Minął COVID-owy szał na domy jednorodzinne. Liczba pozwoleń spadła o ponad 20%!
Mikołaj Ostrowski
GetHome.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
GetHome.pl
AUTOR: Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl
Tak gwałtownego załamania w budownictwie jednorodzinnym chyba jeszcze w Polsce nie było. Portal GetHome.pl ustalił, że w pierwszym półroczu br. liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych spadła aż o 21% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
– Pandemia COVID-19 rozbudziła w Polakach chęć posiadania własnego domu, w którym mogliby czuć się bezpieczni. Ponadto upowszechniła się praca zdalna. To dlatego w 2021 r. gwałtownie wzrosła liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Niestety, wygląda na to, że w tym roku równie gwałtowny będzie spadek pozwoleń – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.
Portal dowiedział się w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego (GUNB), że według wstępnych danych, które napływają z całego kraju, w pierwszym półroczu wydanych zostało nieco ponad 48,6 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Problem w tym, że rok temu w analogicznym okresie GUNB odnotował blisko 61,8 tys. tego typu decyzji. Oznacza to 21% spadek. Nie był on tak gwałtowny nawet po wybuchu kryzysu finansowego w 2009 r., gdy banki zakręciły kurek z kredytami.
[WYKRES NR 1]
– Obawiam się, że wielu inwestorów mających pozwolenie w ręku wstrzyma się z rozpoczęciem budowy. Dlaczego? Skutecznie zniechęcają do tego nie tylko drożejące kredyty i niepewność związana z gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. Głównym powodem wydaje się być lawinowy wzrost cen niektórych kluczowych wyrobów budowlanych. W takich warunkach trudno jest oszacować koszty, więc na budowę zdecydują się tylko najodważniejsi – komentuje ekspert GetHome.pl.
Przyznaje, że już w ubiegłym roku wiele wyrobów budowlanych drożało w tempie niespotykanym od niemal 15 lat. Wojna pogłębia zaś zapoczątkowane w okresie pandemii zakłócenia w łańcuchu dostaw. Najbardziej podrożały te materiały, na które jest globalny popyt, czyli m.in. stal, drewno czy styropian.
Z danych serwisu Intercenbud, który analizuje ceny dostawców oraz zawarte w kosztorysach wykonawców robót budowlanych wynika, że w drugim kwartale wyroby stalowe były droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku średnio aż o 96,4%, materiały ociepleniowe – o 53,5%, a drewno – o 52,2%.
[WYKRES NR 2]
Grzegorz Lusa z Intercenbudu wyliczył, że z powodu tych podwyżek koszty budowy domu jednorodzinnego o powierzchni całkowitej 120 m kw. wzrosły przez ostatni rok przeciętnie aż o 25%! Niestety, w warunkach wysokiej inflacji niektóre materiały drożeją także z powodu wzrostu kosztów produkcji. Wprawdzie w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o nieco ponad 3% potaniało drewno oraz o blisko 5% - wyroby z gipsu.
[WYKRES NR 3]
Ostro w górę poszły za to ceny stali (o ponad 53%), wyrobów z betonu (o blisko 29%), materiałów ociepleniowych (o ok. 24%) oraz stolarki (o ponad 23%). Na szczęście nie wariują ceny cegieł. Z danych Intercenbudu wynika, że w drugim kwartale wyroby ceramiczne podrożały o 2,2%, a w skali całego roku podwyżka wyniosła 4,5%.
Ekspert GetHome.pl zwraca uwagę, że budownictwo jednorodzinne ma pobudzić obowiązujący od 3 stycznia 2022 r. rządowy program „Dom bez formalności”. Zakłada on ułatwienia dla inwestorów, którzy zdecydują się na budowę domu wolnostojącego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. GUNB podał, że w pierwszym półroczu zgłosili oni budowę 439 takich domów. Stanowią one niespełna 1% wszystkich domów, na które wydano pozwolenie na budowę lub ją zgłoszono.
Warto przypomnieć, że minęło właśnie siedem lat od wejścia w życie poprawki w Prawie budowlanym, która umożliwia budowę domów jednorodzinnych na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia. Przy czym mogą one mieć dowolną wielkość. W pierwszym półroczu GUNB odnotował zaledwie niespełna 4,1 tys. takich zgłoszeń.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.