Mieszkanie pod miastem. Coraz więcej osób wybiera zaciszne osiedla
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
O ile kiedyś przedmieścia kojarzyły się z miejscem, w którym chcą żyć ludzie w średnim wieku, o tyle dziś coraz częściej granica wiekowa się zaciera. Podmiejskie osiedla stały się modne. Kuszą niższą ceną za metr kwadratowy, ogródkami, bliskością terenów zielonych i kameralną zabudową. Kto dziś je wybiera?
Na start
Często pierwszym wyborem są tańsze mieszkania, które pozwalają komfortowo zamieszkać, nie obciążając zanadto budżetu. Łatwiej wówczas na uzbieranie wkładu własnego, a rata kredytu nie jest mocno obciążająca. To dobra opcja zwłaszcza dla zmotoryzowanych – miejsce zamieszkania w oddali od miejskiego zgiełku nie będzie uciążliwe. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że z roku na rok polepsza się podmiejski transport, dlatego komunikacja staje się coraz prostsza. Nietrudno też o spontaniczny wyjazd na łono natury.
Dla rodzin z dziećmi
Ciche, kameralne osiedla pod miastem chętnie wybierają także rodziny z dziećmi. To przede wszystkim zasługa przemyślanej architektury: większych mieszkań, zielonych części wspólnych czy placów zabaw.
– Wiemy, że kupujący zwracają uwagę na okolicę i możliwości, które im daje. Dla przykładu, w jednej z naszych najnowszych inwestycji, Zielonej Lutyni, znalazło się 288 mieszkań. Osiedle jest położone pod Wrocławiem, we Wróblowicach. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji wiele terenów zielonych. W pobliżu jest między innymi Las Ratyński czy nieco dalej – okolice rzeki Bystrzycy. To dobre warunki do spędzania czasu z rodziną – mówi Jakub Orski z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Dla seniora
Mieszkania pod miastem są chętnie wybierane również przez osoby starsze, które doceniają w tej lokalizacji spokój i bezpieczeństwo. Kameralne osiedla z niską zabudową i zielonymi częściami wspólnymi zachęcają do spędzania czasu razem i nawiązywania sąsiedzkich relacji. Mieszkańcy nie są już anonimowi, a przestrzeń sprzyja nawet przypadkowym spotkaniom. Często budowane są w duchu miast 15-minutowych – idei, zgodnie z którą wszystko, co potrzebne do życia, powinno znajdować się do 15 minut pieszo od domu. Dotyczy to m.in. sklepów, terenów rekreacyjnych czy ośrodków zdrowia. To sprawia, że życie staje się po prostu wygodniejsze.
Podmiejskie inwestycje będą coraz popularniejsze. Oferują często lepszy standard za niższe pieniądze, a przy tym cechuje je dogodna lokalizacja. To właśnie w tym kierunku będzie rozwijać się współczesne mieszkalnictwo.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.