MLP Pruszków II ocenione przez BREEAM na poziomie Excellent
MLP Group – Green Industrial Developer – działający na europejskim rynku nieruchomości magazynowych (w Polsce, Niemczech, Austrii i Rumunii) otrzymał dla swojej istniejącej inwestycji w centrum logistycznym MLP Pruszków II certyfikat BREEAM In-Use International na poziomie Excellent.
MLP Group systematycznie wprowadza do swoich parków eko-rozwiązania. Wszystkie realizowane nowe inwestycje są obligatoryjnie objęte certyfikacją BREEAM na poziomie co najmniej „Very Good”. W ten sposób analizowane są wskaźniki zrównoważonego rozwoju obejmujące szereg zagadnień środowiskowych. Grupa dodatkowo zaczęła dostosowywać do wymogów zielonych certyfikatów także swoje istniejące obiekty. Celem jest, aby w przyszłości całe portfolio MLP Group było objęte certyfikacją BREEAM.
Efektem podjętych działań jest przyznana ocena dla centrum logistycznego MLP Pruszków II, będącego jednym z największych parków w Polsce. Grupa uzyskała dla swojej istniejącej inwestycji certyfikat BREEAM In-Use International na poziomie Excellent.
Certyfikacja BREEAM jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków, pod kątem ich ekologiczności oraz funkcjonalności. Ponadto potwierdza, że oceniony projekt spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju i jest to budynek nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale także dla osób z niego korzystających. W procesie certyfikacji bardzo wysoko zostały ocenione m.in. „zdrowie i dobre samopoczucie”, „wykorzystanie terenu i ekologia”, „energia” oraz „zanieczyszczenie”. Maksymalną liczbę punktów przyznano za „materiały” i „odpady”.
Troska o ekologię stała się już codziennością dla dewelopera, który sukcesywnie podejmuje działania w celu ograniczenia negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko naturalne.
„Stawiamy na projekty zgodne ze strategią zrównoważonego rozwoju. Naszym celem jest budowa energooszczędnych i ekologicznych nieruchomości. Ogromne znaczenie ma dla nas szerokie zastosowanie fotowoltaiki, co prowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Chcemy w ciągu 2-3 lat stać się firmą zeroemisyjną. Rozwiązania ekologiczne dodatkowo podnoszą atrakcyjność oferty, zapewniając najemcom obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Ma to olbrzymie znaczenie dla spółek posiadających umowy wieloletnie” – powiedziała Karolina Pokora-Malewska, PR Manager w MLP Group S.A.
Dostosowanie obiektów magazynowo - przemysłowych do najnowszych trendów ekologicznych stało się niezbędnym elementem strategii większości deweloperów. MLP Group sukcesywnie wprowadza kolejne nowości do swoich nowych obiektów. W częściach biurowych stosuje m.in. przeszklenia, które zwiększają dostęp do światła dziennego i zapewnią pracownikom lepsze warunki pracy oraz eksploatacyjny model informacyjny (AIM – ang. Asset Information Model), służący do administrowania i kontrolingu systemów obiektowych. Grupa korzysta również z rozwiązania systemowego jakim jest Interact Industry - innowacyjnej platformy, dzięki której można lepiej zarządzać całym oświetleniem i monitorować jego działanie. Zmniejsza się w ten sposób zużycie energii elektrycznej, poprawia bezpieczeństwo w magazynie, optymalizuje wykorzystanie przestrzeni i tym samym obniża koszty operacyjne.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.