Komunikaty PR

Mieszkanie inwestycyjne - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

2023-10-19  |  09:38
Biuro prasowe
Kontakt

Martyna Dziopak
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
01-402 Warszawa
martyna.dziopak|goodonepr.pl| |martyna.dziopak|goodonepr.pl
739060588
www.goodonepr.pl

Jesień to intensywny okres dla branży nieruchomości, zwłaszcza w kontekście zakupów mieszkań w celach inwestycyjnych. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych? Co wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania w celach najmu, zarówno krótko-, jak i długoterminowego?

Nieruchomości wciąż postrzegane są jako jedna z najbardziej bezpiecznych i stabilnych inwestycji i opłacalnych form pomnażania kapitału. Kupując mieszkanie możemy bowiem zarabiać nie tylko na samym najmie, ale także na ogólnym wzroście ceny nieruchomości.

Najem wciąż opłacalny

W ostatnich miesiącach motorem napędowym do lokowania oszczędności w lokale inwestycyjne był m.in. program bezpiecznego kredytu 2 proc. Stały wzrost cen najmu jest też dodatkową zachętą dla kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Przykładowo, według “Raportu z rynku najmu[1]” opracowanego przez serwis Otodom, na koniec lipca stawki najmu mdm w największych miastach w Polsce wzrosły o 1,5 proc. Wzrost cen najmu można obserwować od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Przełożyła się ona na ogromny wręcz popyt na wynajem, co zachęcało do kupna mieszkań i lokowania w nie topniejących z powodu inflacji oszczędności. Z danych Narodowego Banku Polskiego[2] wynika, że w 2022 r. aż 70 proc. mieszkań kupiono właśnie w celach inwestycyjnych.

Obserwacje rynkowych ekspertów wskazują, że także ostatni kwartał tego roku może obfitować w ożywienie na rynku inwestycyjnym.

- Nie bez znaczenia jest tu dość niespodziewany, znaczny spadek wysokości stóp procentowych, który oznacza, że doczekamy się w końcu niższych rat kredytu na zakup mieszkania. Jesień to też czas powrotu studentów na uczelnie, na co czekali zwłaszcza właściciele nastawieni na najem długoterminowy - mówi Małgorzata Ostrowska, dyrektorka pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Najem krótko- czy długoterminowy?

Mówiąc o nieruchomościach inwestycyjnych, myślimy zazwyczaj o lokalach  kupowanych w celach krótko- bądź długoterminowego najmu. Oba te rynki cieszą się w ostatnich miesiącach tendencjami wzrostowymi.

- Zakup lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy jest opłacalny w największych miastach w Polsce, a także w ośrodkach turystycznych nad morzem i w górach. Na dobrą koniunkturę tego rynku wpłynął też w ostatnim roku napływ migrantów i pracowników sezonowych, a także popandemiczne “przywiązanie” Polaków do spędzania wakacji w kraju - mówi Adam Wilczewski z biura sprzedaży Jerozolimskie Invest, obiektu z apartamentowcami inwestycyjnymi.

Myśląc o najmie krótkoterminowym możemy szukać na własną rękę standardowego mieszkania w lokalizacjach o dużym potencjale pod kątem tego rodzaju usługi bądź też rozważyć zakup lokalu w gotowych obiektach hotelowych tworzonych z myślą o krótkoterminowym najmie. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest to, że taką inwestycją zarządza zwykle  firma - operator , co zrzuca z nas wiele obowiązków, w tym poszukiwanie i obsługiwanie kolejnych najemców.

Co kusi kupujących w przypadku najmu krótkoterminowego?

- Przede wszystkim perspektywa wygenerowania wyższych dochodów niż w przypadku tradycyjnego najmu poprzez m.in. możliwość optymalizacji stawek w najbardziej opłacalnych okresach roku. Wiąże się z tym też duża elastyczność, jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomością. Plusem jest też dość szeroka grupa docelowa, do której możemy kierować ofertę - od turystów po pracowników podróżujących w celach biznesowych - mówi Włodzimierz Machnio sprzedający Apartamenty Pileckiego 59 oferującego zakup lokali inwestycyjnych.

Najem długoterminowy jest, z kolei, ceniony ze względu na dużo większe poczucie stabilizacji i ciągłości - możemy w tym przypadku liczyć na mniejszy, ale comiesięczny, pasywny dochód z najmu. Zazwyczaj wymaga też on od najemcy dużo mniejszego zaangażowania w codziennie funkcjonowanie nieruchomości niż w przypadku najmu krótkoterminowego (choć w drugim przypadku z obowiązków zarządczych może wyręczyć nas wspomniany pośrednik, zwłaszcza gdy inwestujemy w lokal w obiekcie hotelowym). W tym przypadku łatwiej jest też zweryfikować lokatorów, mając przy tym szansę na zbudowanie nawet wieloletniej relacji biznesowej. Z drugiej strony, z racji obowiązującej ustawy o ochronie praw lokatorów, trudniej jest w tym modelu o rozwiązanie problemu niepłacącego lokatora, który nie chce się wyprowadzić. Co ciekawe, regulacje te nie dotyczą apartamentów inwestycyjnych.

