MLP Group buduje spekulacyjnie w Rumunii
MLP Group ruszyło z rozbudową parku logistycznego MLP Bucharest West. Nowy obiekt o powierzchni około 16 tys. mkw., powstający na zasadach spekulacyjnych, zostanie oddany do użytkowania do końca tego roku.
MLP Group rozpoczęło w maju br. rozbudowę parku logistycznego pod Bukaresztem. Inwestycja jest realizowana na zasadach spekulacyjnych, co oznacza brak wcześniejszego zawarcia umów najmu. Nowy obiekt powstający w ramach MLP Bucharest West, dostarczy około 16 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Gotowe przestrzenie zostaną oddane do użytkowania do końca br. Zgodnie ze standardem MLP Group wszystkie nowe inwestycje muszą spełniać najwyższe standardy ekologiczne i są poddawane certyfikacji BREEAM. Funkcje generalnego wykonawcy zostały powierzone firmie Sagex Construct.
Rumuński rynek przemysłowy zmienia się w szybkim tempie. Popyt ze strony najemców pozostaje silny, choć charakteryzuje się długim procesem decyzyjnym ze względu na wymagającą sytuację gospodarczą. Z drugiej strony, dynamika rynku logistycznego i handlowego wymaga szybkiego działania i natychmiastowej adaptacji powierzchni magazynowej.
„Bukareszt jest najbardziej pożądanym regionem i głównym ośrodkiem przemysłowym w Rumunii. Nawet w kontekście niepewności gospodarczej popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne pozostaje stosunkowo wysoki. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować rozbudowę MLP Bucharest West i na zasadach spekulacyjnych dostarczyć dodatkowe 16 tys. mkw. powierzchni GLA. Chcemy posiadać gotową powierzchnię dostępną od zaraz, aby elastycznie reagować na zapotrzebowanie ze strony biznesu. Skupiamy się na najemcach z sektora przemysłu lekkiego i logistyki” - podkreśliła Olga Melihov, Country Head Romania, MLP Group.
Popyt najemców na powierzchnię magazynową napędzany jest głównie przez trend nearshoringu, utrzymujący się popyt na działalność e-commerce oraz potrzebę restrukturyzacji łańcuchów dostaw. Zainteresowanie nowymi powierzchniami wynika również z niskiej dostępności wolnej powierzchni. Stwarza to przestrzeń do rozwoju budownictwa spekulacyjnego.
MLP Bucharest West to park logistyczno-produkcyjny klasy A zlokalizowany przy obwodnicy w północno-zachodniej części Bukaresztu, w dzielnicy Chitila. Powstał na działce o powierzchni 18,3 ha i docelowo dostarczy 99 tys. mkw. powierzchni magazynowej i przeznaczonej pod lekką produkcję przemysłową. W ramach pierwszego etapu w 2021 r. do użytkowania oddany został obiekt liczący 22 tys. mkw. powierzchni, która obecnie jest w pełni wynajęta. Drugi etap realizacji rozpoczął się w maju br., z planem dostarczenia około 16 tys. mkw. do końca 2023 roku.
MLP Group rozwija działalność na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim oraz planuje ekspansję w kolejnych krajach. Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.