Komunikaty PR

Mieszkanie na kredyt – błędy, które utrudniają otrzymanie kredytu

2023-08-29  |  01:00
Biuro prasowe

Polski rynek nieruchomości przechodzi renesans. Po słabym 2022 roku pojawiła się nadzieja na poprawę sytuacji. I tak właśnie się dzieje. Wyraźnie rośnie zainteresowanie zakupem nieruchomości. Według danych JLL, w pierwszych miesiącach 2023 roku na 6 największych rynkach w Polsce sprzedano ponad 11 tys. mieszkań. To o 34% więcej niż w ostatnim kwartale 2022 roku. Szacuje się, że te wartości będą rosły. Warto zatem zastanowić się, jak w gąszczu ofert wybrać najlepszą nieruchomość i których błędów unikać przy zakupie mieszkania.

Zawyżamy średnią w Europie

Jak wynika z danych rynkowych, aż 47% kuponowych w Polsce lokali stanowią mieszkania z rynku pierwotnego, co stanowi lepszy wynik niż średnia w Europie. Co sprawia, że preferujemy zakup nieruchomości prosto od deweloperów? Ważnych jest kilka czynników. Jednym z nich jest możliwość wyboru. Deweloperzy oferują szeroki wybór mieszkań o różnym metrażu, układzie czy standardzie wykończenia, co pozwala znaleźć idealne mieszkanie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Ponadto tego typu mieszkania często są wyposażone w nowoczesne technologie, co przekłada się na wygodę i komfort mieszkania.

Nasi klienci cenią sobie także gwarancję jakości. Zakup mieszkania od renomowanego dewelopera daje pewność, że budynek został zbudowany zgodnie z wysokimi standardami i spełnia obowiązujące normy. – zauważa Agnieszka Pachulska dyrektorka warszawskiego oddziału PROFIT Development. Oprócz tego, deweloperzy często przygotowują korzystne promocje i rabaty dla swoich klientów, co pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu. Co istotne, zakup od dewelopera daje większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ proces transakcji odbywa się w sposób profesjonalny i zgodny z przepisami prawa.

Niemniej bez względu na rynek – pierwotny bądź wtórny – warto podejść do zakupu nieruchomości z głową i wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii.

Lista potrzeb i wymogów

Jednym z najczęściej popełnianych błędów kupców na rynku nieruchomości jest brak określenia listy potrzeb i wymogów. Jak znaleźć idealne mieszkanie, kiedy w zasadzie nie wiemy, czego szukamy? Wybór lokalizacji, standardu i rynku nie wystarczy. Lista musi być szczegółowa. Powinna uwzględniać takie kwestie jak metraż, rozmieszczenie pomieszczeń, piętro, umiejscowienie względem stron świata (np. okna od strony południowej), preferowane udogodnienia (tj. miejsce parkingowe w garażu, wózkownia, monitoring, plac zabaw na osiedlu, rozwiązania smart home itp.).

Warto też bardziej drobiazgowo przyjrzeć się kwestii lokalizacji. Ma ona bowiem ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu mieszkańców. – Z naszego doświadczenia wynika, że kluczowa dla obecnych kupujących jest obecność terenów zielonych w pobliżu nieruchomości, dlatego uwzględniany ten aspekt w naszych inwestycjach – podkreśla Agnieszka Pachulska z PROFIT Development. – Idealnym miejscem dla osób kochających kontakt z przyrodą jest np. warszawskie osiedle Hemara, usytuowane na malowniczej Białołęce. Nieopodal inwestycji znajdują się Kanał Żerański, tereny leśne Białołęki Dworskiej, Lasu Bródnowskiego i Rezerwatu przyrody Lęgi Czarnej Strugi, czyli miejsca doskonałe do spacerów, biegów, jazdy na rowerze i innych aktywności.

Nieznajomość rynku nieruchomości

Wizja zakupu własnego mieszkania wywołuje wiele emocji. Wiele osób ogląda tylko kilka nieruchomości, nierzadko decydując się na pochopny zakup bez żadnych negocjacji. To błąd. Decyzja o zakupie mieszkania powinna być poprzedzona dogłębnym badaniem rynku – warto zorientować się, jakie nieruchomości mają największą wartość, w co opłaca się inwestować, jak wygląda kwestia kosztów miesięcznych za lokal, za jakie udogodnienia warto dopłacić, a co powinno być wliczone w cenę.

Bez rozeznania na rynku nieruchomości można dokonać niekorzystnej transakcji. Tym co powinno zwrócić naszą uwagę jest np. bardzo niska ceny nieruchomości na tle podobnych ofert. Sprzedający może chcieć w ten sposób odwrócić uwagę od wad lokalu, takich jak niedziałająca instalacja czy grzyb na ścianie w przypadku rynku wtórnego lub niski standard czy błędy projektowe w przypadku rynku pierwotnego.

Niewłaściwa ocena stanu technicznego

Osoby, które na co dzień nie zajmują się nieruchomościami, często nie wiedzą, jak właściwie ocenić stan techniczny nieruchomości, co może być trudne zwłaszcza w przypadku rynku wtórnego. Niestety zakup mieszkania bez uprzedniego sprawdzenia aspektów technicznych jest jak kupowanie kota w worku. Może bowiem okazać się, że mieszkanie ma wady, których naprawa będzie generować niemałe koszty dodatkowe.

Warto zatem skorzystać z pomocy eksperta, który fachowym okiem spojrzy na nieruchomość i rzetelnie oceni jej stan techniczny. Osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie wychwyci wszelkie wady i usterki w lokalu, a także wyceni, ile będzie kosztować ich usunięcie.

 

Mieszkanie na kredyt – błędy, które utrudniają otrzymanie pozytywnej decyzji

Według danych Narodowego Banku Polskiego aż za 40% mieszkań kupionych na własne potrzeby w 2022 roku zapłacono środkami bankowymi. Z raportu NBP „Sytuacja na rynku kredytowym” z drugiego kwartału 2023 roku wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, do czego przyczyniły się pozytywne prognozy dotyczące rynku mieszkaniowego oraz złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów. Warto wspomnieć, że pierwszego lipca ruszył program Pierwsze Mieszkanie, który może spowodować niemałe poruszenie na rynku kredytów hipotecznych.

Osoby starające się o kredyt, często zastanawiają się, dlaczego banki odrzucają wnioski? Poza oczywistym powodem, czyli brakiem zdolności kredytowej, problemem są często nieprawdziwe informacje we wniosku (np. zawyżenie dochodów), brak wkładu własnego oraz wysokie zobowiązania finansowe. Błędem może być złożenie wniosku wyłącznie we własnym banku. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie 3 wniosków, w bankach które najszybciej wydają decyzję, najkorzystniej przeliczają zdolność kredytową, mają ciekawą ofertę. Aby mieć pewność, że wniosek nie zawiera błędów, a cała procedura kredytowa przebiega poprawnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego.

Zakup mieszkania to ważna inwestycja, która wymaga dokładnego przemyślenia i analizy. Unikanie wspomnianych błędów może okazać się decydujące dla osiągnięcia pełnej satysfakcji z wyboru nieruchomości. Oprócz tego zakup mieszkania prosto od dewelopera wydaje się być najlepszą opcją z wielu powodów. Przede wszystkim oznacza możliwość wyboru spośród nowoczesnych lokali, w pełni dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.