Na co zwrócić uwagę przy inwestycji w mieszkanie?

Zakup mieszkania czy lokalu w celach inwestycyjnych wymaga sporego nakładu finansowego, warto więc starannie się przygotować do takiej transakcji i poprzedzić ją skrupulatną analizą rynku, a także dokładnym określeniem własnych możliwości finansowych. Pamiętajmy przy tym, by przy wyliczeniach budżetowych zostawić margines w postaci poduszki finansowej na nieprzewidziane, dodatkowe wydatki.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę poszukując samej nieruchomości inwestycyjnej? Wiele zależy od tego, czy myślimy o krótko- czy długoterminowym wynajmie.

W przypadku pierwszej opcji warto wziąć pod uwagę największe i najpopularniejsze miasta w Polsce, a także znane ośrodki turystyczne nad morzem i w górach (przy czym w górach sezon, z uwagi na zimowe sporty, trwa dłużej).

- Jeśli chodzi o powierzchnię, od lat największym zainteresowaniem wynajmujących (ale i kupujących) cieszą się najmniejsze metraże - 1 i 2-pokojowe. Zarówno dla turystów, czy osób podróżujących służbowo istotną kwestią jest lokalizacja wynajmowanego lokalu - dobre skomunikowanie z centrum miasta czy z tzw. dzielnicami biznesowymi, a także np. z lotniskiem czy dworcami. Warto też uwzględnić sąsiedztwo sklepów czy restauracji. Najemcy zwracają uwagę na wysoki standard wykończenia, wyposażenie lokalu czy opcje parkowania - mówi Włodzimierz Machnio z Apartamentów Pileckiego 59.

Gdy chcemy kupić mieszkanie w celu najmu długoterminowego, to warto postawić przede wszystkim na największe ośrodki akademickie i biznesowe. Jeśli chodzi o powierzchnię nabywanego lokalu, to według wspomnianego już raportu serwisu Otodom największą popularnością cieszą się 2-pokojowe mieszkania o powierzchni minimum 40 mkw., choć widoczny jest także wzrost liczby wyszukiwań 3-pokojowych mieszkań o metrażu min. 50 metrów. To wygodna opcja zarówno dla studentów, jak i pracującej, młodej pary czy rodziny z dziećmi.

- Kluczowym kryterium wyboru nieruchomości inwestycyjnej powinna być lokalizacja. Gdy zależy nam na studentach, postawmy na kupno mieszkania, które jest dobrze skomunikowane z uczelniami, centrum miasta czy dzielnicami, w których tętni studenckie życie. Standard wykończenia nie ma dla studentów aż tak wielkiego znaczenia, podobnie jak opcje parkingowe. Ważna jest za to odległość od przystanków komunikacji miejskiej czy stacji rowerowych. Z kolei, gdy naszym potencjalnym najemcą mają być pary czy rodziny z dziećmi, zwróćmy uwagę na bliskość parków i terenów zielonych, placówek edukacyjnych, sklepów czy przychodni, a także na dobrą komunikację z centrum miasta - dodaje Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction.

J.W. Construction to jeden z największych i najbardziej znanych polskich deweloperów mieszkaniowych z 30-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości. Firma może pochwalić się liczbą ponad 34 tysięcy sprzedanych mieszkań oraz ponad 600 domów w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Gdyni, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie, a także poza krajem. W portfolio JWC znajdują się także nieruchomości aparthotelowo-komercyjne, jak Wola Invest czy Jerozolimskie Invest w Warszawie oraz obiekty hotelowe: kompleks Czarny Potok Resort&Spa w Krynicy Zdroju, Hotel Dana w Szczecinie czy sieć Hoteli 500 nad Zegrzem, w Tarnowie Podgórnym oraz w Strykowie. J.W. Construction ma także w swojej grupie kapitałowej własną spółkę wykonawczą oraz fabrykę w Tłuszczu. Więcej informacji na temat firmy oraz aktualnie realizowanych inwestycji można znaleźć na stronie www.jwc.pl.

 


[1] https://www.otodom.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2023/08/OTOD_raportzrynku_LIP2023.pdf

[2] https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/09/Raport-o-sytuacji-na-rynku-nieruchomosci-mieszkaniowych-i-komercyjnych-w-Polsce-w-2022-r.pdf

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.