum, a nie jedynie zmieniają je na inne. Krótki czas oczekiwania to realna oszczędność pieniędzy. Ci, którzy decydują się na finansowanie kredytem, nie muszą wówczas jednocześnie spłacać rat kredytu i czynszu najmu.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.