MLP Group buduje spekulacyjnie w Rumunii
MLP Group ruszyło z rozbudową parku logistycznego MLP Bucharest West. Nowy obiekt o powierzchni około 16 tys. mkw., powstający na zasadach spekulacyjnych, zostanie oddany do użytkowania do końca tego roku.
MLP Group rozpoczęło w maju br. rozbudowę parku logistycznego pod Bukaresztem. Inwestycja jest realizowana na zasadach spekulacyjnych, co oznacza brak wcześniejszego zawarcia umów najmu. Nowy obiekt powstający w ramach MLP Bucharest West, dostarczy około 16 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Gotowe przestrzenie zostaną oddane do użytkowania do końca br. Zgodnie ze standardem MLP Group wszystkie nowe inwestycje muszą spełniać najwyższe standardy ekologiczne i są poddawane certyfikacji BREEAM. Funkcje generalnego wykonawcy zostały powierzone firmie Sagex Construct.
Rumuński rynek przemysłowy zmienia się w szybkim tempie. Popyt ze strony najemców pozostaje silny, choć charakteryzuje się długim procesem decyzyjnym ze względu na wymagającą sytuację gospodarczą. Z drugiej strony, dynamika rynku logistycznego i handlowego wymaga szybkiego działania i natychmiastowej adaptacji powierzchni magazynowej.
„Bukareszt jest najbardziej pożądanym regionem i głównym ośrodkiem przemysłowym w Rumunii. Nawet w kontekście niepewności gospodarczej popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne pozostaje stosunkowo wysoki. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować rozbudowę MLP Bucharest West i na zasadach spekulacyjnych dostarczyć dodatkowe 16 tys. mkw. powierzchni GLA. Chcemy posiadać gotową powierzchnię dostępną od zaraz, aby elastycznie reagować na zapotrzebowanie ze strony biznesu. Skupiamy się na najemcach z sektora przemysłu lekkiego i logistyki” - podkreśliła Olga Melihov, Country Head Romania, MLP Group.
Popyt najemców na powierzchnię magazynową napędzany jest głównie przez trend nearshoringu, utrzymujący się popyt na działalność e-commerce oraz potrzebę restrukturyzacji łańcuchów dostaw. Zainteresowanie nowymi powierzchniami wynika również z niskiej dostępności wolnej powierzchni. Stwarza to przestrzeń do rozwoju budownictwa spekulacyjnego.
MLP Bucharest West to park logistyczno-produkcyjny klasy A zlokalizowany przy obwodnicy w północno-zachodniej części Bukaresztu, w dzielnicy Chitila. Powstał na działce o powierzchni 18,3 ha i docelowo dostarczy 99 tys. mkw. powierzchni magazynowej i przeznaczonej pod lekką produkcję przemysłową. W ramach pierwszego etapu w 2021 r. do użytkowania oddany został obiekt liczący 22 tys. mkw. powierzchni, która obecnie jest w pełni wynajęta. Drugi etap realizacji rozpoczął się w maju br., z planem dostarczenia około 16 tys. mkw. do końca 2023 roku.
MLP Group rozwija działalność na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim oraz planuje ekspansję w kolejnych krajach. Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.