Klienci coraz bardziej zainteresowani gotowymi mieszkaniami
Deweloperzy zauważają, że wielu zainteresowanych kupnem mieszkania pyta o inwestycje gotowe lub z bliską datą oddania do użytku. Coraz popularniejsze staje się wybieranie lokum względem pojawiających się nowych potrzeb. Jak rynek odpowiada na tę tendencję?
Nowa strategia sprzedaży
Niemal standardem jest już kupowanie mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi, kiedy do dyspozycji mamy wizualizacje i plany, ale budynek jest jeszcze w budowie. Oznacza to dłuższe czekanie na przeprowadzkę – o ile w przypadku planu założenia rodziny może być to dogodnym rozwiązaniem, o tyle już pojawienie się konkretnej, bieżącej potrzeby wymaga nierzadko szybkiego reagowania. Wrocławski deweloper WPBM „Mój Dom” S.A. wprowadził do sprzedaży mieszkania dopiero po zakończeniu budowy trzeciego etapu Słonecznego Zakątka. Dziś w inwestycji pozostało jedynie kilka ostatnich wolnych mieszkań.
– Tym razem zdecydowaliśmy się na inne niż dotąd podejście do sprzedaży. W wielu przypadkach inwestycje wprowadzane są do oferty już na etapie tzw. dziury w ziemi. My jednak zauważamy, że często klienci pytają o mieszkania, które są ukończone. W trzecim etapie Słonecznego Zakątka postanowiliśmy zatem zaczekać ze startem sprzedaży na moment, w którym osiedle będzie gotowe, już z pozwoleniem na użytkowanie – opowiada Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Podejście to okazało się trafionym pomysłem. Zainteresowani mogli zobaczyć każdy lokal na żywo – i dopiero wówczas podjąć decyzję. W przypadku osiedli wprowadzanych do sprzedaży w trakcie budowy część mieszkań sprzedaje się jeszcze przed ukończeniem. Zazwyczaj dotyczy to najkorzystniejszych układów czy lokali z najlepszym widokiem. W tym przypadku w momencie, gdy inwestycja już istnieje, kupujący mają pełen wachlarz możliwości.
Tak duże zainteresowanie inwestycjami, do których można wprowadzić się niemal od razu, może wynikać między innymi z tego, że wielu uświadomiło sobie bieżącą potrzebę przeprowadzki do większego lokum. Samo przejście na pracę zdalną wyraźnie pokazało, jak ważna jest wydzielona przestrzeń do pracy w domu. Co istotne – to czynniki, które wielu potrzebuje zmienić już teraz.
Zysk od zaraz
Gotowe mieszkania są także chętnie wybierane przez inwestorów. Mogą oni relatywnie szybko zacząć zarabiać na lokum. Wprowadzenie do oferty ukończonej inwestycji sprawia, że klient inwestycyjny ma duży wybór w momencie, gdy mieszkania można zobaczyć na żywo. Może zdecydować się wówczas na takie lokale, które w jego doświadczeniu cieszą się największym zainteresowaniem wśród wynajmujących.
Oszczędność pieniędzy
Wprowadzanie do sprzedaży mieszkań dopiero po ukończeniu inwestycji to podejście, które jest jeszcze rzadko spotykane na rynku. Niewykluczone, że pod wpływem częstych zapytań klientów stanie się to popularnym rozwiązaniem. Gotowe mieszkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród tych osób, które w trakcie poszukiwań wynajmują lokum, a nie jedynie zmieniają je na inne. Krótki czas oczekiwania to realna oszczędność pieniędzy. Ci, którzy decydują się na finansowanie kredytem, nie muszą wówczas jednocześnie spłacać rat kredytu i czynszu najmu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.