LIXA E z pełną konstrukcją!
Budowa ostatniego etapu kampusu biurowego LIXA w Warszawie wkracza w końcową fazę realizacji. Na budynku LIXA E zawisła symboliczna wiecha, oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego. Z kolei w budynku LIXA D trwają intensywne prace związane z wznoszeniem ostatnich kondygnacji. Biurowce LIXA D i E, realizowane w ramach flagowej inwestycji Yareal Polska, zaoferują łącznie ponad 28 000 mkw. powierzchni najmu i będą gotowe na przyjęcie najemców odpowiednio w II i I kwartale 2024 roku.
LIXA to największy projekt biurowy w historii Yareal. Ostatni etap tej inwestycji – biurowce D i E – powstają po zachodniej stronie ogólnodostępnego wielkomiejskiego pasażu LIXA City Gardens, spajającego całość kompleksu. Generalnym wykonawcą jest firma FineTech Construction Sp. z o.o. Na budynku LIXA E pojawiły się już pierwsze elementy elewacji będącej kontynuacją przyjętych założeń architektonicznych z poprzednich etapów. Z kolei w budynku LIXA D, usytuowanym bezpośrednio przy pasażu miejskim LIXA City Gardens, trwają prace związane z wnoszeniem 5. i 6. kondygnacji. LIXA E dostarczy na warszawski rynek blisko 18 000 mkw., a LIXA D ponad 10 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy dziś świętować osiągnięcie kolejnego kamienia milowego w realizacji LIXA. Wybierając FineTech Construction Sp. z o.o, na generalnego wykonawcę ostatniego etapu naszej inwestycji, postawiliśmy na sprawdzonego partnera, dzięki współpracy z którym perfekcyjnie realizujemy niezwykle wymagający harmonogram budowy budynków D i E. Szybkie tempo prac budowlanych oraz doskonały punkt odniesienia, jaki stanowią dotychczasowe budynki naszego kampusu, przekładają się na duże zainteresowanie powierzchniami w powstających biurowcach. LIXA to nie tylko nowoczesne środowisko pracy. To przede wszystkim projekt, w którym dbamy o dobrostan jego użytkowników, poprzez liczne rozwiązania, wyznaczające nowe standardy na rynku biurowym.” – powiedział Jacek Zengteler, Prezes Yareal Polska.
„Staropolskim zwyczajem, a mianowicie symbolicznym zawieszeniem wiechy ukończyliśmy tak ważny dla całego projektu etap konstrukcyjny w budynku LIXA E. Od momentu rozpoczęcia prac w II kw. 2022 r. jest to wzorcowo prowadzona inwestycja. Projekt realizowany jest niezwykle sprawnie, a postępy w budowie są widoczne z tygodnia na tydzień. Cieszymy się, że niebawem kolejny etap LIXA będzie gotowy na przyjęcie najemców.” – skomentował Włodzimierz Bogiel, Prezes Finetech Construction.
LIXA doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Yareal Polska, zgodną ze standardami ESG. Podobnie jak w poprzednich etapach realizacji tego kampusu biurowego, przy budowie budynków D i E stosowane są przyjazne środowisku rozwiązania energooszczędne. Budowa zasilana jest energią elektryczną pochodząca z odnawialnych źródeł tj. lądowych farm wiatrowych. Zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, podczas budowy wykorzystywany jest także m.in. niskoemisyjny beton, który pozwoli zredukować emisję CO2 o 3031 ton, co jest równoważne z emisją generowaną przez 250 lotów samolotem na trasie Warszawa – Nowy Jork. Ponadto, podczas budowy całego kompleksu LIXA stosowane jest niskoemisyjne aluminium pochodzące z recyklingu, które w perspektywie procesu inwestycyjnego pozwoli zredukować emisję CO2 o kolejne 2358 ton.
Dodatkowo, zaprojektowane w biurowcach LIXA D i E uchylne okna pozwolą na ograniczone wykorzystywanie klimatyzacji, a wewnątrz budynków zostaną zamontowane szybkobieżne windy odzyskujące energię, a także nowoczesne oświetlenie LED. Woda z opadów będzie gromadzona i posłuży do nawadniania krzewów, bylin i trawników rosnących w obu ogólnodostępnych ogrodach. Na dziedzińcu powstanie oczko wodne, wokół którego w upalne dni będzie rozpylana mgiełka wodna. W podziemnej części ostatniego etapu LIXA, powstającego tuż przy reprezentacyjnym pieszym pasażu, tworzącym nowe przejście pomiędzy ulicami Kasprzaka i Giełdową, znajdzie się łącznie 217 miejsc parkingowych. Część z nich zostanie wyposażona w ładowarki do samochodów elektrycznych. Przewidziano także stojaki dla rowerów oraz prysznice i szafki dla najemców.
Kampus biurowy LIXA powstaje etapami w biznesowym centrum Warszawy na bliskiej Woli, w odległości krótkiego spaceru od stacji metra Rondo Daszyńskiego. Został zaprojektowany przez renomowaną pracownię HRA Architekci. Zarówno istniejące budynki, jak i powstające biurowce LIXA D i E są certyfikowane w systemie zielonego budownictwa BREEAM, uzyskując ocenę Excellent. Projekt LIXA zakłada także uwzględnienie w ratingu WELL Health-Safety potwierdzającego, że kompleks spełnia wysokie wymagania dotyczące standardów i procedur bezpieczeństwa. Po oddaniu do użytku dwóch ostatnich biurowców, LIXA będzie tworzyła zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 mkw.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.