Komunikaty PR

Konferencja "Dom, dzielnica, miasto"

2023-10-27  |  14:00

To było pierwsze takie wydarzenie w Poznaniu. W czwartek, 26 października odbyła się konferencja „Dom, dzielnica, miasto. Inwestorzy i projektanci dla Poznania”. Jej uczestnikami byli przedstawiciele środowisk kształtujących lokalny rynek nieruchomości i mających wpływ na rozwój miasta.

W ciągu ostatnich lat duże polskie miasta, w tym Poznań, doświadczają zarówno intensywnych procesów rozwojowych, jak i różnorodnych konsekwencji przemian społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Pojawiające się w tym zakresie wyzwania zobowiązują do wymiany doświadczeń w celu realizowania inwestycji w duchu dobrze planowanego miasta. Dlatego trzy lokalne organizacje, poznańskie oddziały Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich połączyły wiedzę i doświadczenie organizując pierwszą edycję konferencji „Dom, dzielnica, miasto”. Biorący udział w wydarzeniu przedstawiciele różnych środowisk nie mieli dotąd platformy, by wspólnie porozmawiać o tym, co ważne dla obecnych i przyszłych mieszkańców Poznania. Na szeroko pojęty rynek mieszkaniowy składa się bowiem szereg czynników: społecznych, ekonomicznych, związanych z ochroną środowiska oraz klimatu, czy wreszcie związanych stricte z procesem inwestycyjnym i procedurami budowlanymi. Konferencja umożliwiła zebranie w jednym miejscu tych wszystkich perspektyw, a to dzięki udziałowi zaproszonych doskonałych prelegentów i panelistów – ekspertów, analityków i uczestników rynku. - Nasze miasto wymaga i zasługuje na cykliczne spotkania organizacji mających wpływ na jego przyszłość i zrównoważony rozwój. Szerokie spectrum działań wszystkich podmiotów – uczestników konferencji, pozwala zmierzyć się z wyzwaniami, które nas czekają. Chcemy być motorem napędowym zmian, a mamy ku temu wiedzę, kompetencje i narzędzia - mówi Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Wykład wprowadzający w tematykę konferencji wygłosiła Katarzyna Kuniewicz. Wystąpienie pod tytułem „Kwadrans o szczęśliwych miastach i szczęśliwych mieszkańcach” był w pierwszej części analizą aktualnej sytuacji na rynku, a następnie wskazaniem potrzeb i elementów, które pozytywnie wpływają na zadowolenie w miejscu zamieszkania. Wniosek - Polacy są obecnie w swoich domach szczęśliwsi bardziej niż dwa lata temu. Kolejnym, bardzo istotnym elementem konferencji były trzy panele dyskusyjne, prowadzone z perspektywy urbanisty, architekta oraz inwestora. Paneliści pierwszej debaty „Rola architektów, deweloperów i społeczności lokalnych w procesie planowania rozwoju miasta” wskazali problemy, z jakimi mierzą się w planowaniu i realizacji inwestycji. Podkreślili również, jak ważne jest wsłuchiwanie się w oczekiwania obecnych i przyszłych mieszkańców oraz konieczność realizacji tych potrzeb. Urbaniści, architekci i inwestorzy mają wspólny cel, jakim jest zrównoważony rozwój miasta. By to osiągnąć, potrzebna jest ścisła współpraca tych środowisk oraz usystematyzowanie współpracy z Miastem. Kolejny panel „Poznański standard mieszkaniowy” podkreślił, że stolica Wielkopolski ma swoją specyfikę i tożsamość. Ma też udane inwestycje, którymi należy się chwalić. Stwierdzono, że być może konieczne będzie zrealizowanie wzorcowego budynku lub zespołu mieszkaniowego. Istotny w dyskusji był również wątek dotyczący obszaru Wolne Tory, który od wielu lat czeka na zagospodarowanie. 

Ostatni panel „Nowe wyzwania dla uczestników rynku deweloperskiego” podkreślił, jak dużą rolę w budowie mieszkań mają deweloperzy. Od 2013 roku aż 88 procent lokali w Poznaniu powstało z ich udziałem. I choć ta statystyka robi wrażenie, to realizacja kolejnych inwestycji boryka się z problemem m.in. braku odpowiednich działek i terminowym wydawaniem pozwoleń na budowę. Procedury administracyjne są skomplikowane i trudne, a na dodatek z wielu powodów oszacowanie kosztów inwestycji jest utrudnione i wymaga wielu korekt już w trakcie procesu realizacji inwestycji. Wyzwaniem jest również rewitalizacja kamienic oraz proces standaryzacji inwestycji pod kątem ekologii. - Konferencja ma szansę stać się cenionym i rozpoznawalnym w regionie wydarzeniem branżowym. Pokazała, jak bardzo istotna jest integracja środowisk związanych z planowaniem, projektowaniem i realizacją inwestycji. Pokazała również, jak wiele problemów musimy jeszcze pokonać. Niemniej dyskusja i wymiana doświadczeń wśród urbanistów, architektów i inwestorów dostarczyła ogromnej wiedzy i wyznaczyła przestrzeń do dalszej, partnerskiej współpracy. Nie bez znaczenia jest również udział przedstawicieli poznańskiego magistratu w tym przedsięwzięciu – mówi Wojciech Krawczuk, prezes zarządu poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Konferencja, która odbyła się na terenie Concordia Design, zebrała ponad 200 osób. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję w 2024 roku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 11:32

Guess w Elektrowni Powiśle z większym biurem

Guess Poland jest najemcą biurowym Elektrowni Powiśle od 2018 roku. Po 6 latach od podpisania pierwszej umowy, globalna marka lifestyle’owa zdecydowała się przedłużyć najem o kolejne lata, a także dokonać ekspansji na większą
Nieruchomości Skyliner w 100% wynajęty
2024-07-24 | 11:00

Skyliner w 100% wynajęty

Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca - jeden z czołowych deweloperów
Nieruchomości Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym
2024-07-24 | 08:00

Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym

Niewiele czasu pozostało, by skorzystać z lipcowej promocji Grupy Murapol, w ramach której deweloper postawił do dyspozycji klientów 260 mieszkań i apartamentów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.